29.11.2009 19:35
В страната бе проведен референдум върху предложението строителството на мюсюлманските кули да се забрани.Над 57% от швейцарците казаха не на минаретата в страната си.
Това сочат първите официални резултати от проведения днес референдум в Швейцария върху предложението строителството на типичните за мюсюлманските джамии кули да бъдат забранени.
То бе подкрепено от швейцарската Народна пария, най-голямата в парламента, според която тези символи са знак за ислямизацията на родината им.
Техните опоненти обаче намират подобно решение за дискриминация на етнически и религиозен принцип, който разпалва омраза в обществото.
Коментаторите единодушно определиха резултата като огромна изненада, тъй като противоречи на резултатите от социологически допитвания по време на кампанията, които прогнозираха отхвърляне с 53% на предложената от популистката десница забрана.
За тяхна изненада, дясноцентристката консервативна партия, която не пропуска случай да подклажда страха от "чужденеца", успя да убеди швейцарците, че минаретата са "очевиден символ за политико-религиозно обсебване на властта, поставящо под въпрос основните свободи". Роля вероятно е изиграл и още по темата
страхът на швейцарците от нарастващата имиграция
Вотът на избирателите поставя в трудно положение швейцарското правителство, което призова за отхвърляне на забраната.
Берн се опасява, че въвеждането й би довело до брожение сред мюсюлманската общност и би навредило на отношенията му с ислямските държави.
В Швейцария живеят около 400 хил. последователи на исляма. Това е най-разпространената религия след християнството в страната, макар този факт да остава относително скрит.
Освен четири официални джамии, съществуват неофициални мюсюлмански молитвени помещения, а планове за изграждане на нови минарета почти винаги биват отхвърляни.
В четвъртък преди вота джамията в Женева стана обект на вандалски акт за трети пореден път. През последните две седмици се съобщава и за други нападения в страната, нещо което не се е случвало в такива размери през последните 40 години.
Президентът на Асоциацията на мюсюлманските организации в Цюрих Тамир Хаджиполу, цитиран от Би Би Си, прогнозира, че ако забраната влезе в сила, мюсюлманите в страната ще живеят в страх.
Партията на Зелените, която е против нея, обмисля да я оспори в Европейския съд за правата на човека в Страсбург като нарушение на религиозната свобода, гарантирана от Европейската конвенция за правата на човека.
Браво европейци!!!
А и браво за правото в Швейцария, да ти дават възможност, да изразиш мнение, официално, по важни въпроси.Тук в БГ нямаме още такива права.