Мощно земетресение с магнитуд 8.8 е регистрирано близо до Консепсион в Чили малко след 3:30 часа местно време, съобщи американският геофизически институт USGS. Има разрушения, жертви и вълна цунами, която се движи през Тихия океан.
Първоначално силата бе определена между 8.3 и 8.5, но после бе коригирана нагоре на 8.8.
За целия бряг на Чили и Перу бе обявена тревога от цунами, която бе отменена за южните брегове на Чили около 5 часа по-късно. В пристанищния град Валпарайсо обаче отчетоха 2-метрова вълна, а президентът Мишел Бачелет цунами е връхлетяло островите Фернандес в Тихия океан като на един от тях вълната е навлязла наполовина в населените райони.
Предупреждение за повече внимание от цунами бе отправено към Eквадор, Панама, Коста Рика. Следи се дали да бъде отправен сигнал и към американския щат Хавай и Япония.
Бачелет съобщи за поне 47 жертви, не изключи броят им да нараства и призова към спокойствие, както и въздържане от пътуване из района на бедствието. Президентът обяви и "състояние на катастрофа" за територията на цялата страна.
Международното летище в столицата Сантяго е затворено. Според Си Ен Ен има отделни разрушени сгради в старата част и паднал мост на магистрала край града. От град Темуко се съобщава за разрушения и започнала евакуация на болница. Трусът е усетен и в съседна Аржентина.
Продължават мощни вторични земетресения, като до обяд българско време бяха регистрирани 10 с магнитуд между 5.2 и 6.9.
Консепсион е смятан за вторият по големина град с население от 200 000, а заедно с околностите през 2002г. е имал 670 000 жители.
Сградите в Сантяго, която се намира на 317 км. югозападно, силно са се разлюлели и части от града са без ток, телефони и интернет, съобщават очевидци за Ройтерс.
Земетресението е на 90 км от Консепсион на дълбочина от 55 км. То е било регистрирано в 3:34 сутринта. Трусове с подобна мощ са рядкост и могат да причинят огромни разрушения - за сравнение, този от 12 януари в Хаити бе с магнитуд 7.
Ройтерс съобщава, че жителите на Сантяго са избягали на улиците, прегръщат се уплашени и не смеят да се върнат в сградите от страх от вторични земетресения. Според очевидци в столицата люлеенето е продължило до 30 секунди, а в по-далечни райони се съобщава за продължителност до 1 минута.
Националното радио съобщи, че властите са започнали да събират информация за щетите в района на Консепсион, но прекъснатите комуникации затрудняват работата.
През май 1960г. Чили бе ударено от най-силното земетресение, регистрирано от 1900г., откакто се води такава статистика в САЩ.
Трусът с магнитуд 9.5 нанесе тежки поражения на град Валдивия, където загинаха 1655 души. Тогава цунами връхлетя отстоящия на 3700 км Великденски остров и бе усетено чак на Хавай, Япония и Филипините в другия край на Тихия океан.
След днешния трус USGS предупреди, че "земетресение с такава мощ има потенциал да предизвика разрушително цунами, което да връхлети крайбрежните райони до епицентъра в рамките на няколко минути и по-отдалечени брегове в рамките на няколко часа".
Как се измерва земетръс
- Магнитудът е измерване на земетръса според енергията, освободена при източника и регистрирана от уредите
- Повечето учени използват термина "моментен магнитуд" за средни до големи земетресенитея. Мащабът се изчислява различно от по-старата скала на Рихтер, но крайните данни са общо взето сравними.
- Скалата е логаритмична – всяка степен на магнитуд кореспондира с освобождаването на около 31 пъти повече енергия от предходната. Така трус с магнитуд от 7 степен е свързан с освобождаването на около 900 пъти повече енергия от този от 5 степен.
- Скалата е с отворен горен край. Най-ниско стои магнитуд 2, понеже се смята, че това е най-слабото, което може да усети човек.
- Най-силното регистрирано (след 1900г.) земетресение е с магнитуд 9.5. То се е случило на 22 май 1960г. в Чили.
http://www.dnevnik.bg/sviat/2010/02/27/865708_trus_ot_88_v_chili_cunami_i_vtorichni_trusove_do_69/