Светът днес трескаво търси изход от световната икономическа криза и проблемите с околната среда и изменението на климата. Погледнато в дългосрочен план, дори последните може би са по-важни и затова всякакви новини от този сфера са изключително необходими, а когато идват от български учени, това става още по-важно и интересно.
Този път новините идват от гр. Чандигар, Индия, където на 5-8 март 2009 г. се проведе 3-та международна конференция LIMPACS, в рамките на програмата IGBP, PAGES.
За да разберем какво се крие зад тези съкращения, трябва да направим малко обяснение.
Световната научна общност е включена в мащабни Глобални програми, между които най-всеобхващаща е IGBP /International Geosphere-Biosphere Programme/ - Международна Геосферна-Биосферна Програма, в която се изследват всички системи на нашата планета. В логото на тази Програма са представени 3-те основни системи Океан, Земя и Атмосфера и взаимодействието между тях. Затова IGBP включва многобройни подпрограми, между които е Past Global Changes – PAGES, която е формирана през 1991 г. и изследва палеопромените на климата, т.е. вариациите на климата в минали епохи. И тук многобройните проблеми за изследване налагат още едно подразделяне на подпрограми, между които е LIMPACS - /човешко и климатично взаимодействие с езерни системи и климатичните промени/, която действа през периода 2005-2010 г.
При откриването на 3-та международна конференция LIMPACS в Пенджабския Университет в гр. Чандигар на 5 март 2009 г., основен доклад изнася българският учен д-р Явор Шопов, директор на Института за древни цивилизации.
Доклада е оглавен: „Миграцията на ведическите арии към Индия в резултат на катастрофалния потоп в Черно море през халоцена” и е дело, както на сътрудници на Института /съавтори Тодор Ялъмов и Боно Шкодров/, така и на Петко и Димитър Димитрови от Секцията по Морска геология към Института по океанология към БАН. Информацията представена чрез мултимедиен доклад с много илюстрации и таблици, предизвиква толкова голям интерес, че дискусиите надхвърлят определеното време, а българските представители д-р Шопов и Димитър Димитров са в центъра на допълнителни разисквания и многобройни срещи със специалисти.
В обобщеният доклад, който ще бъде публикуван в най-престижни научни списания, са представени най-новите изследвания в областта на генетиката, лингвистиката, историята, геологията и археологията по темата изменение на климата и миграция на народите, което показва и големият напредък на българските учени в изследването на тази актуална и сложна тема.
Затова не е неочаквано, че е решено следващата Международна конференция да се проведе в България след две години.
http://nezavisim.net/2008-04-26-11-18-14/7663-2009-04-06-11-48-03