Автор Тема: Каква сол използвате?  (Прочетена 40624 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Re:Каква сол използвате?
« Отговор #45 -: Септември 18, 2011, 01:43:51 am »
Благодаря ,Магнолия,но това не дава отговор на въпроса.Даваш ми само следствия а не причини.Ще перафразирам.Защо хората започват да използват солта след като не им е нужна,само да си осоляват потта ли?

Там е работата я! Ти казваш, че не е нужна, но има и противоположни мнения по въпроса. Балансът на положителните и отрицателните йони в човешкото тяло се поддържа основно от йоните на хлора, натрия, калия и калция. Без този баланс не е възможен животът, защото всички сложни процеси в човешкия организъм биха станали невъзможни.

 Една интересна страница.


И още за солта:

ЛЕЧЕБНИТЕ СВОЙСТВА НА СОЛТА

    Широко разпространено е твърдението, че солта е вредна и натоварва сърцето и бъбреците. Традиционната медицина например препоръчва безсолна диета при сърдечна и бъбречна недостатъчност, при заболявания на черния дроб.
Но защо тогава древните гърци след ядене смучели малки късчета морска сол?
Лекарите смятат, че човешкият организъм може да получи нужното количество сол само от плодовете, зеленчуците и хляба. Същевременно при хипертония препоръчват да се взима по 1 ч. л. морска салата (лашинария) след хранене. Един литър мляко съдържа 4 г натриев хлорид. Картофите съдържат почти същото количество. Смята се, че здравите бъбреци трябва да отделят по 25 г сол на денонощие.
С храната ние поглъщаме за 12-15 г готварска сол (натриев хлорид) на ден. Академик Б. В. Болотов препоръчва един час след всяко хранене да поставяме върху езика 1 г сол и след няколко секунди да преглътнем слюнката. Също така съветва да посоляваме леко зеленчуците, плодовете, изварата и кравето масло - но в такъв случай не бива да добавяме олио, тъй като то предизвиква отделяне на жлъчка. Жлъчката забавя превръщането на шлаките (отпадъчните продукти) в разтворими соли. които се изхвърлят от организма с урината и изпражненията. За извеждането на солите от тялото помагат някои билки, които действат като разтворители. Така например за алкалните соли е подходящ чаят от пача трева, динени кори, корени от слънчоглед; за разтварянето на минералните соли, които се отлагат по кръвоносните съдове, бъбречните легенчета, жлъчния и пикочния мехур, може да се използва сок от черна ряпа, хрян, цикория, подбел, корени на магданоз.
Образуването на соли в организма се засилва и при недостатъчност на пилора. В този случай стомашните ферменти влизат в контакт с ферментите на дванадесетопръстника, а това води до гастрит или възпаление на червата.

Солта като лечебно средство

    Академик Б. В. Болотов твърди, че морската вода е изключително полезна за кожата. Също така препоръчва един час преди къпане да се втрива в тялото смес от рибено масло и брашно от рибени люспи - това е ефикасен начин за премахване на дерматозата (кожните обриви). Солената свинска мас също е подходяща за тази цел.
Полезно е след сауна тялото да се намаже с мед, в който е добавена малко сол - така кожата става гладка и еластична.
Инхалациите с натриев хлорид предпазват белите дробове от алергии. Бъбреците и надбъбречната жлеза се нуждаят от сол за произвеждането на хормони. В миналото китайските учени са използвали солта при лечението на болни бъбреци.
От древни времена този толкова полезен минерал е бил символ на приятелството, вечността и мъдростта.
Натриевият хлорид играе много важна роля в процеса на обмяна на веществата.
Д. Джарвис определя калия като най-важен за изграждането на клетките, а Б. В. Болотов твърди, че солта е основният разтворител на старите непотребни клетки - те трябва своевременно да се изхвърлят от организма, за да не се задръстват каналите. Ако човек не получава нужното количество сол, се нарушава електролитният баланс.
Д. Джарвис в книгата си "Медът и другите естествени продукти" пише: "Калият, който влиза в състава на клетките, притегля течността в клетката. Натрият изтегля течността в междуклетъчното пространство. Основните източници на калий са червеният пипер (с който може да се поръсват всички салати), медът, пресните плодове и зеленчуци. Най-добрият източник на натрий е обикновената готварска сол. Да бъдеш здрав означава в тялото да има баланс между натрия и калия. Недостигът на сол води до нарушения в храносмилателната, нервната и отделителната система."

Б. В. Болотов пише, че древните гърци смучели зрънца морска сол след хранене. Това предизвиква отделяне на пепсини, които подобряват храносмилането и подпомагат разграждането на старите и непълноценни клетки. Ако" в продължение на половин година редовно приемате по един грам сол след всяко хранене, в организма ви ще нарасне броят на младите клетки и голяма част от бръчките по лицето ще изчезнат. Солта от древни-времена се е използвала като лекарство и нашата цел е да ви представим някои прости и ефикасни рецепти:
1. При диария се приготвя наситен разтвор от готварска сол и се пие по 1 с. л. сутрин на гладно, след което 24 часа не се приемат никакви течности и храна. Същевременно нагрятата сол може да се използва и като грейка - поставя се върху корема.
2. Запек се лекува с подсолена вода: една щипка сол на чаша студена вода, пие се на гладно (вместо вода може да се използва мляко). Също така може да се разтвори 1 ч. л. сол в 2/3 ч. чаша вода и 1/3 ч. чаша мляко. Пие се през два часа до появата на резултат (премахване на запека).
3. Подсолената вода помага и при силна хрема - прави се гаргара; а при алергия се използва за промивки на носа.
4. Зъбите ще се запазят по-дълго време здрави и бели, ако всяка сутрин ги търкате със смес от сол и пепел. Тази процедура заздравява и венците.
5. За лечение на косопад и суха екзема: измивате главата, втривате сол, след 15-20 минути изплаквате. Прави се всеки ден.
6. При болки в ставите се използва смес от сол и пчелен мед (или водка) - масажират се болезнените места.
7. При дизентерия е полезно да се правят седящи горещи вани: на 5 л вода се сипва 100 г сол.
8. Скрофулозните деца трябва да се къпят в солена вода поне 2-3 пъти седмично. При децата, страдащи от копривна треска, е добре да се прави първо солена вана, след което - обтривания с ментолово масло или доматени резенчета.
9. Компресите със сол и оцет са подходящи при натъртвания, навяхвания, а също и при главоболие.
10. След хранене може да изплаквате устната кухина с разтвор от сол и сода в съотношение 1:1.
11. При хипертрофия на третата сливица се прави гаргара с подсолена вода и се пие рибено масло. При бронхит изключително благотворно влияние имат инхалациите със солен разтвор.
12. Глистите са крайно неприятно заболяване. Приемайте на гладно 1/2 чаша вода с 1 с. л. сол - ще успокои стомаха, а клизмите със солена вода ще премахнат сърбежа.
13. При бавно зарастващи рани дерматолозите препоръчват върху проблемното място да се постави памучна кърпичка, напоена в горещ солен разтвор - превръзката се държи колкото се може по-дълго, без да се сменя.
14. Ако са ви извадили зъб и раната продължава да кърви, поставете върху нея памук, напоен в солен разтвор.
15. За отхрачване се пие 2 пъти на ден на гладно по 1/2 чаша топла вода, в която са разтворени сол и сода. Същият разтвор се използва и при ранички в устната кухина - жабури се, след което бавно се дъвче пресен зелев лист.
16. Към мека глина се добавя сол и се размесват добре. Получената смес се съхранява в найлоново пликче в хладилника. Използва се като студен компрес при навяхвания, разтягания на сухожилия и радикулит. Процедурата се повтаря няколко пъти през 30 минути.
Този компрес е ефикасен и при кръвотечение от носа, а също и при безсъние, дължащо се на емоционално претоварване (в този случай глината се поставя на челото).
17. При главоболие е ефикасен друг компрес - с водка и малко сол. Тази смес помага и при диария при възрастни - пие се по 1/2 чаша преди лягане.
18. Солените компреси се използват и за успокоение на нервната система, за очистване на организма и разнасяне на възпаления. Например, ако ви забере някой пръст, достатъчно е да го напарите 3-4 пъти в горещ солен или соден разтвор и след това да го намажете със сок от люта чушка.
Прекрасно прочистват организма солените вани - правят се 21 дена поред по 10-15 минути с температура до 37-39 градуса.
19. Компресите от зеленчуци или зеленчукови обелки и сол изтеглят шлаките от тялото, възстановяват нервните клетки, повредени от натрупаните соли в капилярите и тъканите, а също така разнасят хематоми. Най-подходящи за целта са зелевите листа, листата на хряна и живовляка, картофите, ябълките, морковите.
Природата се е погрижила и за животните - като бягат, те се потят и губят сол, която кристализира под козината и по-късно изтегля шлаките през кожата.
20. При ухапване от куче или котка помага горещата солена вана - чрез нея може да се избегне загнояването.
21. Ако сте се попарили с вряла вода, трябва веднага да сипете върху изгореното място сол и отгоре да поставите мокра кърпа. А ако сте се изгорили с ютия, намажете мястото с наситен разтвор на калиев перманганат.


http://patishta.net/temi/alternate/prirodata_lekuva.htm



П.П.Просто нека да я има и тази гледна точка в темата, пък всеки сам да си реши от какво точно има нужда.
« Последна редакция: Септември 18, 2011, 01:53:27 am от Magnolia »
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен voodoogoo

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 291
Re:Каква сол използвате?
« Отговор #46 -: Септември 18, 2011, 02:15:29 am »
E ,при условие ,че можеш да си набавяш всички необходими микроелементи от плодовете,не е ли по добре да не ядеш сол,а да е ползваш само за миене и подобни.Все пак не е полезна за организма.интересно ми е защо я слагаме в храната.
В прозорецът на тъмна нощ-сияйна, отварят се вратите към безкрая.

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Re:Каква сол използвате?
« Отговор #47 -: Септември 18, 2011, 22:07:59 pm »
След всичко прочетено за себе си правя следните изводи:
Солта е жизненоважна за организма.Без сол не можем да съществуваме.Защо като е толкова вредна уж, в болницата вливат физиологичен разтвор? Дори още преди да видим бял свят, 9 месеца живеем в солена среда в корема на майка си.

Но и тук дозата прави отровата.И пак: всичко е индивидуално и относително.
Солта е полезна при: склонност към хипотония, при понижена стомашна киселинност ( прочетете във файла, който пуснах по- нагоре какво са правили древните гърци- преди хранене са слагали щипка сол на езика), при лошо оттичане на жлъчката(хипокинезия на жлъчните пътища)- от това обикновено страдат склонните към напълняване жени в средна възраст със светли или червеникави коси), при хронични кръвоизливи( обилни месечни цикли) и загуба на течности и соли, за работещитее в горещи цехове и живеещите при високи температури, при отравяния( пият се няколко чаши силно подсолена вода), при астения, астеничен синдром, депресивни състояния и синдром на хроничната умора.

Със солта не трябва да се злоупотребява при: при хипертония(защото задържа вода в организма), при хора с отоци от сърдечен произход, след инфаркт,в резултат от прекаран ревматизъм или миокардит, при болни с бъбречна недостатъчност от какъвто и да е произход, при хора, болни от язва, при истерия, при затлъстяване.

Въобще, човек трябва да се вслушва в тялото си. Ако се чувства добре без сол, ОК, но ако се появят някои странни признаци, нека да има едно наум.

voodoogoo, аз мисля, че ако се храним с проста и натурална храна, в повечето случаи нямаме нужда от допълнително сол, защото тя се съдържа в храната.
Проблемът е, че повечето хора консумират главно концентрирани и рафинирани храни с много "скрита" сол вътре- колбаси, филета, сирене, кашкавал, ХЛЯБ! Хора, хлябът от магазина е яко пресолен. Разбрах го, когато започнах да си правя хляб сама. Та именно заради това дневната дажба сол хвръква до небесата и превишава нуждите на тялото десетократно.
« Последна редакция: Септември 20, 2011, 21:42:05 pm от Mirotvorec »
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен bogoizbrania

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 931
  • Homo Supermenos!
    • Олтар на непознатия Бог
Re:Каква сол използвате?
« Отговор #48 -: Септември 20, 2011, 00:27:20 am »

  На мен ми е интересно защо солта е била по скъпа от златото,за какво са я ползвали?

. . .
Никога не е била скъпа колкото златото, това са измами. Някои народи не са могли да си я набавят, но не са и имали и злато за да си я купуват. Единственното място в света, където солта е била почитана е в някои региони на днешен Пакистан и Иран. Въз основа на тези легенди от 19-ти век тръгват измислици, че солта била скъпа колкото злато.
Soli Deo Gloria!

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Re:Каква сол използвате?
« Отговор #49 -: Септември 21, 2011, 02:01:38 am »
Ами хубаво, като са измислици, не ги чети. :) Факт е, че може да бъде използвана както за отрова, така и за лекарство. Както почти всичко впрочем. ;)
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен revolume1

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 48
Re:Каква сол използвате?
« Отговор #50 -: Септември 27, 2011, 13:28:01 pm »
Онзи ден си купих капки за очи и на опаковката пишеше, че съдържат хиалуронова киселина (натриева сол). Чувал съм за нея, но нямах информация. Порових се и в нета попаднах на много противоречиви мнения. Предполагам, че вреди предимно нанася при козметични и хирургични интервенции, докато при външно прилагане май няма проблем или се лъжа.

Неактивен heretic

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 28
Re:Каква сол използвате?
« Отговор #51 -: Октомври 06, 2011, 21:08:45 pm »
По принцип за всяко лекарство има полза-риск.Мисля че преди да се купува каквото и да било трябва да се прецени това и дали има нужда от съответното лечение  или не. И не вярвам че тук със форума някой може да даде компетентен отговор на това,защото съществуват много силни не безвредни лекарства,но вредата която може да стане ако не се приемат може да е по-голяма.  :nea:

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Каква сол използвате?
« Отговор #52 -: Октомври 08, 2011, 05:14:56 am »
Онзи ден си купих капки за очи и на опаковката пишеше, че съдържат хиалуронова киселина (натриева сол). Чувал съм за нея, но нямах информация. Порових се и в нета попаднах на много противоречиви мнения. Предполагам, че вреди предимно нанася при козметични и хирургични интервенции, докато при външно прилагане май няма проблем или се лъжа.
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0%B8%D0%B0%D0%BB%D1%83%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0_%D0%BA%D0%B8%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B0
Не виждам нищо общо между тази киселина и натриевата сол. Какво ви става бе хора?
Или може би в съдържанието на капките се съдържат и 2те. Но както си го написал/а с тези скоби ... Смисълът е друг.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен bogoizbrania

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 931
  • Homo Supermenos!
    • Олтар на непознатия Бог
Re:Каква сол използвате?
« Отговор #53 -: Октомври 10, 2011, 21:29:25 pm »
Онзи ден си купих капки за очи и на опаковката пишеше, че съдържат хиалуронова киселина (натриева сол).
. . .
Сълзите са солени ! и то повече от потта, защото в потта има и други соли и отрови и за това изглежда солена. Солта премахва повърхностното напрежение на чистата вода и забавя изпарението на водата от топлата плът. Явно нищо лошо няма при нея.
Soli Deo Gloria!

Неактивен voodoogoo

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 291
Re:Каква сол използвате?
« Отговор #54 -: Октомври 10, 2011, 23:50:35 pm »
Сълзите може да са солени,но горчът.В самата сол няма нищо лошо.Както и във варта,и сода кауктик.Очите са може би единстваното място което се нуждае от сол,за да си направи,организма слаб, киселинен разтвор за промивки(няма да се учудя ако физиологичния разтвор е с процентно съдържание на сол ,като сълзите).Неслучайно при злоупатреба се увреждат очите.Ние сме солени отвътре,както потта е солена,така и океана е солен,рибата обаче не е.Ние обаче като пиеме морска вода и се попресоляваме и умираме.А в хранително-вкусовата промишленост-сол да искаш.А съм чувал,растенията извличали от почвата също някакви соли,ама може и само така да им викат.Солта е и много добър консервант.Може пък да е по-полезна отколкото си мислим и практична,и да ни косервира,и запази млади и красиви,или пък да изтощава организма, и да го износва по бързо.Препоръчвам книгите „1001 употреби на солта“ и „Солта може всичко„,„Солта приятел и враг„ също „Биохимия и процесите в човешкото тяло„ и приказката за Солта и Краля.Също и музея на солта ,който се намира в солниците край Бургас и сол и черен пипер за пилешката супа.
В прозорецът на тъмна нощ-сияйна, отварят се вратите към безкрая.

Неактивен Magnolia

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 236
Re:Каква сол използвате?
« Отговор #55 -: Октомври 18, 2011, 18:08:28 pm »
„1001 употреби на солта“ и „Солта може всичко„,„Солта приятел и враг„ също „Биохимия и процесите в човешкото тяло„
Къде са тези книги? Не ги намерих. :unknown:
Бъди промяната, която искаш да видиш в света!

Неактивен есме вихронрав

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 4
Re:Каква сол използвате?
« Отговор #56 -: Ноември 20, 2011, 16:03:39 pm »
Какво излиза: преработената сол, с разните й там "полезни" добавки, е в пъти по евтина от непреработената. Същото се отнася и за захарта. Ако следваме пътя на логиката би трябвало да е обратно- там където е вложен повече труд и енергия (за преработката) би трябвало и цената да е по висока...
Незнам как вървят цените в БГ, но при нас обикновена, "обогатена" сол в магазина можеш да си купиш за окло 20 цента (200 гр)!  Половин кг за 50-80 цента.... Розовата (хималайска сол) струва около 5-6 eu за половин кг. И какво излиза? Май освен информиран, трябва и да си богат за да може да си позволиш да живееш що годе здравословно... Което ме навежда на други мисли, за друга тема...
Тъжна картинка...
Аз си папам розова сол вкъщи, но колкото и да не ми се иска си взимам и доволно количество бяла, когато се храня навън... :bad: :negative:
Morpheus: There is a difference between knowing the path and walking the path. - The Matrix

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27