Дълговата криза на еврозоната навлиза в критична фазаdarikfinance.bg
Дълговата криза на еврозоната навлиза в критична фаза, тъй като правителствата масово ще прибягнат до капиталовите пазари, за да финансират разходите в затруднените си икономики, коментира Financial Times.
Според някои анализатори по-слабите европейски правителства няма да могат да наберат нужните им средства, тъй като претенциите за финансиране през септември ще се двойно по-големи, отколкото през август.
Ако през август са били емитирани ДЦК за 43 млрд. евро, през септември ще бъдат потърсени 80 млрд. евро.
Само Испания ще се опита да получи кредит от 7 млрд. евро през септември, докато през август получи вече 3.5 млрд.
Най-голям риск от неглижиране изпитват Испания, Португалия и Ирландия, т.нар. периферни икономики в еврозоната.
Гърция вече не представлява опасност, тъй като финансирането й в следващите две години е гарантирано от извънредния кредит на стойност 110 млрд. евро.
Говори се също така, че във вторник лятната ваканция окончателно завършва за инвеститорите. Връщайки се на работните си места, те много вероятно ще решат да трансформират активите си, които са държали на пауза през летните месеци. Възможно е да станем свидетели на масова разпродажба на облигациите на периферните страни.
Но според други коментатори да се гледа така на въпроса е преувеличено. Страни като Ирландия и Португалия вече са получили по-голямата част от средствата, нужни им за годината. Те ще получат и сега каквото потърсят, пък било то и при по-високи лихви.
Рисковата премия, която Ирландия трябва да плаща, за да получи финансиране от капиталовите пазари, е с 3.5% по-висока по сравнение с германските държавни облигации – еталонът за стабилност в еврозоната.
http://www.epochtimes-bg.com/2010-03/2010-09-06_05.html