260 000 студенти организират безредици по улиците на Франция17 Март 2006
В сблъсъците с органите на реда са ранени 46 полицаи, 11 от които са в болница, арестувани са 300 младежиСпоред властите, участниците в безредиците в страната са 257 000, според Студентския профсъюз – близо 2 пъти повече.
Вчера вечер и през нощта в Латинския квартал на Париж и в редица градове на страната с нова сила се разразиха протестите на френските студенти. Както съобщава France Presse, младежките акции имат все по-войнствен характер и на места прерастнали в открити безредици. Студентите преобръщали и подпалвали автомобили, влизали в стълкновения с представителите на органите на реда, които замеряли с “коктейли Молотов”. В отговор полицаите използвали за разпръскването на протестиращите сълзотворен газ.
Както съобщава префектът на столичната полиция Пиер Мутц (Pierre Mutz), в сблъсъците със студентите са пострадали 46 сътрудници на правоохранителните органи, 11 от които остават в болница със сериозни наранявания. 2 500 допълнителни полицаи от подрозделенията за борба с безредиците са прехвърлени за ликвидиране на вълненията само в Париж.
Протестите в Латинския квартал ескалираха в погроми, обръщане и подпалване на автомобили.
По данни на Министерството на вътрешните работи на Франция, вчера в студентските вълнения в 80 града на страната (сред които Марсилия, Лион, Гренобъл, Монпелие, Бордо, Рен, Лил, Тулуза и др.), са участвали 257 000 души. Според студентските профсъюзи, броят на протестиращите е близо 32 пъто по-голям – 500 000 души. В хода на разгонването на младежките демонстрации са арестувани 300 студенти, 187 от които в Париж.
Безредиците са организирани от част от студентската общност във Франция, която протестира срещу новия трудов договор, предложен от премиер Доминик Дьо Вилпен, според който работниците-младежи до 26 години могат да бъдат уволнявани от работодателите без обяснение през първите 2 години.
2 500 полицаи допълнително потушават вълненията в Париж.
В началото на протестите през миналия уикенд, столичните студенти окупираха двата най-стари университета в страната – Сорбоната и College de France. В момента и давата ВУЗ-а, заедно с още над 20 университета на територията на страната остават закрити заради студентските блокади и безредиците.
www.bgfactor.orgФренските студенти горят автомобили и напредват към Сорбоната
Срещу неизгодния за младите хора договор за първо назначение протестираха най-малко 250 000 души в около 80 града на страната17.03.2006Протестите на френските студенти бързо се разрастват и се разпространяват към центъра на Париж, към кварталите, намиращи се близо до Сорбоната, където миналата нощ бяха подпалени десетки автомобили.
Срещу неизгодния за младите хора договор за първо назначение протестираха най-малко 250 000 души в около 80 града на страната. Според студентските профсъюзи обаче участниците са били около 500 000 души. Полицията в Париж е арестувала 147 души.
Няколкостотин младежи, които вчера през деня преминаха в протестно шествие, се опитаха да проникнат в сградата на Сорбоната. Според някои съобщения част от тях успели да запалят пожар в библиотеката на престижния университет.
Разгневените млади хора влязоха в сблъсък с полицията,
като хвърляха камъни по полицейски автомобили. Силите на реда им отвърнаха с гранати сълзотворен газ и халосни патрони. Полицията затвори две станции на метрото.
Според съобщения на парижкото радио полицаите получили инструкции да проявява максимална сдържаност. Операцията по възстановяване на обществения ред била ръководена лично от министъра на вътрешните работи Никола Саркози.
Студентите настояват френският премиер Доминик дьо Вилпен да оттегли законопроекта, който въвежда скандалния договор. Той предоставя на работодателите възможност да уволняват с по-малко административни процедури новоназначени младежи до 26-годишна възраст.
"Стотици хиляди дефилираха в Париж и в регионите срещу СРЕ. Никой не знае какъв ще е краят на отричането на спорния договор", пише в анализ "Монд".
В събота, на 18 март, също ще има мащабни протести,
предупреждава изданието, като се пита какви ще са следващите действия на премиера и дали той няма да се опита силово да наложи оспорвания текст, но пък така да постигне някакъв изход от социалната криза.
"Докато 68% от французите са против договора, мобилизацията още повече се усили във Франция. В Париж и провинцията имаше няколко спорадични инциденти", информира и "Фигаро".
В същото време правителството отказва да се огъне под натиска и твърди, че е открито за "подобрения", допълва изданието.
"Либерасион" дава думата на младите. Вестникът цитира 18-годишен младеж, който е категоричен, че
и дума не може да става студентите да отстъпят - въпреки умората.
А тя идва от факта, че младите не са спирали учебните си занятия, докато организират и осъществяват протестни инициативи. Същото момче казва, че е изтощено, но вече се е ангажирало и не може да се оттегли.
"Три демонстрации за една седмица плюс блокадата на университети - мисля че е прекалено. Няма да издържим дълго", оплаква се младежът пред "Либерасион", но запазва надежда в учениците, които тепърва започват своята мобилизация.
Ето коментарът на Бернар Горс от "Ла Кроа": "Това, което забелязахме както в Париж, така и в провинцията, е, че учениците участват масово в демонстрациите. Досега на улицата бяха само студентите.
От вчера виждаме ученици под протестни плакати сред демонстрантите.
Би могло да се каже че протестите напомнят не толкова на 1968 г., колкото на 1994 г., когато Едуар Баладюр се опита да въведе договор за професионално обучение, наречен от протестиращите "минимална работна заплата при младите".
Още тогава наблюдавахме формирането на подобен общ фронт ? между хората на труда, професионалните синдикати, учениците и студентите. Днес откриваме същите фигури.
Разбира се анализатори си задават въпроса: защо синдикатите са рамо до рамо с младите? Някои виждат в това определен клиентелизъм. Знаем, че синдикатите застаряват и имат нужда да подобрят здравето си чрез младата кръв."
www.netinfo.bg