Д-р Бончо Бонев, психотерапевт: Самолечението при депресия е много опасно!Едва ли има човек на този свят, който дори само веднъж през живота си да не се е почувствал потиснат, уморен, вял; който да не е изпитвал необяснимо безпокойство, загуба на интерес към околния свят, липса на апетит и нарушен сън. Това са признаците на депресията. И трябва най-после да разберем, че това е болест. И то много разпространена.
Но най-лошото е, че броят регистрирани случаи всяка година се увеличава и именно депресията, за която понякога говорим повърхностно, може да се превърне в истинска епидемия.
Първите характеристики на това заболяване могат да се открият още в античните трудове.
Например още древногръцкият лекар Хипократ подробно е описал депресивното състояние и е предложил да се лекува с настойка от опиумни средства, топли клизми и бани, масаж, а също и “ободряване и развеселяване” на болния. Този най-велик учен е нарекъл състоянието меланхолия. А терминът депресия произлиза от латинското потиснатост. Този термин се появява чак през ХIХ век и се разпространява в медицинските кръгове в началото на ХХ век.
Темата за депресията е много широка. В днешния брой ще опитаме да подберем за вас най-важното, ще концентрираме вниманието ви на следното: що за напаст е това, как да я разпознаем и да се преборим с нея?
- Д-р Бонев, в това сложно време, в което живеем и за което непрекъснато говорим, всеки човек в една или друга степен е подложен на стрес, да не говорим за хората от големите градове. Искам най-напред да ви попитам как да различим стреса от депресията? И въобще има ли разлика между тези две понятия?- Безусловно, има разлика. Стресът е нормална реакция на организма към неблагоприятните външни обстоятелства. Съгласете се, че не е логично човек да се весели, да скача от радост, ако в семейството се е случило нещастие. Стресът може да се преживее. При здравия човек той преминава заедно с неблагоприятния период от живота. Но при някои хора може да се развие депресия, а това вече е болест - афективно състояние, при което човек без видима причина изпитва тежки, мъчителни емоции и преживявания - потиснатост, тъга, отчаяние. Жизненият тонус рязко се понижава, човекът се вглъбява в тежки мисли за живота си, за живота на близките си. Депресията винаги се нуждае от лечение, дори и слабата степен на това състояние. Много хора си мислят, че ще премине сама. Не, тази болест не може да премине сама. Тук е необходима помощта на специалист. Човек с тежка форма на депресия трябва да се лекува в болница, защото лечението е сложно и комплексно и трябва да се провежда от добри специалисти. То включва лекарствени препарати, специфична диета - защото някои продукти са несъвместими с антидепресантите и транквилантите.
- Така като ви слушам, то май всички се нуждаем от лечение...- Не, грешите. Хората прекалено често употребяват думата депресия. Стоварват върху нея лошото настроение, дискомфорта, умората, преумората, хиповитаминозата. Но това са временни състояния, зависещи от външни обстоятелства. А депресията е устойчиво болестно състояние, то продължава и след отстраняване на причините, които са послужили за тласък в развитието на болестта.
- Тогава да преминем към причините. Кои са те?- Всички ги знаем - хроничната преумора, прекарана тежка мъка, любовна травма. А в преклонна възраст към това може да се добавят инфекциозните заболявания, например грипът. Плюс неумерената и безразборна употреба на алкохол, успокоителни средства, т.е. препаратите, влияещи на централната нервна система. И, разбира се, пушенето.
- Откъде се взема, откъде всъщност тръгва тази болест?- Най-често от детството. Много родители плашат с какво ли не децата си, уж с възпитателна цел. И така, без самите те да го разбират, нанасят огромна вреда на психиката на собственото си дете. Възприемчивите дечица вземат всяка опасност за чиста монета и тогава започват първите детски стресове. А един от показателите е енурезата - нощното напикаване. Депресивното състояние може да се провокира и от други причини - всекидневното предаване по телевизията на сцени на насилие и агресия. Всичко това може да изплаши детето.
- Какви опасности крие депресията?- Такъв болен не е способен да изпълнява умствена работа. Той първо изпитва чувство за вина от изминали събития, усеща се напълно безпомощен пред житейските трудности и не вижда абсолютно никаква перспектива. Самочувствието му е рязко понижено. Времето за него тече мъчително бавно и дълго. Човекът се затваря в себе си, да не говорим, че не проявява никаква инициатива, той много бързо се уморява. Болният с депресия човек е дълбоко раним и дори незначителни поводи могат да провокират влошаване на неговото състояние. Появяват се немотивирани страхове и тревоги. А при тежките и продължителни депресии болният започва да мисли и за самоубийство.
- Може ли човек сам да определи дали изпитва стрес или страда от депресия?- За съжаление, не. Самодиагностиката е възможна, но опасна, защото човек може и да не дооцени тежкото си състояние. Ако чувствате, че състоянието ви се задълбочава, опитайте да си помогнете. Избягвайте да оставате сам, по възможност общувайте повече с хората. Спазвайте балансирана диета, спортувайте, доставяйте си радост - кино, театър, разходки в парка. И не опитвайте да потопите тъгата си във вино - това е измамен път. Често алкохолизмът се маскира като депресия. Обаче ако видите, че тези мерки не помагат, задължително се обърнете към специалист. Възможно е да не се изисква сериозно лечение, но лекарят ще ви насочи, ще ви научи да контролирате постъпките и емоциите си; ще ви научи да се противопоставяте на трудностите; да се ориентирате в собствените си чувства и да отделите основното от второстепенното. В отделни случаи назначават лекарства, които наистина помагат да се справите с депресията.
- Кой в по-голяма степен е подвластен на депресията - мъжете или жените?- Статистика от американски изследвания на този проблем показва, че жените два пъти повече рискуват да изпаднат в такова състояние. Това е свързано с особеностите на женския организъм и по-точно с женските хормони - те правят нежния пол по-емоционален.
- Последен въпрос. Лечима ли е депресията? Или лечебният курс може само да облекчи страданията на болния?- За щастие, да. Но, повтарям - самолечението е опасно, дори понякога по-опасно от бездействието.
http://www.-Цензурурано - Жълт сайт на Пеевски/article/18784