Солариумът действал като наркотикПричината вероятно била в ендрофините, които се произвеждат в по-голямо количество, когато стоим по-дълго изложени на слънчевите лъчиСолариумът действа като наркотик, твърди ново изследване на учени. Според специалистите ултравиолетовото лъчение влияело на настроението, а цялостният ефект от него било желанието на хората често да посещават солариумите.
Причината вероятно е в ендрофините - вещества, свързани с доброто настроение, които се произвеждат в по-голямо количество, когато стоим по-дълго, изложени на слънчевите лъчи.
Изследвани били хора, които много често са прибягвали до сеансите за придобиване на тен (от осем до 15 пъти месечно или дори по-често) и такива, които си правели процедурите по-рядко (не повече от 12 пъти в годината).
Целта на учените била да проверят действително ли ултравиолетовото лечение активизира обработката на ендрофини, и дали това е причината за пристрастяване към солариумите.
Участниците в експеримента приемали вещество, което блокира действието на ендрофините, и след това били подлагани на процедурите. Съответно честите посетители на солариуми се оплакали от гадене и чувство на тревога, безпокойство и нервност, което било близо до усещането за наркотичен глад.
Този резултат потвърждава хипотезата, че честите сеанси за добър тен приличат много на нароктичната зависимост, твърдят учените.
През 2004-та специалисти от американски медицински институт провели подобен експеримент. Те наблюдавали няколко души, които посещавали еднакви по вид солариуми, но единият нямал ултравиолетово лъчение. Оказало се, че настроението на "облъчените" било много по-добро.
Макар да е известно, че ултравиолетовото лъчение поврежда генетичния материал в клетките и може да предизвика рак на кожата, за периода 1986-1996 г. процентът на посещаващите солариуми в САЩ е нараснал на 300.
www.netinfo.bg