Откриха най-старата шега в света
Древните преди 2 млн. години са се смеели на същото, на което се смеем и днес - как някой пада
Учените успяха да изяснят коя е първата шега в историята на човечеството. По данни от проведени изследвания, хуморът се е зародил още преди 2 млн години.
Пещерните хора са обичали грубите и достатъчно недодялани шеги. Така, по мнението на учените, класическата шега на пещерния човек е рисунка, изобразяваща негов съплеменник, блъснал се в камък. Това е и най-старият известен майтап. Възрастта му е около 1.8 - 2 млн. години.
Впрочем, съзерцанието на чуждото падение на практика винаги разсмива съвременния човек. На този трик са построени многобройни кинокомедии на Чарли Чаплин или, например, анимационният филм “Том и Джери”. Многократните падания, блъскания, удари по главата винаги предизвикват смях в залата.
Счита се, че нашите най- далечни предци са се обръщали към хумора, за да намалят ежедневното си напрежение и да се отвлекат от проблема, точно както прави и съвременният Homo sapiens. А древните са имали много проблеми, пише вестник The Sun.
Хората, живели преди 2 млн години, се наричат "презинджантропи” (буквално – предшестващи зинджадропите, лат. prae - преди, изкопаем високоразвит човекообразен примат). Някои учени го отнасят към най-древните хора под името Homo habilis (человек, който умее). Пещерният човек е използвал хумора и преди това, за да съобщи на своите съплеменници своите чувства, преди да придобие пълноценната възможност да им разкаже с думи.
Освен това, учените считат, че способността да се издават звуци, напомнящи смях, са се появили при човека преди 4 млн години. Тези звуци може би са приличали на честа кашлица или прочистване на гърлото, смятат експертите.
Смехът в обичайния му вид е можел да се появи едва след 2 млн години, когато лицевите мускули са се развили достатъчно. Смехът е можел да се използва и при водене на преговори, смятат учените. При своите изследвания те са проучвали намерените черепи на първобитните хора и новите биологични методи.