Опорочените кръстителски мощи Какво мислят учените извън България за съобщенията, че намерените край Созопол мощи са на Свети Йоан Кръстител? Според двама сръбски експерти е почти невъзможно да се докаже, че мощите са наистина на този светец. Нашата кореспондентка Соня Каникова е в Белград, където разговаря с д-р Марко Попович и д-р Даница Попович - специалисти с дългогодишен опит в областта на средновековната археология и култа към реликвите.
Д-р Марко Попович е научен консултант в Института по археология на Сръбската академия на науките. Той е смятан за най-изтъкнатия сръбски специалист по средновековна археология, с над 40 години археологически опит. Д-р Даница Попович пък е научен съветник в Института по Балканология на Сръбската академия на науките. Сред основните й специализации са култовете към средновековните реликви.
Заключенията не бива да изпреварват изследваниятаКак реагират двамата експерти на съобщенията, че в България били открити мощите на Св. Йоан Кръстител? Отговорът на Марко Попович: „Няма съмнение, че подобна находка е с голямо значение за систематичните археологически изследвания. Но от контекста на това, което се съобщава в медиите, е трудно да се правят заключения за находката. Къде точно е намерен реликварият, дали е на същото място, където е бил през 5-и или 6-и век, когато е градена първата църква, или пък е преместван по-късно, през 10-и век или 13-и век, когато е основан и се разраства манастирът?
"Безсмислено е да се търсят доказателства"Отговорите на тези въпроси са от голямо значение за идентификацията на мощите. Самият реликварий все още не е научно изследван. Текстът върху него е разчетен само частично. На такъв етап не могат да се правят големи заключения. Така че - имаме важна находка, която тепърва трябва да се проучи, и едва тогава ще може да се каже дали това наистина е реликварий, за който се е смятало, че съдържа части от мощите на Свети Йоан Кръстител”, казва Марко Попович.
А как коментира случая д-р Даница Попович? Ето нейното становище: „Това, което е важно от гледна точка на учения, е да се направи най-подробно проучване на находката - от историческия контекст, в който е направено първото депозиране на реликвата, до проучване на археологическите условия на находката и на фактологията - в случая един не напълно разчетен надпис. Трябвало е да се приложат методи на точните науки, които могат да помогнат за датирането”, казва д-р Даница Попович.
Може ли да се докаже дали мощите са на Йоан Кръстител или не? Д-р Марко Попович е категоричен: „Такива доказателства не може да има. Хората, които са погребали ковчежето с реликвите са вярвали, че това са мощи на Свети Йоан Кръстител. През 5-6 век е имало обичай при основаването на всяка църква да се вгражда реликварий с мощи под олтарната маса, ставало е дума за мощи на светителя на църквата.
Важно е да се мисли в контекста на периода, в който се появяват реликвариите. Строили са се много нови църкви, имало е голямо търсене на реликви, на мощи. Поради това не можем да отсъдим дали става дума за „автентични” или „неавтентични” мощи. Това всъщност не е от голямо значение, по-важно е какво са вярвали хората, които са вградили реликвите в новопостроената църква”, казва д-р Попович и допълва:
"Има неща, които никога няма да узнаем"„Научното значение на тази находка е много голямо, но тя не бива да се популяризира по начин, който може да деградира значението на реликвата. Да се говори за откриването на реликва и в същото време за нейната експлоатация като туристическа атракция е нещо, което опорочава значението на самата реликва. Трябва да се изчака окончателна обработка на реликвата и едва тогава да се излезе пред широката публика с едно обосновано научно мнение.”
Д-р Даница Попович вече препоръча да се използват методите на точните науки. Какво може да се докаже с тези методи? Даница Попович: „Трябва да знаем, че дори ако се използват възможно най-точните методи, има неща, които никога няма да узнаем. Ние просто не разполагаме с възможностите за изготвяне на ДНК-анализ например. А единствено той може да потвърди идентичността на мощите. Максималното, което може да се постигне, е да се установи възрастта на мощите, но не и идентичността на лицето, от което произхождат. Има 300-400 години между времето, в което са действали „главните герои” на Евангелието, и времето, в което се появяват първите мощи.
Доколкото мога да съдя по медийните съобщения, има някакъв натиск на всяка цена да се направи идентификация. Този подход не е добър, защото измества на заден план цялата проблематика около една по принцип изключително интересна находка. Сигурно за Созопол това е голяма реклама, но аз говоря от гледна точка на науката. Това, което е важно за изследователя в този случай, е не дали наистина става дума за мощи на Йоан Кръстител. Знаем какъв голям брой негови мощи има в християнския свят. От Цариград до Амиен, от Черна гора до Аахен, съществува и пространна литература, свързана с тези мощи, така че това не е главното. Важно е следното: тази находка предлага една безценна възможност за изучаване на култа към реликвите, за изучаване на механизма на тяхното почитане.”
"Истинският изследовател е преди всичко критичен"Какво мисли Даница Попович за надписа, на който се гледа като на основно доказателство за автентичността на мощите? Ето отговорът й: „Намереният надпис споменава някакъв „Тома”, който се обръща към Свети Йоан. Той говори по-скоро за модел на погребване ad sanctos (погребване в близост до християнски мъченик или герой), но това не означава непременно, че става дума за мощи на Йоан Кръстител.
Обръщението към Свети Йоан не означава непременно, че мощите са негови. Под въпрос е и това дали намереният остеологически материал принадлежи на една и съща личност. Има голяма вероятност отделните кости да не са на едно и също лице”, казва д-р Даница Попович. Какъв би бил нейният подход при такава находка?
„Всеки истински изследовател е преди всичко критичен. Има серия етапи на проучване, които трябва да бъдат преминати преди да се стигне до заключение. А тези етапи са много и изискват изключително точни изследвания. Едва след тези изследвания може да се правят културно-исторически анализи. И едва след всички тези стъпки може да се правят заключения. Това е, по което науката се различава от ненаучните дисциплини.”
Означава ли това, че на този етап не може да се смята за потвърдено, че намерените мощи са на Свети Йоан Кръстител? „Автентичността не може да се потвърди - казва д-р Даница Попович и продължава: Как ще потвърдите дали това е ДНК на Йоан Кръстител? Да, би могло да се направи нещо, но то пък би било крайно стряскащо за църквата - да се направи опит да се сравни ДНК на всички мощи, които се приписват на Йоан Кръстител. Искам да изтъкна, че не е сигурно дали сред тях ще има дори две с еднаква ДНК. Самата находка е с изключително значение за изследването на култа към реликвите. Нейната стойност за науката не бива да бъде опорочавана от нещо толкова спорно и съмнително, от нещо, което според мен никога не може да бъде доказано”, казва д-р Даница Попович.
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5955047,00.html