Мистика и Мистерии > Българската Цивилизация

Траките - теории и факти

<< < (15/28) > >>

baradj:
К А К В О  З Н А Е М  И  К А К В О  Н Е  З Н А Е М  З А  Т  Р  А  К  И  Т  Е
 От книгата на Огнян Пищиков, „ Враца в търсене на забравеното име”

С етнонима траки се отбелязва съвкупността от древни племена, населявали една огромна територия от Карпатите до бреговете на Адриатическо, Егейско, Бяло и Черно море. Твърди се, че това пространство е наричано от античните гръцки автори Древна Тракия, по името на населяващите го племена. Може и да е обратното, но това е въпрос, подобен на този за кокошката и яйцето. Името на траките се споменава за първи път в Омировия епос, но “названието Тракия, под формата  “Тре–ке–ви–я”, е установено от някои учени в таблици, изписани с минойско “Б” писмо, което дава основание то да се датира няколко столетия преди Омировия епос”./24, 52/
Съществуват две възможности да знаем нещо за появата, бита и културата на траките. Първата е свързана с всичко, което са написали за тях древните летописци, главно гръцките антични автори след “митичния” Омир, между които Аристотел, Херодот, Страбон, Тукидид, Ксенофонт, Йорданес, Стефан Византийски, Прокопий Кесарийски и др. Всички сериозни историци знаят, че макар да са си присвоили правото да бъдат “истина от последна инстанция”, гръцките писатели невинаги са “исторически” почтени към траките и останалите народи, за които са дали сведения. Втората е плод на археологическите търсения и зависи от всички материални находки, които сме получили в наследство - открити, продължаващи да се откриват или ще бъдат открити. Най-древната тракийска култура се развива не само успоредно, но и равностойно с тази на древните елини, поради което двата етноса достигат еднаква степен на развитие. Те взаимно се проникват и обогатяват. Траките “подаряват” на гърците култа към някои богове и митологични герои /Асклепий, Аполон, Орфей и др./, а те им предоставят създадената от финикийците “първа азбука”. Вероятно заедно откриват магическите достойнства на виното и прогресивната роля на взаимната търговия.
Материалните свидетелства показват, че траките обитават  днешните български земи в късната бронзова епоха. Етногенезисът им е сложен и продължителен процес, резултат от сливането на миграционни елементи, особено в края на медно-каменната епоха /халколит/, с автохтонни /местни – бел.моя/ индоевропейски слоеве в древна Тракия. Окончателното оформяне на тракийската етническа общност е завършено в началото на желязната епоха. Изключителните им умения в рударството и металолеенето, основани вероятно на богатите рудни находища в района, определя тяхното икономическо развитие. Развитието на земеделието и животновъдството ги прави желани съседи за околните народи, най-вече за гърците, а в лозарството и винарството даже обменят опит. /24, 45/ Именно от траките е останало зарязването на лозите, което още тогава е било  превърнато в празник.

Останалото наhttp://pishtikov.vratza.com/index.htm

fishbone:
Тракийско селище при Халка Бунар

През римската епоха изворът, край който се намира тракийското селище е бил обграден от всички страни със солидна стена. Има данни, че стена е съществувала и в предримската епоха.
Обектът бе регистриран през 1999 г. по време на теренни обхождания. Голям иманярски изкоп и над 600 иманярски копки бяха направили видими останки от значителен по площ (над 10 ха) и с извънредно голяма концентрация на археологически материали тракийски обект. В изхвърлената пръст, разкриваща характера и структурата на културен пласт на антично селище, е събрано внушително количество керамични фрагменти и находки. Една от тях е особено ценна - фрагмент от съд със сив цвят с графит на гръцки език, вероятно част от тракийско царско име (Аматок или Саток) от края на ІV или началото на ІІІ в.пр. Хр.
Продължава тук:
http://www.bulgariancastles.com/bulgariancastles/bg/krepost-halka-bunar
и тук:
http://halkabunar.hit.bg/index1.htm
Явно си имаме още един тракийски цар. ;)

baradj:
Археологически открития и сензации

-   Зъбът от Чирпан е на 7 млн.г.
-   Най – старото погребение на Балканите
-   Неограбен гробен комплекс на тракийски владетел

И други интересни факти.
http://history.rodenkrai.com/index.php/arheologiq/arheologicheski_otkritiq_i_senzacii/menu_id_59.html

marhs:

--- Цитат на: baradj в Октомври 18, 2009, 11:11:50 am ---Почти всички тракийски племена: абанти, агатирси,.............
 
--- Край на цитат ---

Привет baradj, картата е доста добра. Искам само да допълня, че скирмиани е имало и на юг от Бургас, чак до Китен.Те са разработвали медните мини срещу военната база на Атия, и по-на юг.А има и мнения, че скирмиани са работили и в мините край Малко Търново.  :)

baradj:
Гледал съм племената на картата да са на местата, които са населявали най напред.   :)

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 
Премини на пълна версия