Автор Тема: Какво е човекът?  (Прочетена 16941 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен H.

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 8 658
  • In Lies We Trust...
Re: Какво е човекът?
« Отговор #15 -: Октомври 22, 2006, 17:10:27 pm »
Кое по-точно е вярното от двете, защото и двете ми изглеждат доста далече от Истината 8)

milenski

  • Гост
Re: Какво е човекът?
« Отговор #16 -: Октомври 22, 2006, 22:30:26 pm »
Въпрос на гледна точка  8)
На мен и двете ми изглеждат еднакво БЛИЗО до истината   ;)

Неактивен Joro Velev

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 541
  • Живот за пример, това е начинът. Мисия Bell Ringer
Re: Какво е човекът?
« Отговор #17 -: Октомври 23, 2006, 04:11:04 am »
За мен първото е далеч от Истината.
Второто е сбъркано, за естетичност ще кажа, че има грешки в логическите заключенията и математическата реализация.
Защото безкрайност минус х.0 на колко е равно?
Според мен....средният брой на населението на всички планети във Вселената практически клони към нула и към Едно, зашото средния брой е именно среден. ;)
А реалния е = Едно. ;D
Следователно, за мене поне, второто твърдение е продукт на своболно въобръжение. ;)
А въпроса беше (и още е) "Какво е човекът?"
Ами, Аз съм човек - скромно казано...
Обаче като погледна как е оформено питането, следва, че вече е ставало дума за обекта на въпроса?!?
Когато човек поиска да постигне нещо, намира начин, в противен случай - причина.

Неактивен Xpuctoc Muxaul

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 447
  • Виждам мислите ти!
Re: Какво е човекът?
« Отговор #18 -: Октомври 23, 2006, 08:26:51 am »
Второто е сбъркано, за естетичност ще кажа, че има грешки в логическите заключенията и математическата реализация.
Защото безкрайност минус х.0 на колко е равно?

Цитат на: Второто
Всяко крайно число, разделено на безкрайно дава резултат, толкова близък до нулата, че е без всякакво значение и поради това може да се каже, че средният брой на населението на всички планети във Вселената е практически равен на нула.

А според мен и двете са верни, само дето има и трето и то е, че човекът не съществува! Ние не сме човеци, само така ни се струва.

milenski

  • Гост
Re: Какво е човекът?
« Отговор #19 -: Октомври 23, 2006, 15:06:51 pm »
Цитат
Старото сиво магаре Ийори, застанало само в най-сенчестия кът на гората, с разкрачени предни крака и клюмнала на една страна глава, мислеше за разни неща. Понякога си мислеше тъжно: "Защо?", понякога мислеше: "Закъде?", понякога - "Колко всъщност?", а понякога не беше много сигурно за какво мисли. Затова, като видя, че Мечо Пух крачи насам с тежките си стъпки, то се зарадва, че може да престане да мисли, а да му каже мрачно:
- Как си?
- А ти как си? - попита го Пух.
Ийори люшна глава насам-натам:
- Не много как! - каза той. - Отдавна не знам как съм!
                                                                                                                                                                       А.А.Милн

Много го обичам тоя Ийори... Философ до мозъка на костите си! Та, Ийори стои и си мисли, мисли си и си стои, докато Мечо Пух си хапва медец, препича се на слънчице, бръмчи доволно с пчеличките, лети с балони, пада в локви, удря си главата, търси муфлони, а после отива да се гушне при любимия си Кристофър Робин, за да чуе успокоителните думи "Глупаво мое мече..."  :)

Какво е човекът... Всеки би дал свой отговор на този въпрос и всеки би бил прав за себе си. Колкото хора, толкова и гледни точки, всяка от позицията на личния опит и преживявания, прочетено в любими книги, споделено от любими и не толкова любими хора...
Винаги съм се удивлявала в каква огромна степен в човек са заложени стремежът да създаваш и импулсът да разрушаваш. Примери около нас, колкото искате. Човекът е едно огромно противоречие, едно вечно търсене на себе си навътре и в другите, едно вечно съмнение, един вечен въпрос. Не е ли странно това, че не познаваме себе си, а сме отправили поглед към звездите... Всъщност, не е странно, човешко е. Понякога точно сред звездите откриваш себе си - една мънинквичка прашинка в необятната Вселена, стремяща се да се слее с нея.

Но по-важното за мен е, докато мъдруваме като Ийори, да не забравяме да се радваме на живота като Мечо Пух, защото и двете неща са еднакво важни и е жалко да пренебрегваме едното за сметка на другото. За мен истинските, ценни, пълнокръвни хора са онези, които успяват именно в това упражнение, наречено живот. Които са се научили да живеят в мир със себе си и да приемат другите такива, каквито са, без да съдят, без да се противопоставят и без да се опитват да копират чужди модели. За мен истинските хора живеят тук и сега, без да забравят, че това не е всичко и, както казва Ийори, "Това Значи Много! То Обяснява Всичко."  :-*

Дъвиан

  • Гост
Re: Какво е човекът?
« Отговор #20 -: Октомври 23, 2006, 15:43:28 pm »
Според мен философа трябва да дава решения, а не отговори. Така и по темата - не какво е човека, а за какво е той! Едва ли можем с една дума или изречение да определим същината на понятието Човек, или обаче ако използваме абсолютистки размишления, тогава Човека ще бъде Абсолют, защото във всяко свое положение той ще достига до една граница на възпроизвеждане - Абсолюта.

Неактивен GNOSTIC

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 255
Re: Какво е човекът?
« Отговор #21 -: Октомври 23, 2006, 16:26:11 pm »
Дъвиан, имаш слабост към усложняване на въпросите.  :)Не стига, че не можем да вкараме в дефиниция какво е човекът, а ти добавяш и за какво... ;D Пак хиляди отговори, хиляди гледни точки...
Отговорите, каквито и да са те, дават временни решения, защото както знаем всичко се променя...Възприятията, представите,  понятията,  мисленето...всичко!

milenski

  • Гост
Re: Какво е човекът?
« Отговор #22 -: Октомври 23, 2006, 16:30:01 pm »
Ами, няма да го вкарваме в дефиниция тогава и кому е нужно всичко това  :)
Но пък няма лошо да пофилософстваме и да поразсъждаваме, сгушени в родопско одеяло пред огнището с чаша горещ чай, стоплящ дланите ни  :)

Неактивен GNOSTIC

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 255
Re: Какво е човекът?
« Отговор #23 -: Октомври 23, 2006, 16:38:02 pm »
Хайде, тогава някой да предложи основа - научна ли, езотерична ли........
Да опита този, който пусна темата..... ;)

Дъвиан

  • Гост
Re: Какво е човекът?
« Отговор #24 -: Октомври 23, 2006, 16:39:35 pm »
Дъвиан, имаш слабост към усложняване на въпросите.

Един процент от моята личност е разпознат. :D Браво Гностик. :D Действително усложнявам въпросите и по-точно се опитвам да достигна до крайния възможен раздробяващ анализ на въпроса, за да мога после да синтезирам всичко и да получа не само отговор, но и решение, както казах. Всеки проблем си влачи предходни под-проблемчета и те трябва първо да се решат.

Но пък няма лошо да пофилософстваме и да поразсъждаваме, сгушени в родопско одеяло пред огнището с чаша горещ чай, стоплящ дланите ни  :)

Насаме може, но пред всички тук във форума малко не върви. ;D

Хайде, тогава някой да предложи основа - научна ли, езотерична ли........
Да опита този, който пусна темата..... ;)

Да, нека изведе някакво определение за човека и ние ще го обсъдим (няма да казвам оборим :P).

Неактивен neven

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 698
Re: Какво е човекът?
« Отговор #25 -: Октомври 24, 2006, 09:55:55 am »
Да, нека изведе някакво определение за човека и ние ще го обсъдим (няма да казвам оборим :P).
Дефиниция за човека с това 5-8% КПД в главата е трудна работа ;) По - ми е интересно извънземните като седнат на раздумка що хортуват за човека? А може би се отдават на спомени:
"Отминаха еони... Човекът, или по-скоро съществото, което силно наподобяваше човек, бавно изпълзя от тинята, разви крайници и пръсти, на ръцете му се появиха палци. Изправи се и насочи поглед към звездите. Виждаше ги за пръв път, но вече знаеше, че един ден те ще му принадлежат... " ;)
 
 
 
"Предметите на Тльон се удвояват; те са склонни обаче и да изчезват или да губят известни черти, ког

Неактивен ----------

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 583
Re: Какво е човекът?
« Отговор #26 -: Октомври 24, 2006, 12:18:52 pm »
По-нататък не може да пиша, понеже способите за припомняне на това тяло, с което си служа, са затворени -
[OK] или [CANCEL]
(изборът е Ваш!)
и, предвид вашия избор, спираме до тук. (Този път е само [OK].) И така, макар и в един не толкова стегнат стил, зададох идеята за великата конспирация срещу същността на човека и очаквам вашето споделяне във връзка с това Какво е човекът?
Цитат
За да има надежда, че такова велико събитие щ

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re: Какво е човекът?
« Отговор #27 -: Октомври 24, 2006, 13:06:23 pm »
Човекът е многоизмерен, космически био-транслатор



 ;)    ;)    ;)    ;)    ;)    ;)    ;)   
« Последна редакция: Октомври 24, 2006, 13:08:01 pm от ultrafutur »
musica universalis

Неактивен Joro Velev

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 541
  • Живот за пример, това е начинът. Мисия Bell Ringer
Re: Какво е човекът?
« Отговор #28 -: Октомври 24, 2006, 15:34:42 pm »
Ти си Това!
Когато човек поиска да постигне нещо, намира начин, в противен случай - причина.

Eon

  • Гост
Re: Какво е човекът?
« Отговор #29 -: Октомври 24, 2006, 15:36:39 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27