Вече се чудят какви "шокиращи" новини да си измислят. Иначе предвидените раздели за технологии и открития биха били обречени на пустота.
Искам да кажа, буквално "Добър ден!"
Жалко, че постването на статията е по-важно от това какво на практика се поства. Познатата ни формула чукча не читател, чукча писател.
Теориите за произхода на живот на нашата планета основно са две, креационистичните - които вярват, че Земята е плоска и че е на не повече от 10 хиляди години; и защитниците на интелигентния дизайн.
Вярно, че повечето аргументи в полза на интелигентния дизайн за погрешни. Сляпа и погрешна интерпретация на втория закон на термодинамиката, изграждане на статистически модели, които не издържат на критика, тенденциозно разчитане на радиометрично датиране на скали. Списъкът е дълъг. И нищо в него не е доказуемо, но пък хвърля плътна димна завеса.
Оказва се, че изучаваме някакъв микс от постулати на еволюционна теория и псевдонаука, като така затъваме в мултидисциплинарното блато.
Основните въпроси, на които интелигентният дизайн не може да отговори са два.
1. Случайността на мутациите, ако е чиста случайност, то тя не би могла да създаде толкова много полезни мутации (дефекти по рождение, които са довели до полезни мутации)
и
2. Възникването на живата клетка като процес.
Ако вземем един от основните постулати на Дарвин - всичко, което съществува задължително е произлязло от по-проста своя форма.
Само че какво е имало преди първата единична клетка? До къде можем да върнем живота и все още да твърдим, че е живот? ДНК жива ли е? Хромозомите живи ли са?А протеините и ензимите? Къде е границата между химията и живота?
Еволюционната теория, дава следното обяснение:
- Ранната атмосфера на Земята била пълна с водород, метан и вода. Добавен е някой друг излив на енергия, например светкавици и тези газове са могли да формират прости органични съединения. После тези съединения са се доразвили в първичната супа и след време се появила първата молекула, която можела да се размножава.
Това твърдение донякъде вече е доказано в лабораторна среда. Съд пълен с първични газове, е дал смес от аминокиселини , строителните блокчета на протеините. Но само аминокиселините не са достатъчни, за създаването на протеин, който може да се самокопира.
Действително, че ако се смесят достатъчно аминокиселини, те след време неизбежно ще се наредят в протеинна верига. Но за беда, тази верига може да бъде
само един вид.
Т.е. не просто някаква, а точно определена. Случайността в подредбата е изключена като такава. Знаете ли колко
различни аминокиселини трябва да се свържат
по строго определен начин, за да се получи репликиращ протеин?
32 - това е най-малкият протеин, който е в състояние да се репликира. Вероятността да се образува случайно е повече от минимална. И по-точно е 10
31.
Какво означава това? Ако вземем всички протеини, открити във всички дъждовни гори на света и бъдат разградени в супа от аминокиселини, пак ще си остане крайно невероятно да се образува верига от 32 аминокиселини. На практика би трябвало 5 хиляди пъти по-голямо количество, за да се образува само една такава верига. Пет хиляди пъти повече дъждовни гори. Или 5 хиляди пъти повече време.
Това е въпрос, който е поставил огромна пропаст пред Дарвиновата еволюция. Но вече има отговор - така наречената "Квантова еволюция". Тя дава отговор не само на въпросът "как", ами и на "кой".
(следва, може би
)