Автор Тема: Светът има нужда от нов вид пари  (Прочетена 26277 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен daskala

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 611
Относно: Светът има нужда от нов вид пари
« Отговор #30 -: Май 05, 2008, 07:49:06 am »
Нещата са били твърде ясни отдавна:

Младежът Му каза: Всичко това съм опазил (от младостта си); какво още не ми достига?
Иисус му каза: Ако искаш да бъдеш съвършен, иди, продай имота си и дай на бедните; и ще имаш съкровище на небесата; и ела и Ме следвай.
Но младежът, като чу това слово, си отиде наскърбен, защото беше човек с много имот.
А Иисус каза на учениците Си: Истина ви казвам: мъчно ще влезе богат в небесното царство.
И пак ви казвам: по-лесно е камила да мине през иглени уши, отколкото богат да влезе в Божието царство. (Матей ХІХ, 20-24)

Коментарът е излишен. ВСЕКИ ИЗБИРА САМ ЗА СЕБЕ СИ!


Доста стари и съвременни секти използват философията на Христос за да приберат имотите на своите последователи.

Неактивен SMSI-H

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 199
Относно: Светът има нужда от нов вид пари
« Отговор #31 -: Май 05, 2008, 18:39:24 pm »
Благодаря за предположението, но мисля, че съм доказал в този сайт, какви мисли ме обладават. Жалко че не си разбрал връзката на този цитат с темата. Не си разбрал, че парите са робство и създават робовладелски отношения между хората.
  Предполагам, че не знаеш и истинското значение на всеизвестната фраза: "Блажени са бедните /низшите/ духом, защото тяхно е царството небесно.". Думата бедни/низши има фундаментално значение в това изречение и не се употребява с познатия ни смисъл. Трябва да се разсъждава. Материалното положение /парите/ има 50% участие в тази гатанка.
« Последна редакция: Май 05, 2008, 20:11:41 pm от Mirotvorec »

Неактивен daskala

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 611
Относно: Светът има нужда от нов вид пари
« Отговор #32 -: Май 06, 2008, 07:25:29 am »
Просвещение казваш..Този сайт поднася информацията. Тя сама по себе си е неутрална, просто някакво инфо. Всеки един прочел я си определя за себе си дали това е истина/лъжа, добро/лошо, приятно/гадно, може ли да се вярва на това нещо или не.
Същото се отнася и за мисленето и приемането на парите от хората.  ;)


На тази дата преди 190 г. се е родил един човек определян от едни като мислителя на хилядолетието, от други като най-голямото зло на човечеството.
Факт е обаче, че 190 г. след раждането му, продължават страстите около него и идеите му.
Ето някои мисли, естествено извадени от всякакъв контекст имащи за цел само да манипулират невинни и слабоосъзнати хора. 

------------------
Съществената отлика на човешкото общество от това на животните се състои в това, че животните в най-добрия случай събират, докато хората произвеждат.

Нужно ли е особено дълбокомислие, за да се разбере, че заедно с жизнените условия на хората, с техните обществени отношения, с тяхното обществено битие се изменят и техните представи, възгледи и понятия - с една дума, тяхното съзнание?

Хегел бележи, че всички велики свeтовноисторически събития и личности се появяват, така да се каже, два пъти. Той е забравил да добави: първия път като трагедия, втория път като фарс.

След като историята бе достатъчно дълго обяснявана със суеверия, ние обясняваме суеверията със история.

Господстващите идеи на дадено време винаги са били само идеите на господстващата класа.

Начинът на производство на материалния живот обуславя процесите на социалния, политическия и духовния живот изобщо. Не съзнанието на хората определя тяхното битие, а напротив, тяхното обществено битие определя съзнанието им.

Златото и среброто по своята природа не са пари, но парите по своята природа са злато и сребро.

Може би няма по-голямо мошеничество от така наречените финанси. Жреците на тази тайна наука обличат най-простите операции, отнасящи се до бюджета и държавния дълг, в непонятна терминология, зад която се крият най-обикновени машинации с издаването на облигации с различни наименования, обмяна на старите облигации срещу нови, намаляване на процента и увеличаване на номиналния капитал, увеличаване на процента и намаляване на капитала, определяне на премии, бонуси и привелегировани дялове, въвеждане на различие между погасяеми и непогасяеми анюитети и изкуствена градация на предимствата по обръщението на разни ценни книжа. Цялата тази отвратителна борсова схоластика и невероятна сложност на подробноститие съвсем объркват публиката.

Данъците са икономическата основа на правителствената машина и нищо друго.

Отличителна черта на комунизма е не премахване на собственноста изобщо, а премахване на буржоазната собственост.

В истинската демокрация политическата държава изчезва.

Философите само по различен начин са обяснявали света, но задачата се състои в това той да бъде изменен.

Дарвин не е подозирал каква горчива сатира е написал за хората, когато доказва, че свободната конкуренция, борбата за съществуване, която икономистите величаят като най-велико историческо постижение, е нормално състояние на животинския свят.

Господстващите в икономиката господстват и в правото. Правото не е нищо друго освен облеченото в закон волеизлияние на същите.
и този човек се казва Карл Маркс. 
Да се забранява изучаването му според мен е грешка. Да му се вярва напълно също. По скоро ме притяснява това, че за някои неща може би има право.


...Буржоазията доказа какво може да постигне дейността на хората. Тя сътвори чудеса, съвсем различни от египетските пирамиди, римските водопроводи и готическите катедрали; тя извърши походи, съвсем различни от преселението на народите и кръстоносните походи.

Буржоазията не може да съществува, ако непрекъснато не революционизира средствата за производство, значи и производствените отношения, значи и всички обществени отношения. Неизменното запазване на стария начин на производство е било, напротив, първото условие за съществуването на всички предишни индустриални класи. Постоянни преврати в производството, непрекъснато разтърсване на всички обществени отношения, вечна несигурност и движение отличават буржоазната епоха от всички други епохи. Всички застинали, заръждавели отношения заедно с придружаващите ги осветени от векове представи и възгледи се рушат, всички новосъздадени остаряват още преди да се вкостенят. Всичко съсловно и застояло се изпарява, всичко свято се осквернява и хората най-после са принудени да погледнат с трезви очи своето положение в живота, своите взаимни отношения.

Нуждата от все по-широк пласмент на нейните продукти гони буржоазията по цялото земно кълбо. Тя навсякъде трябва да проникне, навсякъде да се настани, навсякъде да установи връзки.

Чрез експлоатацията на световния пазар буржоазията превърна производството и потреблението на всички страни в космополитически. За голямо огорчение на реакционерите тя изтръгна изпод нозете на индустрията националната почва. Старинните национални отрасли на индустрията са унищожени и се унищожават с всеки изминал ден. Изтикват ги нови индустрии, чието въвеждане става въпрос на живот за всички цивилизовани нации - индустрии, които преработват вече не местни суровини, а суровини от най-далечни зони и фабрикатите на които се употребяват не само в дадената страна, но и във всички части на света. На мястото на старите, задоволявани с местни продукти потребности, се появяват нови, за задоволяването на които са необходими продуктите на най-далечни страни и най-различни климати. На мястото на старото местно и национално самозадоволяване и затвореност се появява всестранна размяна и всестранна зависимост на нациите една от друга. Това важи както за материалното, така и за духовното производство. Духовните произведения на отделните нации стават общо достояние. Националната едностранчивост и ограниченост стават все по-невъзможни и от многото национални и местни литератури се образува една световна литература.

С бързото усъвършенстване на всички средства за производство, с безкрайно улеснените съобщения буржоазията въвлича в цивилизацията всички нации, включително и най-варварските. Ниските цени на нейните стоки са тежката артилерия, с която тя събаря всички китайски стени, с която принуждава да капитулира и най-упоритата омраза на варварите към чужденците. Тя принуждава всички нации да усвоят буржоазния начин на производство, ако не искат да загинат; тя ги принуждава да въведат у тях си така наречената цивилизация, т.е. да станат буржоа. С една дума, тя си създава свят по свой образ и подобие.

Буржоазията подчини селото под господството на града. Тя създаде огромни градове, тя увеличи във висока степен броя на градското население над селското и по този начин изтръгна значителна част от населението от идиотизма на селския живот. Както направи селото зависимо от града, така тя направи варварските и полуварварските страни зависими от цивилизованите, селските народи - зависими от буржоазните народи, Изтока - зависим от Запада.

Буржоазията все повече и повече премахва разпокъсаността на средствата за производство, на собствеността и на населението. Тя агломерира населението, централизира средствата за производство и концентрира собствеността в ръцете на малцина. Необходима последица от това беше и политическата централизация. Независими, свързани почти само със съюзни отношения области с различни интереси, закони, правителства и мита бяха набутани в една нация, с едно правителство, с едно законодателство, с един национален класов интерес, с една митническа граница.

През време на своето едва стогодишно класово господство буржоазията създаде по-масови и по-колосални производителни сили, отколкото всички минали поколения взети заедно. Покоряване на природните сили, машини, прилагане на химията в индустрията и земеделието, параходи, железници, електрически телеграф, разораване на цели континенти, превръщане на реките в плавателни, огромни, сякаш измъкнати изпод земята човешки маси - кой по-раншен век е могъл да подозира, че в недрата на овеществения труд дремят такива производителни сили!

Из "Манифест на комунистическата партия" - Карл Маркс и Фридрих Енгелс, 1848 г.

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Относно: Светът има нужда от нов вид пари
« Отговор #33 -: Май 06, 2008, 10:50:37 am »
Проблемът е възникнал с първоначалното натрупване на капитал. Европа е била много бедна, без ресурси. Богатите страни са били тогава Китай и Индия.
Какво имаме: Колонизиране на останалия свят, ограбване, поробване.
Цел: Заграбване на благата му, и най- вече осигуряване на РОБИ!
30 МИЛИОНА африканци са били довлечени в Европа, като около 1/3 от тях
умират още по време на пътуването..(Смятайте при какви условия са пътували..натоварени като чували... :( )
Именно с робски труд е било възможно и т.нар. първоначално натрупване на капитали.
Робството никога не е било изкоренявано. В момента има повече роби по света, от когато и да било. Смята се, че броят им възлиза на около 20 милиона!!

Според мен парите са най- голямото ЗЛО! И капитализмът като цяло, с последвалото технизиране и машинизиране, довело света до един голям АБСУРД!

А кой стои зад всичко това, е отделна тема.
« Последна редакция: Май 06, 2008, 11:30:37 am от Magnolia »
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен SMSI-H

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 199
Относно: Светът има нужда от нов вид пари
« Отговор #34 -: Май 06, 2008, 11:06:32 am »
daskalе,
  Всяка монета си има две страни. Теориите на материализма, на политикономията и комунизма са показвали винаги едната страна на медала, обвеяви и опаковани с красивата идея за Утопия, която окончателно е пленявала масите отдавна, още от Платоново време. Всичко това се е правело с единствената цел да се запази статута на робството, независимо от неговото наименование във всеки един момент от историята, за да може шепа хора да господстват и прибират при себе си плодовете на другите по възможно най-несправедливия начин. За тях няма морал!
  Но скриването на другата страна на медала не я унищожава. Другата страна съществува и оказва много по-голямо влияние на всичко около нас. Говоря за духовната страна на медала. Там нещата са много по-сложни, отколкото материалните.
  И ако разглеждаме двете страни на медала ИГРАТА ПРИДОБИВА ДРУГИ ОЧЕРТАНИЯ. Не е само важно в един живот да пораснеш, да получиш образование, да си намериш високо платена работа с добри доходи, да създадеш дом, семейство и отгледаш деца, които да възпиташ както теб са те възпитавали. Целият този манталитет ни е натрапен не с цел общото облагодетелстване на обществото, а с цел облагодетелстване на малцинството, и тази цел упорито се укрива от масите или се премълчава за нея. Не е важно да се издигнеш в кариера, да спечелиш много пари и да устроиш живота си откъм материално отношение, защото ЖИВОТЪТ ПРОДЪЛЖАВА И СЛЕД СМЪРТТА, И ГО Е ИМАЛО ПРЕДИ РАЖДАНЕТО В НАСТОЯЩИЯ ЖИВОТ.
  Единствената цел на показването само на материалната страна на медала и укриването на духовната му идентичност е тази да не разберем истинските цели на ГОЛЯМАТА ИГРА, а именно, ЦЕЛТА ДА РАЗБЕРЕМ КОИ СМЕ! ТЕ-крайните материалисти не искат да разберем кои сме, защото за кратко време ще загубят всичко, което са постигнали в продължение на хилядолетия. ЩЕ ЗАГУБЯТ СМИСЪЛА СИ НА ЖИВОТ.
  Материалната страна на медала е нужна за материалното присъствие на духовете ни на Земята, но за тази цел трябва ли да се забравя и духовната страна на медала? За материалното ни присъствие не са необходими пари, които чрез лихвата и премълчаването на другата страна на медала създават робство и зависимост докато си жив, и твоето поколение ще продължава да плаща лихвата, която трупаш не по твоя вина. ТОВА ДО КОГА ЩЕ ПРОДЪЛЖАВА? За истинското състояние на нашите същности трябва да стане неотменен принципът: ДА ЖИВЕЕМ ЗА ДРУГИТЕ, А НЕ ЗА СЕБЕ СИ.
  Точно в този начин на разглеждане на нещата, на разкриването на другата ни същност, се крие освобождението от робството. ЦЕЛТА НЕ Е МАТЕРИАЛНОТО БЛАГОПОЛУЧИЕ И МАТЕРИАЛНОТО УСТРОЙВАНЕ В ЖИВОТА, А РАЗКРИВАНЕТО НА ТОВА КОЙ СИ ВСЕ ПАК! Дълбоко се заблуждаваме, когато си мислим, че това може да бъде постигнато с материални средства. Това може да бъде постигнато единствено с израстване в и разкриване и на другата страна на човешката същност, НА ДУХОВНАТА СТРАНА.

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Относно: Светът има нужда от нов вид пари
« Отговор #35 -: Май 06, 2008, 11:19:26 am »
Алтернативи, според мен трябва да се търсят при така наречените" диваци".
Нека да почерпим от мъдростта на матриархалните племена, кото не познават власт, пари, трупане на вещи и богатства.

Има един стар обичай при едно североамериканско племе/ май при ирокезите беше :-\/, които на всеки 4 години събират всичко, което са натрупали и го раздават, подаряват, унищожават.
Глупави ли са те, че го правят?!
Не! Отдавна са разбрали, че трупането не води до нищо добро.
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен Иван

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 83
Относно: Светът има нужда от нов вид пари
« Отговор #36 -: Май 06, 2008, 16:27:41 pm »
Всичко, което се каза по темата до тук МОЖЕ да бъде полезно - просвещение, нова икономическа и парична система, свободна енергия.
Казам "може", защото винаги е можело, но не е станало. Причините да не стане са най-разнообразни и многопластови. За да поддържаме въпроса в границите ни на разбиране, трябва да се съсредоточим върху това какво лично ние, всеки от нас, можем да направим.

В статията, с която започна темата, се представя "правата линия" - правителственото решение "де юре", което няма изгледи да стане. В съседна тема "Бартер" http://forum.xnetbg.com/index.php/topic,4179.0.html бяха пуснати сведения за работеща система, заобикаляща лихвата и посредничеството на банките. Работи се с обратната линия - "де факто". Тихомълком се реализира с помощта на Интернет и има добри условия за надграждане. Всъщност когато виртуалният Бартер набере позиции, чак тогава идеята на немските анализатори за нов вид пари ще види бял свят и ще бъде негово естествено подобрение.

Относно мястото на свободната енергия. Мястото е там, където винаги е било - енергията въпреки, че е фундаментален елемент на мирозданието, все пак е функция на нещо по-фундаментално - идеите. Енергия винаги е имало, има и сега. Непрекъснатата криза, в която се намира човечеството е идейна (мисловна), не енергийна. Разработчиците, посветили се на свободната енергия, се делят на същите идейни течения, както разработчиците на парични и всякакви други изобретения - едните търсят контрол, а другите свобода.

Неактивен daskala

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 611
Относно: Светът има нужда от нов вид пари
« Отговор #37 -: Май 06, 2008, 16:53:46 pm »
Алтернативи, според мен трябва да се търсят при така наречените" диваци".
Нека да почерпим от мъдростта на матриархалните племена, кото не познават власт, пари, трупане на вещи и богатства.

Има един стар обичай при едно североамериканско племе/ май при ирокезите беше :-\/, които на всеки 4 години събират всичко, което са натрупали и го раздават, подаряват, унищожават.
Глупави ли са те, че го правят?!
Не! Отдавна са разбрали, че трупането не води до нищо добро.

Магнолия, защо да търсим решение на въпроса при т.н. " диваци " ? можем да се обърнем назад към нашата история  т.е. БОГОМИЛИТЕ.

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Относно: Светът има нужда от нов вид пари
« Отговор #38 -: Май 06, 2008, 17:24:32 pm »
Aми както кажеш. За мен е без значение. :)
« Последна редакция: Май 06, 2008, 18:26:02 pm от Mirotvorec »
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен Fiery

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 543
Относно: Светът има нужда от нов вид пари
« Отговор #39 -: Май 07, 2008, 03:52:48 am »
Света има нужда от нова икономика!

Света има нужда от промяна в съзнанието, от излизане от наложените му някога шаблони, вярвания, навици.



От клишетата също  :-*
- Не можем, ще паднем! - Елате до края! И те дойдоха. И той ги блъсна. И те полетяха!

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Относно: Светът има нужда от нов вид пари
« Отговор #40 -: Май 07, 2008, 09:36:53 am »
Като цяло, в същността си парите са един шаблон в мисленето - клише, наложено от Матрицата, за да вярваш и отдаваш енергията си по определен начин ( начини да ги харчиш, например... ) Така се получава затворен кръг, от който логичното излизане се крие в излизането от настоящия шаблон на парите.. в света на Свободния обмен  :-*
musica universalis

Неактивен SMSI-H

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 199
Относно: Светът има нужда от нов вид пари
« Отговор #41 -: Май 07, 2008, 19:55:34 pm »
Така се получава затворен кръг, от който логичното излизане се крие в излизането от настоящия шаблон на парите.. в света на Свободния обмен  :-*
"... в света на Свободния обмен". Що говориш с недомлъвки? Разкрий си картите! За Бартера ли става дума?

buden

  • Гост
Чели сме за паритеи т.н., но скоро ми попадна едно филмче което е направено за деца. С прости обяснения и анимация за подрастващите, така че ако ние не се справим с огромния проблем пред нас то поне нашите деца дазнаят за какво става въпрос и да се преборят.
Филмчето е на 5 части, а този линк е към първата:

Много от хората сме запознати с проблема, но болшинството не са. За това ми се искаше да го направя като нова тема за да грабва повече внимание. И все пак го слагам тук, където преди сте обсъждали темата.
Дълго е и беше зор докато го преведа, но заслужава внимание. Можем да си направи изводи за решението на проблема от филмчето. А и мисля че има изложени факти за това как работят банките, които не са помистани в други документи преди.


Процесът на създаване на пари е толкова прост, че мозъка ни първоначално го отхвърля като вариант. Ако хората разберат каква игра играят банките и правителствата те биха се ядосали до таква степен, че биха погнали да трепят банкерите и политиците по самите улици.
Повечето хора смятат, че правителствата създават парите, но не са напълно прави. По-голямата част от парите се създава в огромни количества от частни организации наречени „банки”.
Те ги създават буквално от нищото. Парите се явяват един вид нашия дълг към банките. В момента в който ищецът се подпише дава гаранция, че ще плати на банката парите плюс лихвата. Ако ли не то ще загуби колата си, къщата си, изобщо всичко което има някаква материална стойност влизащо в договора.

Приказката за златаря, който станал лихвар, ще ни запознае как е започнало всичко това:

Някога много много отдавна почти всичко е било използвано като пари, просто е трябвало да бъде лесно преносимо и мнозинството от хората да считат, че притежава достатъчно голяма разменна стойност. За да може да се размени за храна, дрехи, строителни материали и др. Това са били да речем: красиви камъни,  морски украшения, та дори и пера от птици са се ползвали като разменна монета. Но златото и среброто са били предпочитани измежду всички други, със своят блясък и красота, както и с мекота на метала и лесната му обработка.  Така златарите се специализирали в обработката на тези метали и започнали да изработват златни монети като универсална разменна единица, която била приемана от всеки. Но не след дълго те решили да създадат сейф, където да държат своето богатство на сигурно място. По-заможните хора от обществото разполагащи с повече от тази разменна еденици започнали да търсят златаря/лихваря по-късно вече банкер/, за да могат и те да опазят своето злато. В трезорът на златаря било сигурно и срещу скромна такса, която му давали се възползвали от услугата. Годините минавали и банкера забелязал, че тези чиито злато той държал в сейфа си рядко допирали до собствените си богатства. Те разчитали на него да им наглежда златото и не го местели в друг сейф. Дори в случаите, когато отивали до сефа за да вземат част от собственото им никога не били заедно всичките, а така златаря винаги разполагал с повече злато в трезора от колкото неговото собствено.

С времето златарят пуснал друга разменна еденица за удобство, с която всеки бил съгласен – хартиеани пари. Тези пари се използвали навсякъде/пазар и т.н./, така че физическото злато стояло недокосвано в сефа му и станало тежко неудобно и излишно в търговията. Така той започнал да раздава на собствениците на злато хартиени пари, като заместител. Хартиените пари били удобни/сумите били просто написани на тях и не толкова тежки/.

Но междувременно банкера направил друг бизнес - започнал да дава назаем златото си срещу определена такса/лихва/. Но за удовство търсещите заема не взимали самото физическо злато, а хартиените новосъздадени разменни единици/парите/. Бизнесът му се разраствал и все повече и повече хора го търсели за заеми. Така у банкерът се родила нова идеа – знаейки че притежателите на злато в неговия сейф много рядко допират до своето собствено той решил да дава назаем и тяхното злато/разбира се под формата на хартиени пари/. С годините той се замогнал, но подозрението нараствало. Хората със златото в неговия сейф решили и го потърсели за обяснение. Отишли до сейфа и със собствените си очи се убедили, че златото им е там непокътнато. Не били глупаци и разбрали каква е играта на приятеля им златар/лихвар/. Тогава те решили да му дадат благословията си да продължи, но като им дава процент от сделките. Или той да им дава такса, за това че те си държат златото при него, а не обратното.

Така се създало лихварстово. Лихварят можело да плати с ниска лихва за използването на парите на собствениците с по-голямата лихва, която заемащите щели да му дадат след време. Така разликата се явила чиста печалба за златаря вече и банкер.

Но и това не е начина по-който банките работят днес.  

Алчният банкерът не бил доволен. С разрастването на търговията в цяла Европа и самите заеми се търсели повече, но златото в сефа му не било достатъчно да ги покрие. Така му се родила още по-еврейската идея - след като само той единствено знаел колко злато има сефа, то той можело да дава хартиени пари на искащите заеми, дори и те да надвишават физическата стойност на златото в трезора му. Единственият начин да го разкрият бил ако всичките собственици на хартиени пари отидат едновременно в сейфа му и се обедят с очите си, че стойностите не отговарят. Така банкерът станал изключтелно богат печелейки от лихви, които се трупали от даването на хартиени пари без реална стойност. У някои хора се родили подозрения, но идеята банкерът да създава сам парите била прекалено предизвикателна и фантастична за да е истина. И все пак с времето някои хора започнали да се усещат и да искат заеми в реално злато вместо в хартиени пари. Появили се и собствениците на злато, които поискали да си вземат своето от сефа му. И какво се оказало, оказало се че банкера нямал толкова налично злато, колкото му поискали в замяна срещу хартиените пари.

Стигнало се до т.нар. „бягство на банката”. Този процес представлява сриване на индивидулни банки и падането на доверието в цялата банкова система/имало е и други златари, след време лихвари, а по-късно превърнали се в банкери - не е бил един/. Хората решили да съдят алчния банкер. Но големите кредити, които банкерите отпускали навремто се оказали важни и печеливши за развитието на европейската търговия в средновековието/някои хора станали много богати за сметка на чужди нации/. Така вместо да го задържат решили да легализират тази дейноста на банкера. Банкерите се съгласили да сложат ограничения на парите които могат да създават за нужните заеми. Било решено съотношението да е 9:1 - напечатани изкуствени пари към реалната налична стойност. Били назначени инспекции, които да следят това печатане на пари. Още се стигнало и до създаването на закон, който задължава централната най-голяма банка да дава част от своето собствено злато на по-малките банки в случай, че те имат заплаха от ново „бягство на банката”. Така само в случай на едновременно „бягство на банката” на всички, само тогава златото дори и в централната най-голяма банка не би  стигнало да покритие всичките искания и тогава системата би се срутила.  

Паричната система днес е стигнала до толкова уродливо развитие, че реалната физическа стойност на „парите” е като игла в купа сено в сравнение с електронните пари днес. Преди време щатските долари са били възможно заменими за себестойността им в сребро. Днес обаче те могат само да бъдат заменяни от други долари издавани от Федералния Резерв.

http://www.flyawaycafe.com/wp-content/uplo...dollar-bill.jpg
/преди време имаща сребърно покритие/
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:United_...ll,_obverse.jpg
/днес имаща покритието единствено с друга такава банкнота/

Преди време индивидуалните банки издавали парите като чекове, те били различни за различните банки и било възможно да ги отказваш, както днес можеш да откажеш чек от частно лице. Сега обаче се е създал монопола в паричната система. В днешно време парите са установени с указ от всички правителства и не можеш да откажеш парите като разменна единица. Ако не ги приемеш като разменна единица/или дълг/ законодателството не би се наело да те защитава за каквото и да е било. Ако някой получава възнаграждеение то е в днешните пари Ако някой получава възмездие, то също се изразява в стойността на пари, които лицето трябва да изплати.

Идва въпроса ако правителствата и банките печатат „пари” заедно /защото банките не могат да оперират без помоща на правителствата/ тогава какво е тяхното реално количество. Преди време количеството на „парите”/златото/ не можело да надвишава количеството на стоките и услугите, които обществото можело да разменя. Така за да се увеличи количеството злато трябвало да бъде открито самото то, да бъде изкопано в някоя златна мина примерно. В настоящето обаче парите буквално се създават с даването на заеми или като ДЪЛГ /веднага с подписа на искащия заем/. Колкото повече заеми дават банкте, толкова по-богати стават самите те. И така лимитът на количеството „пари” може да е само един – сборът на всички дългове на хората, а те са постоянно нарастващи.

Днес правителствата заедно с банкерите слагат ограничение на създаването на пари, което само те си знаят какво е, но със сигурност надвишава 9:1 многократно. Банките не могат да работят самостоятелно без подкрепата на правителствата. Правителството позволява частни кредити да бъдат изплащани с държавна валута, законодателната система налага плащането на дългове с пари и т.н.

Да речем, че се създава чисто нова банка и в нея все още няма депозити. Но инвеститори в банката правят начален депозит да речем +$1111.12 и ограничението наложено за създаването на пари от централната банка е 9:1.
Стъпка 1:  Вратите се отварят и идва първия клиент искащ заем от  $10,000 за да си купи нова кола. При ограничението 9:1, новата банка има законното право да умножи наличните си средства девет пъти. Така се получават нужните „пари” за заема. Това не са реални пари, а просто няколко натискания на бутоните по клавиатурата. Заемащия пише тази сума на чек и получава колата.

Стъпка 2:  Идва клиент, които депозира $10,000. Тези пари за рализка от началните средства, с които банката започва по закон не могат да бъдат умножавани. Но могат да бъдат делени по т.нар. правителствено ограничение 9 :1 или 9,000/за нов възможен заем/ : 1,000/за резерв/.

Стъпка 3:  Ако тези $9,000 бъдат депозирани от трето лице, в която и да е банка/дори и в същата новооткрита/ те стават законно средство за издаване на кредит/заем/. Този път по техните „закони” получаваме $8,100/за нов възможен заем/ : $900/резерв/.  Или всеки нов депозит съдържа потенциал за издаването на заем малко по-малък от самия депозит. Така от заемите, които банките издават, се създават парите: 10,000 + 9, 000 = 19,000 + 8,100 = 27,100 + 7,290 = 34,390 + 6,560 = 40,950 и т.н. Не след  дълго достигат почти $100,000.

Обаче ако парите, които се създават не бъдат депозирани, то този процес на умножение в банките ще спре.  Това е непредвидима част която те не искат и се стараят да не бъде допусната. И така след време всичките тези пари в новата банка биват създавани благодарение на един депозит от $1111,12 стоящ непокътнат в централната банка, всичко с любезното съдействие и подпомагане от страна на правителството. Друго относно тяхната система е че техните документи трябва винаги да сочат депозити 10% повече от отпусканите заеми. Това ги прави привлекателни за депозити и отклоняващи обществото от истината, че заемите идват от депозитите.

Ако обаче банката беше една единствена и печалбите от отпусканите заеми биват депозирани в същата банка, тогава ефекта няма да е толкова голям. Или онези отпуснати $1111,12 няма да има как да се превърнат в почти $100,000. За жалост банките работят като едно – заемите отпускани от една се явяват депозити за друга. Теоретично те са пак една банка, но ефекта е различен.

А ако това ви звучи странно и трудно за възприемане, какво ще кажете за следното:

През последните години като резултат от стабилното лобиране на банкерите изискванията от нечии национални централни банки буквално са се изпарили. Ограничението за създаване на пари не е дори и 9:1. Така определени индивидуални банки създават парите от нула, не им трябва даже онзи $1111,12 депозит. Реалноста е че банките създава толкова пари, колкото ние можем да заемем. А чрез медиите нашите нужди непрекъснато биват увеличавани /купете си това, купете си онова/.

В истинския свят парите са излишни. Не можеш да услужиш на някой, който има нужда от дрелка за ремонт на апартамента си с дрелка нарисуван  на хартия. Хартиените пари представляват касови бележки, които отчитат стойността на нашите дългове.

Чудели ли сте се понякога как правителства, коорпорации, фирми, семейства и прочие могат всичките да са в заема по едно и също време и то в астрономическо големи суми. Как може да съществуват толкова много пари, за да се дават на заем. Това е, защото фактически не съществуват - банките ги създават. Ако нямаме дългове няма да има и пари.

Как може хората, които произвеждат физическото богатство за живота/земеделие, животновъдство, фабрики и т.н./ да са длъжници на тези които не правят нищо. Повечето хора си мислят, че ако всичките дългове бъдат изплатени националната икономика ще се подобри/вярно единствено на индивидуално равнище/. Но ако всеки си изплати дълговете истината ще е именно, че няма да съществуват пари.

Оказва се, че сме зависими от кредитната система или ако не теглим заеми няма пари. Стигнали сме до такава деградация, че ако банките произвеждат пари ние сме в просперитет, ако ли не гладуваме?!?!
Но това не е всичко. Банките създават парите, но не и лихвите които се трупат, тях ги плащаме ние. И как след като те създават само парите ние трябва да връщаме не само парите, но и лихвите. Физически невъзможно. В дългосрочните заеми, каквито се отпускат за къщи или да речем държавните заеми/помощи/, се получава така че лихвите събрани надвишават самия заем. А това води до самото нефункциониране на икономиката.

За да има функциониране на такъв вид икономика просто самото производство на парите трябва да е огромно. Но това увеличава и дъглът и т.н. и т.н. или обратното все тая. И двата варианта са неприелмиви. Единствено проточването във времето спасява самата система от банкрутиране. До кога ли?

Парите улесняват производството и търговията, но с времето е неизбежно и те губят своята стойност. Освен в случай, че количеството производство на реалните богатства нараства с еднаква стойност с която и създаванеот на парите.  

Да си зададем 4 въпроса:
1.   Защо самите правителства избират да вземат пари на заем от частни банки, след като те самите може да създадат нужните им пари, като при това няма да има да плащат лихва?
2.   Защо изобщо парите трябва да се създават като дълг? Защо да не циркулират постоянно, с което ще се избегне нуждата от постоянно взимане на заем/дълг/, за да може те да съществуват?
3.   Как може система зависеща изцяло на такова вечно нарастване ..... се използва за създаването на стабилна икономика? Не е ли логично, че тези две страни на равенството са просто несъвместими?
4.   Какво има нужда да се промени за създаването на стабилна икономика?

Преди много много време слагането на такса/лихва/ се е считало за използване и алчните хора/използвачи/ са били наказвани дори поякога със смърт. Тогава целта на „парите” е била само и единствено като необходимост от разменна единица. Всяка форма на правене на пари от нищото/без труд/ е била заклеймявана, а хората използващи тези хитрини се считали за паразити. Но с времето въпросът, че даването на пари на заем крие своите рискове от загуба е взел превес и така се създало лихварството. Само дето днес това е излязло извън всякакви норми, логика и морал.

Възможно ли е общество, което да съществува вечно със стабилна парична система – ДА. Това ще бъде възможно ако не плячкосва осноните си източници на енергия, а се ограничава до наличното за деня. Примерно да не се унищожават повече гори, от колкото фактически се възтановяват /растат наново/.  Да се използват енергиини източници, които са обновими – Слънце, Вятър, Море, магнитни сили, гравитационни сили и т.н. Да рециклираме всичко и използваме това всичко наново.  Популацията да е нито растяща нито намаляща, просто да се допълва от само себе си. Такова общество не би имало нужда от днешната парична система. Продължавайки да си представим, че хората с повече средства не дават на заеми надвишаващи техните реални физически богатства.

Ако някой обаче се изхитри и започне като познатия ни от началото златар, то неминуемо след време ще се окажем на сегашното положение. А един ден потомците на този златар ще притежават всичко материално що има по света.
Имаме нужда да променим системата. Трудно бихме убедили хората, че използването на банкови карти, книжни пари и подобни стимулират днешната система. Но как човек би се отказал от това и да мине отново на стока за стока/услуга/ и от сорта? Защото дори и да се върмен към системата жълтици, тези които нямат злато или сребро ще се окажат просто без пари.
Основния проблем не е ли в алчността и липсата на морал на множеството хора по света. И дали това може да се промени у хората? Дали може да се създаде система, която след време да стане монопол, само че в нея парите да не са дълг. В този случай заемането на „пари” да се извършва срещу замяна на стоки, услуги или труд.

Има нужда от промени в паричната система и избирателната система. Как гнидата да се превърне в пеперуда? Трябва обществото да го разбере и да започне да го изисква и то не от съседа си, а от управляващите. Това разбира се ще е трудно, защото интересите на банките са толкова големи, че чак минават хоризонта.
« Последна редакция: Септември 24, 2008, 00:06:04 am от buden »

buden

  • Гост
Светът има нужда от нов вид пари
« Отговор #43 -: Септември 23, 2008, 22:02:21 pm »
Завършека на превода:


Парите са просто една идея и реалния свят парите може да бъдат каквото си поискаме. За да се създаде такава система трябва парите да бъдат първо контролирани от управлението на държавата, а не от частни лица. Система с постоянно циркулиращи пари, където да не съществува лихва. Тези пари да се създават като Полза, a не като Дълг. Евентуално нарастване на количеството „пари” да отговаря единствено на увеличението на материалните блага на нацията. Примерно да се създават за инфарструктура и да отговарят на материалното благо без да го надхвърлят. В този случай парите ще се развиват пропоционално и не би имало инфлация. Ако все пак се стигне до такава: Управлението може да се бори с инфлацията като наложи такса конкретно за ползването на материалното благо чието създаване я е довело. Примерно автомагистрала Тракия създаде инфлация Х% и ползването й ще бъде наложено с такса Y%. Така парите влезли допълнително в оборот постепенно ще бъдат изтеглени. А за да контролира дефлацията управлението ще трябва да харчи повече за нуждите на държавата.

Управленията ще използват парите от таксите единствено за нуждите на населението, а няма да ги ползват за покриването на лихвите към банките. Защото няма да имаме национален дълг.

„Банкерите притежават Земята. Ако ние хотата си Я върнем, но им оставим правата те за нула време ще Я купят отново” - сър Джошуа Стамп, директор на Bank of England 1928-1941, в същия този интервал от време определян за втория в категорията най-богат мъж на Англия.

Преди години канадския заместник премиер взел интервюта с хора от улицата, както и от предприятия и фабрики и с други професионалисти в своите дейности на труд, но не икономисти. Направил го с цел да разбере знаят ли те как и от къде идват парите. Оказало се, че понякога дори и самите служители в банки/тези които са зад гишетата/ не знаели за какво става дума.

Първата банка в Англия Bank of England отворила врати през 1694г. е започнала да работи с ограничението 2:1/за създаване на пари/, но това е било само началото за сегашното 30:1 или знае ли колко човек.
„Ние благодарим на всички международни медии, които са присъствали на наши срещи и спазиха обещанията си да не ни излагат на светлината на общественото внимание през последните 40 години.  Ако те не бяха на наша страна нашият план за световен контрол не би се развил до такава степен. В момента вече нациите не са в състояние да се съберат на марш срещу световното правителство. Интернационалното суверенно управление от интелектуалният банков елит вече е за предпочитане пред Националните управления в изминалите векове” - Дейвид Рокафелрер 1991г.  – той е най-възрастние от фамилията днес.
 
„Само малка част от тайните е нужна да се пазят, по-голямата част са си така или иначе недостъпни и неразбираеми за ингнориращото оглупено общество” - Маршал Маклюам медиен „гуру”

Продуцент и Създател на филма Пол Гриньон
www.Moneyasdebt.net
« Последна редакция: Септември 24, 2008, 00:09:29 am от buden »

Неактивен P.E.A.C.E.

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 500
Относно: Светът има нужда от нов вид пари
« Отговор #44 -: Септември 24, 2008, 01:25:43 am »
Промяна никога няма да има в нашия свят, така е било и така ще бъде.
Винаги по-силният ще се възползва от по-слабия. Колкото повече материални блага притежава човек - толкова повече сила има. Пък дали с пари, капитализъм и бла бла :)няма значение.
Тука е така.

Светът няма нужда от нов вид пари.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27