Автор Тема: Каква алтернатива предлагате?  (Прочетена 50912 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Passiflora

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 215
Re: Каква алтернатива предлагате?
« Отговор #90 -: Май 20, 2012, 23:20:09 pm »
А, че търсим алтернатива, защото сме масово неудоволетворени си уцелила десятката. Въпросът е, какво следва от този извод.

"Ако искаш да промениш света, първо промени себе си!" 
Омммммммм
Хайде , Tangrata, дай пример!  :blum2:

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re: Каква алтернатива предлагате?
« Отговор #91 -: Май 21, 2012, 04:04:44 am »
Пример ...
Съмнява ме, че на някой от този форум му е притрябвал моя пример. Тук там рядко съм си писал на лични с някой, който го интересува, но в общи линии много силно важи принципа, че няма двама човека еднакви. Митко точно в тази тема преди няколко поста го повтори. Всеки иска различни неща, може различни неща и се концентрира върху различни неща.
Ето, бях споменал, че съм програмист. Някой друг беше казал, че не всеки може да е. Очевидно това, което работи за мен, не е задължително да работи за друг.
Като обща насока, мисля , че е хубаво човек да учи и да е образован. Колкото по-реномиран университета, и по-практично настроена специалността, толкова по-добре. Хубаво е и средното/гимназията ти да е подбрана. За целта и родителите имат отговорност.
А ако нещо си пропуснал в твоя живот, можеш да помогнеш на твоето дете. Да се образова добре, например.
Според мен лично важи принципа, помогни си на себе си, за да помогнеш на другите. (евентуално)
И съответно работя в тази посока. Нито чакам годината на идването на комунизма, нито на анархизма, нито на апокалипсиса. В момента точно, дилемата ми е, "мога да си купя ауди а8, но за какво ми е? " И така все още не съм си купил. Имам кола, но на работа ходя с автобус. (в повечето случаи).
Друга дилема ми е, "как да създам софтуер, който да струва няколко милиона, за да мога след това "да се оттегля на село (в София)"" Не за друго, ами много ми харесват студентките там. А и по-важното, те много ме харесват. Или пък Варна.
По-добри алтернативи имам идеи, разбира се, но и да ги описвам все тая. Никой няма да ме допусне да променя нещо. Но определено няма да са такива утопии "без пари" , или "да се работи по желание". Писал съм, но съфорумниците не приемат. Те си искат "без пари" и "без (много) работа" и не можеш да ги разубедиш, че не може да стане по тоя начин.
« Последна редакция: Май 21, 2012, 20:51:22 pm от Mirotvorec »
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен sidereal

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 23
Re: Каква алтернатива предлагате?
« Отговор #92 -: Май 22, 2012, 01:17:27 am »
Тангра, факта, че половината ти коментар е по отношение на примера ми с ферарито ме кара да ти отговарям с огромно нежелание, но все пак ще го направя. Така...предложението ми е абсурд със сигурност, но за теб ако сегашното положение не е абсурд просто незнам какъв човек си :) . Хората сме абсурдни, така че по каквато и система да живеем, тя ще е абсурдна, въпроса е как да сведем този абсурд до минимум.

Така...по темата с компютрите и изчисленията идеята ми е точно избягването на актюери и въобще всякакви хора които взимат решения въз основа на кое ще е най-добре за съответни бизнес интереси. За разлика от човека, един компютър може да има изцяло обективна преценка на това кое ще е най-добре за хората, без да е повлиян от политика и бизнес. В момента всичките решения независимо в каква сфера - дали ще е медицина, дали ще е наука, дали ще е технология се взимат не с цел обслужване на обществото, а с цел бизнес и политика.  А изказването ти, че група от хора могат да изчислят определен риск по добре от компютър, просто незнам как може да излезне от устата на програмист. Не ти говоря за 10-на компютъра за 10,000$, както ти си споменал...само моя компютър струва 15,000 паунда...говоря ти за компютър за милиарди, който е изграден от хиляди процесори които ще обработват ОГРОМНИ количества информация в секунда и изчисленията които прави ще водят до обективна приблизителна преценка (естествено, че неможе да се знае бъдещето, но един компютър може да го предположи много по-точно от човек) на пропорцията риск/облага за обществото.

В момента всеки един научен екип който води определено проучване с "научна цел" си има спонсор който си има бизнес цели, които пряко въздействат върху резултата от проучването. Например - на мен ми е изгодно да има глобално затопляне - давам на някой учен 10 милиона да ходи да изследва ледниците - резултата със сигурност ще е такъв, че да ми е изнася. Та ние неможем да познаем със сигурност какво ще е времето другата седмица, обаче инвестираме милиарди да предотвартим нещо, което ще промени температурата с 2-3 градуса след 100 години ЕВЕНТУАЛНО. Това на теб ако ти се струва правилно разпределение на ресурс окей. Друг пример - пестицидът ДДТ, който го обявиха за отровен и забраниха ползването му, беше свел умиращите от малария до минимум. Това решение бе взето от хора, които, както ти се изрази взимат 100ци хиляди долари да правят изчисления за последствията от дадено решение. В случая последиците са милиони умрели от малария, а този пестицид в последствие беше доказано, че е толкова безвреден, че можеш да го ядеш. Друг пример - природният резерват йелоустоун...съсипан от взето решение да се компенсира изчезването на лосовете като намалили броя на хищниците. Оттам популацията на лосовете станала огромна. Те изяли толкова храсти и треви, че екологията на района се променила. Бобрите, които строели язовирите си от изядените храсти започнали да изчезват и оттам ливадите изсъхнали, пъстървата и видрите изчезнали, почвената ерозия се засилила и домино ефекта довел до невъобразима екологична промяна. Според теб един човек може да прецени всички тези неща по добре от компютър, който ще оперира с цялота налична екологична информация събрана до момента?

Бизнес решенията, които се взимат в момента и които засягат цялата земя харесват ли ти? 11 септемрви? Остарелите бизнес модели на стотици компании, които вместо да измислят начини да използват новите технологии, ги саботират защото виждат в тяхно лице заплаха? Примери - саботиране на възобновяеми източници на енергия, саботиране на интернет и на файл-шеринг...Истината е, че хората неможем да взимаме безпристрастни решения...а и дори да имаме добри намерения, много често резултатите са фрапиращо негативни.

Това с незадължителното работене...работенето ще е задължително за всеки който иска да получава облаги. Те ще се разпределят правопропорционално на работата която е извършил спрямо измерения му капацитет. От човек с коефициент на интелигентност 60 неможе да се изисква да разработва самолети...това значи ли, че той трябва да е оставен да умре от глад на улицата? Който не покрива определен стандарт (пак споменавам - спрямо капацитета си) ще получава много по-малко от другите. А кой ще иска да живее с малко(но достатъчно), при положение,  за всеки ще има работа и следователно шанс да получава много. Ти осъзнаваш ли, че при скоростта на днешното развитие на ден изчезват и се появяват адски много нови работни позиции. Аз това което го учих в университета първите 2 години, третата година беше вече outdated и половината неща не бяха релевантни спрямо новите открития. За какъв к*р тогава съм ги учил въобще? А я си представи след 10 - 20 години? Ще има нужда от реформи и в образование и въобще в цялото функциониране на света и възможности за бърза преквалификация. Сега човек прави кариера 20 години в сфера която изведнъж изхвърча от бизнеса и този човек остава безработен професионалист в безсмислена сфера. Обаче той вече е на 50 години и как по дяволите ще се преквалифицира тепърва? Имам 3-ма такива познати.

Така, относно роботите...та те вече изместват хората в определени сфери. Велокобритания предвижда, че до 2015 около 5 милиона работни места в сферата на продажба на дребо ще бъдат премахнати в следствие на автоматизации. Статистики сочат, че до 2040-та половината население ще бъде безработно в следствие на автоматизации. Ако дотогава бъдат конструирани хуманоидни роботи, броят на безработните ще стане 90%. Тук миналата седмица в магазина уволниха 70% от персонала и замениха касите с автоматични чек-аут машини. Оставиха само 30% персонал да помагат на хората при ползването на машините. Днес в магазина имаше само 1 човек персонал....В големите супермаркети вече над 50% от касите са сменени с автоматични чек-аут машини.


Така - за да работи магазина денонощно на всяка каса трябва да се редуват 3ма човека по 8 часа. Това са 3 заплати за хора, на които им доскучава по време на работа, мотаят се, пият кафенца, хапват, работят бавно, правят грешки, напускат, биват уволнявани и какво ли още не...накратно хиляда пъти по неефективни са от една машина. В 2 болници направиха експеримент с роботизирана система за даване на лекарства по рецепти чрез специални баркод системи. Роботите дадоха 350,000 рецепти без 1 грешка в дозата за 50 пъти по малко време, отколкото фармацевтите го правят. Да не говорим за обработка и анализиране на документи...като програмист предполагам си наясно със софтуерите, които могат да анализират да кажем правни документи за части от секундата, за което по принцип би трябвало да наемеш армия от адвокати. Вече има система от гугъл за управление на кола от софтуер...беше тествано и колата беше изминала успешно 1000 мили без човешка намеса...та ето ти и замяна на професонални шофиори, таксита и тн...В момента се разработват робо-астронавти от НАСА и Дженеръл Мотърс, които ще обезсмислят нуждата от хора-астронавти. Всяка година се увеличава с половин до 1% безработицата в строителството в следствие на машинизации.  Автомобилната индустрия - в америка милиони хора в тоя бизнес останаха без работа в следствие от роботизации. Мога да ти изброявам примери още 2 часа - от банки до образование...и примерите ще стават все повече в близките години.

Така дай да ти обясня и за ферарито, след като толкова те е впечатлил този пример. В момента хиляди хора в България могат да си позволят да карат ферари...Дори може и да са 10-ки хиляди. Има няколко хиляди регистрирани милионера в страната ни. Със сигурност поне 50% от тях нямат висше образование. 10% може да нямат и средно. едва ли повече от 30% имат IQ над 100. Може ли нещо да ги спре тия хора да си купуват каквито искат коли и мотори и да си карат както си искат? Не. Една позната адвокатка работеше за един идиот, който си беше купил 7 мерцедеса и незнаеше какво означава конституция.


Естествено, че няма да се дава ферари на всеки който поиска, незнам как изобщо си се решил да разсъждаваш толкова над това ми изказване, което го дадох като прост пример за обменна система, вместо манията на всеки да притежава. Всеки ще трябва да покрива определен стаж и стандарти ако иска определено нещо...на мен няма да ми бъде даден самолет естествено ако поискам ей сега да карам самолет. Но ще ми бъде дадена възможността да мина определен курс който да ми позволи в последствие да осъществя желанието си...

Последния параграф, който си написал показва, че изцяло не си вникнал в това което говоря..."В кой град точно, в коя фирма точно, незнам си кво си"...Аз говоря за система изцяло лишена от частни предприятия...всичко ще бъде в полза на цялото обществото...комуната...за това го свързах с комунизъм. Така, представи си когато всичките тези автоматизации влязат в употреба какво ще стане? На теория те биха могли да влязат в употреба още днес, но една от главните причини това да не се случва е именно безработицата. Ще има огромен списък от работни позиции на различни локации във всевъзможни сфери и ти просто трябва да си избереш нещо което ти допада. Оттам ти правят тест за да преценят дали евентуално си подходящ. Ако не - избираш нещо друго или си правиш профил в системата и тя автоматично те насочва. Ако си подходящ те обучават и оттам действаш. Когато въпросната позиция стане out of date се преквалифицираш в нещо друго. И всичко това ще ти се полага като конституционно право.


А относно познанията по икономика...незнам твоите какви са, но ако си на мнение, че сегашната икономика е обективна и хуманна и, че няма вариант да е по-добре за хората, просто си психар :)



А последното ти изказване, че роботите не растат по дърветата и кой щял да ги произвежда и тн просто няма да коментирам.  Щатите за 2011 имат на 700 МИЛИАРДА военни разноски. Да не ти говоря за инвестиции във фарсови концепсии като глобалното затопляне. Тези пари ако се отделят за масово роботизиране и образоване и преквалифициране...сам можеш да си представиш ефекта предполагам. Естествено, че трябва да се мисли още много по въпроса и идеята да се оформя още много, но според мен натам е правилната посока, вместо всеки за себе си и всеки да се чуди как да пре*бе другия за да е той добре, както се случва в момента :)

Извинявай, ама доста повърхностни разсъждения си нахвърлял...или аз не съм се изразил достатъчно ясно и детайлно...и в двата случая,

Поздрави :)

« Последна редакция: Май 22, 2012, 01:29:11 am от sidereal »

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re: Каква алтернатива предлагате?
« Отговор #93 -: Май 22, 2012, 04:30:32 am »
Благодаря ти за постинга. Ще се постарая като ти пиша отговор. Нещата, които си написал са по-реалистични. Можем да започнем да търсим златната среда.
Не е въпроса с какво съм бил впечатлен. Аз имам математически начин на мислене. Започвам оборването от най-очевидните тези. Това е всичко. Не че ферарито е от някакво значение изобщо.
Страхувам се, обаче, че такъв дебат ще е прекалено обширен.

Неправилно оценяваш актюерите. Те са просто математици. Не е задължително да работят в полза на някоя лоша частна организация. А ти правиш заключението, че щом пресмятат изгода за някой, то те непременно са лоши. Те са просто ресурс ... който се купува. Все едно инженер. Един способен инженер, който строи мостове е незаменим. Той избира точно начина, как да се създаде един мост. Може и да ползва компютри за да го сметне, но неговата работа е незаменима. Същото е и с актюерите. Няма компютър, за колкото и милиарди да е, който може да замени работата на човешкия мозък. Нали в крайна сметка някой трябва да му зададе параметрите. Нали ако имаш някакъв хипотетичен проект, ако щеш нека е научен, някой трябва да изчисли дали си струва да се хабят човешки ресурси, материални, време, организация, екологични ресурси и тн. Не ми намесвай платените хора от глобалното затопляне. Това са съвсем различни неща.
При нас също има много автоматични чекаут машини. Но в това няма никакво творчество, никакво решение. Сканираш със скенер баркода, и машината отчита стоката. Реално клиента прави същото, което касера прави. 1 към 1. Няма грам роботика в тая машина. Тя е 1 към 1 със обикновения касов апарат.
Изобщо много съм далеч от мисълта, че в бг нещата са нормални. Бизнесмените без образование, но със по 10 мерцедеса. Те реално не са никакви бизнесмени, а просто кукли на червените, които перат пари. Пари, които са крадени. Няма грам капитализъм в описаната система. Как е възможно да приравнявате капитализма на тази мафиотска структура (рожба на социализЪма!!!!!!!)
Наистина, образован човек ми изглеждаш, разсъждаваш доста, с последния пост получих респект. И все пак, толкова много грешки допускаш в разсъжденията си. Нима не виждаш, че това в България не е никакъв капитализъм? Нима не виждаш, че именно тези експерименти с "безплатни" и "доброволни" системи (именно те!!!) доведоха до тези УЖАСНИ, за нашия народ години и времена!?

Възможно е в редки случаи това, което си учил да остарее морално и да не можеш да го работиш. Но шанса това да се случи в България е огромен. А в по-развитите държави, минимален. В момента не мога да се сетя за НИТО ЕДНА такава специалност. НИТО ЕДНА! Инженерите все още са си инженери, програмистите, химиците, лекарите, зъболекарите, строителите, физиците, филолозите, лингвистите, електротехниците, архитектите, художниците.
Коя е тази специалност, дето хората учили, а после останали без работа?
И дори и да има такава, това е шанс 1 на 10000. И хората ще трябва да се преквалифицират. Аз, пич, съм на 36. Имам 2 висши и една магистратура. А скоро може да запиша и нова магистратура. Цял живот уча. Цял ш..н живот! Живота до тук съм си го дал без остатък, за да се квалифицирам. Не се оплаквам на никой. Вместо да печеля пари, аз съм изнемогвал. И съм инвестирал в бъдещето. Няма начин. Такъв е живота! Не чакам друг да ми оправи моя живот.
 
Цитат
Щатите за 2011 имат на 700 МИЛИАРДА военни разноски. Да не ти говоря за инвестиции във фарсови концепсии като глобалното затопляне. Тези пари ако се отделят за масово роботизиране и образоване и преквалифициране...сам можеш да си представиш ефекта предполагам. Естествено, че трябва да се мисли още много по въпроса и идеята да се оформя още много, но според мен натам е правилната посока, вместо всеки за себе си и всеки да се чуди как да пре*бе другия за да е той добре, както се случва в момента :)
Това е така, спор няма. Но между това, и предишните ти изказвания има супер гигантска разлика.
Първо, едно е да се инвестира в нови технологии и роботика,
друго е да се твърди, че са вече на разположение и едва ли не ще отменят всички хора.
Второ, едно е да се твърди, че трябва да се орежат разходите за военни цели (които са само процент от общите), друго е да се твърди, че паричната система трябва да бъде премахната.
Говорим за разлики от порядъка на десетки. В единия случай системата трябва да се промени на 10-20%, а в предишния случай говореше за 100% промяна.

Масовото образование и квалификация ... това е много хубаво като хипотетично/пожелателна идея.
За съжаление основната причина някой да не се образова, е ако той самият не е поискал. Виждал съм млади хора, продават пици, по 15 часа на ден, 7 дена в седмицата. Карат така 1-2 години, после са спестили пари за цялото си образование 3-4 години. Могат да вземат безлихвен държавен кредит, но не искат. И нищо не може да ги спре.
Не е възможно (в нормална държава!) да има (млад!) човек, който да е искал да учи и да успее и да не е могъл. Това не можеш да ме убедиш, каквото и да спорим.
Ако в България нещо не е наред, то нека говорим за проблемите там, и да се концетрираме ЗАЩО ТАМ нещата не се получават. А не да генерализираме за целия свят. Ето, ти самия си навън, виждаш как е. Аз също съм бил тук там, и съм виждал и други места.
Аз не мога да си представя, че ако премахнем парите, и задължението за труд, ще има хора, дето ще учат по 10-15 години да стават докторанти по физика, биология, химия, лекари, зъболекари и тн.
Да, и аз съм чел от Урсула Ле Гуин "Освободеният" (книга в която дълбоко се засягат всички тези въпроси). Чел съм я и съм я препрочитал. (преди 15ина години). Кефел съм се на идеите за образование и наука с единсвено цел облага на човечеството и не лична; за свят без пари, там където учените учат, само и единствено за благото на останалите.
Но това са утопии!
Лесно можем да го докажем. Ти, лично, ако в света нямаше пари, какво би правил точно, къде би живял точно? Това ми бяха предишните въпроси, но ти не ги разбра.
Би ли работил точно същата работа?
Защото аз, не! Особено като е лято, искам да съм навън, да постоя повече под слънцето. Мислиш ли, че по душа искам да стоя пред компютъра по цял ден? Мислиш ли, че ако не ми плащат изобщо ще стъпя там някога? Трябва наистина да си много голям оптимист/утопист за да ги вярваш тези работи.
Ами аз по цял ден ще играя баскетбол, ще уча танци, ще плувам, ще ловя риба, ще ходя по парковете и планините, ще забивам мадами, ще се пека на слънце, ще си готвя, и още милион и МИЛИАРД други неща, но никога няма да стъпя в офиса.
Аз поне съм честен за да си го призная!
Питах ви, как се виждате вие лично? На каква позиция ще работите? Колко мислите да работите вие лично?
Колко % от хората ще го чувстват иначе? Дай да си говорим със числа и статистики тук(а)! 1%? 2%?
Колко от хората дори и да имат добросъвестността да се занимават с нещо ще изберат нещо ефективно, съобразно възможностите им?
Нима всеки избира това, в което е най-добър и само то му харесва. Ето при мен, не е така. Аз съм най-добър в математиката. Но не я обичам. Ако имам избор не бих се занимавал. Предпочитам изкуствата, спортовете. Бойните изкуства също.
Къде ще остане предизвикателството, проверката, дали си решен наистина да правиш това, което си решил.
Къде е личната жертва, когато избираш даден път на лично развитие? До колко ще цениш после това, което си получил?

Ресурсите в живота са крайно ограничени.
Не стигат за всички. Точка!
Ресурсите не са само материални. Има и нематериални.
Лекарско обслужване, зъболекарско, психиатрично (ако щеш).
Учители, инструктори, гурута, всякакви инструктори по танци, по рисуване, по бойни изкуства по 1 милион умения и изкуства.
Цял живот се занимавам с такъв тип неща, и знам, че има разлика в стотици и хиляди пъти, между знанията, уменията, нагласата на един инструктор и друг. Някои знания са безценни. И могат да се предават само лично.
Как ще разпределиш това!?

Кварталите в един град!
Та те са толкова различни. Има лоши, има и добри. С чист въздух, далече от центъра, близо, стари сгради, нови сгарди, ... и тн и тн
Невъзможно е това да се разпредели без да има пари.
Ами законите? Колко закони имат глоби? Дребни нарушения.
А автомобилите и движенията по пътищата. Закона за движение по пътищата. Ако караш пил, дрогиран, без книжка, ако откраднеш кола, ако сгазиш човек, ако не спираш на червено, ако не спираш на пешеходни пътеки?
В България движението е ужасно именно защото глобите са ниски, и полицаите са подкупни. Следователно и на шофьорите им излиза още по евтино.
Хората са примитивни. Единственото, от което разбират е когато ги ужилиш по егото. Т.е. парите. Само и единствено тогава те си взимат поука.

В заключение ти казвам,
съгласен съм с определни точки, те искат промяна. Престъпни, подкупни системи, нерентабилни разходи, глобално затопляне, военни цели, икономически и военни удари под кръста.
Но от това не следва глобална промяна. Тя, такава каквато я описвате, би имала много по-големи недостатъци.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Passiflora

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 215
Re: Каква алтернатива предлагате?
« Отговор #94 -: Май 22, 2012, 10:48:11 am »
Сега като ви чета публикациите и на двамата (поздравления за което и към sidereal и към Tangrata за градивния разговор  :hi:   ) се сещам за неща, които могат да се променят. За глобален план не знам, но като хора, които всеки ден даваме съвет и насока на някого, може би е приложимо.

Относно професията - да се дава шанс на децата да се развиват в това, което харесват, но този избор трябва да е доста осъзнат, така че огромна отговорност имат и възрастните. А не на мама и тати им се иска детето да е лекар и да го насилват да стане точно това, а детето да припада като види кръв.
Всеки човек си има някое хоби, нещо което му доставя огромно удоволствие и може да се опита да превърне това хоби в професия. Примерно: занимавала съм се преди доста време с бойни изкуства, но тогава не виждах алтернатива да си изкарвам хляба с това и станах счетоводител. Да, но тази професия ми носи огромна неудовлетвореност, но съдбата ми даде шанс в настоящия момент да се развивам като инструктор по Тае Бо. Е, след някой друг месец при по-добро планиране ще мога да работя това, което обичам.

В училище се учат един куп простотии, които въобще не ни помагат в живота, а някой да ни е учил на нещо по-полезно. Примерно завършва някой човек икономика (средно, висше), а не може една фирма да си открие, един човек да наеме.

Преди няколко месеца участвах на един семинар. Лекторът нямаше дипломи, но беше преуспял човек и разказваше за личния си опит. Попита кой има еди какво си образование, аз вдигам ръка, такава квалификация - пак... Е и какво като толкоз сте учили?
Този човек за два дни ме научи на най-важното: ентусиазъм! Ако искаш да постигнеш нещо, ще го постигнеш ако имаш добър продукт/услуга и ентусиазъм!
Вярно и други неща обясни, но няма сега да ви изнасям лекцията.
Но идеята ми беше, че този човек ме научи на неща, които ми помогнаха (за няма и 4 месеца от тогава) в живота ми се откриха благодарение на това няколко възможности, просто защото този човек ме научи как да търся и създавам тези нови възможности за развитие, това ме среща с нови хора, а от там и реализацията и шансът за успех ми се увеличават...

Така че в системата на обучение има много какво да се иска, а от там нататък зависи повече от 1/3 от живота ни, защото работата ни заема повече от 1/3 от ежедневието ни.
Ще ви дам и друг пример: един познат, който харесва да рисува, с картини ще си остане гладен, но започна да рисува по стените на сградите - направо оживяват и в момента е голям хит по заведения и търговски обекти, навсякъде виждам негови произведения (има идеи човекът).

Но това как да бъдеш изобретателен никой не ни учи в училище, а това е основното, което спасява човек.
Това е за сега от мен.  :)
« Последна редакция: Май 22, 2012, 10:54:37 am от Passiflora »

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re: Каква алтернатива предлагате?
« Отговор #95 -: Май 22, 2012, 14:05:25 pm »
Всичко е така, както казваш.
Но не виждам как повсеместно в училище може да се изучават ентусиазъм и изобретателност/креативност.
Да, поне до някаква степен, да.
Старата "руска" система на средно образование беше много много по-добра, отколкото е това тук. Много по-добра и от западната в момента. Именно защото учи хората да мислят самостоятелно. А това си е поне малка част от творчеството. И всички тези привидно ненужни предмети, дават гигантска обща култура, която няма нищо общо с пълното незнание и безхаберие, което се наблюдава към науката напоследък. Включително и в този форум.

Освен това, в предишен постинг засегнах факта, че нематериалният ресурс "учител" е крайно ограничен.
Още повече, когато става въпрос за преуспели хора, за много умни, за много големи ентусиасти, позитивни и креативни.
Няма възможност да има толкова много от тях по училищата. Там се предава най-важното. Останалото, от родителите, възпитание, лично търсене, семинари, школи (по бойни изкуства и всякакви други).
Човек не може да разчита, че ще иде за 5 часа на училище, 5 дена в седмицата, и ще му се налее с фуния всичкото знание. Това е консуматорско мислене.

Доколкото за това, да си вадиш хляба с каквото искаш вместо каквото ти се отдава.
При тебе е сработило, но изобщо няма гаранция, че винаги сработва. Даже статистически/емпирически, е по скоро обратното.
Иначе съм съгласен за болните амбиции на родителите, но и обратното не е много добра идея. Децата не винаги знаят какво искат. Има уникални личности (например Хван Джън Нам, корейски супер майстор по текион), които са били насочени именно от родителите, в най-ранна възраст. 5 годишни са се отделили от семейството и са започнали обучение при някой известен майстор. Където са се научили на дисциплина и себеотрицание. За да могат после на средна възраст да демонстрират уникални умения.
Така че, всичко е "common sense", лична преценка. (на родителя)

Определено, (в доста случаи (да не генерализираме), от проблемите в семейството, родителите и техните комплекси идват всякакви "ексцесии". Всякакви там млади хора, наркомани, дрогиращи се, скитници, хипари, облечени по определени начини, с определени дрехи, накичени с какво ли не, всякакви цветове и метАли, отричащи образованието, отричащи сериозната работа и тн и тн и тн, всички те имат някакъв сериозен вътрешен конфликт, причинен вероятно в семейството, който избива, защото не успяват да преодолеят.

Т.е. !
Най-важен е ЛИЧНИЯТ пример.
И това е ужасно много по темата. Оттам трябва да тръгнат промените, кой както ги вижда и иска.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен sidereal

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 23
Re: Каква алтернатива предлагате?
« Отговор #96 -: Май 23, 2012, 20:34:36 pm »
Мерси за отговора, с тебе цели научни доклади изписахме. Сега нямам много време за разсъждения, така че ще бъда по-кратък.

Автоматичните чек-аут машини са си абсолютно творческо решение...опростен автоматичен апарат, който всеки може да ползва и се обезсмисля нуждата от касиер. Творчеството се изразява именно в простотата му. Второ, това го споменах като вид автоматизация заменяща човешкия труд, а не като роботика...въпреки че то си е робот технически. Аз лично под робот разбирам електро-механична машина програмирана да извършва определени задачи чрез интеракция с физическия свят, а не волтрон :) . Понятието е твърде общо, че да задълбаваме в него, затова ще използвам друг изказ - механични системи, заменящи човешкия труд.

За свръхмощния компютър - ами ако искаме да знаем дали вариант A или вариант B ще има повече положителни отколкото негативни последствия, естествено задаваме параметри в компютъра под формата на въпрос и той изчислява кой е по добрият път на изпълнение, чрез анализ и приблизителна преценка на рисковете и последиците. Това не означава, че компютъра няма да може да произведе алтернативи C, D, E за които хората въобще не са се сетили и които са по добри от А и B, на базата на целия датабейс с който разполага. Естесвено ще трябва група от гениални програмисти да напишат алгоритъма, но не е като да липсват такива...за съжаление в момента повечето от тях обслужват частния сектор и не им дреме много за обществото. Защо? - капитализъм...За мен компютърът би могъл да взима решения в пъти по-разумни от човека, понеже перспективата на всеки човек е изцяло субективна -съобразена със собствение му виждания. Параметрите за които ти говориш ще бъдат вкарани в самия алгоритъм на програмата - например "максимално облагодетелстване на обществото спрямо минимален брой жертви и щети" и независимо какъв въпрос му се зададе, компютъра ще си следва "максимално облагодетелстване на обществото спрямо минимален брой жертви и щети" + още милиони подобни.

За бизнесмените и капитализма - значи доколкото разбирам, в твоите представи съществува някаква идеологична капиталистическа система която я няма никъде на практика - точно както комунизма. Това в България си е чист капитализъм в най-реалистичната му форма - не се спирай пред нищо за да градиш състояние и власт. Ако ми кажеш в коя държава капитализма не предизвикал политическо-мафиотска структура те признавам...Англия? Франция? Щатите? Та те дори предизвикват войни и отнемат сувернитета на други страни в следствие на капитализма...Там мафията е в пъти по голям мащаб отколкото в България. Какво разбираш под мафиот? Човек който не спазва закона за да прави пари? Ами че то 70% от политическите решения, които се взимат на високо ниво са си чиста мафия. Ти не разбираш ли, че всичко това е неизбежно и е следствие на самата капиталистическа система? Моля те, помисли малко...във всяка една държава богатите хора с власт заобикалят законите и експлоатират бедните. А ако си на мнение, че повечето политическите решения на най-големите капиталистически държави целят да обслужват обществото, а не частни интереси и бизнес, значи живееш в илюзия...

Прав си, че малко си противореча с изказването за финансово инвестиране в роботизиране и автоматизиране, но все отнякъде трябва да се започне, предполагам. Резките промени никога не водят до нещо позитивно, винаги трябва да има период на адаптация и нещата да се случват градивно. Точно затова първо да променим нещата 10%, после 20% и в крайна сметка да следим резултатите и оттам да се взимат съответни решения за по-нататъшна промяна. Принципно идеята ми беше, че ако тази енергия и ресурс се вложат в развитието на технологии, заменящи човешкия труд, ще постигнем чудеса за нула време.

За образованието...еми извинявай братле ама как да се мотивира човек да се образова, при положение, че трябва да продава пица 2 години за да събере пари за това образование...то по-лесно да станеш гангстер еб*си (капитализъм). И защо не? Защо да подкрепяш система, която не подкрепя теб и не се грижи за теб както подобава. Ето някой е решил да събере пари да учи...оттам вижда човек като теб с 5 магистратури който се бори и не му е грам лесно...че за какво по дявлите му е това образование тогава...поне да имаше някаква гаранция за по-лесен живот след като се образоваш. ОК взимаш безлихвен държавен кредит за образование а оттам кой ти поема разходите за живот?? Наем, храна, социален живот? То кво излиза - бачкаш за да учиш за да бачкаш....Да ти кажа, че е напълно възможно във всяка една държава да искаш да учиш и да неможеш и познавам доста хора които са почнали да учат, но са прекъснали поради липса на финансови средства и са започнали работа вместо това...и то в Англия (ако я считаш за нормална държава) Та те 30% от хората от курса ми не достигнаха до последната година поради тази причина. Не е редно да е толкова трудно човек да се образова да го е*а...Излиза, че колкото по-богат си - толкова по-добро образование можеш да получиш, вместо да е обратното.

А и бъди сигурен, че ще има кандидати за всяка една сфера и че във всяка една сфера има хора на които им доставя удоволствие това което правят. Имам късмета да живея с доста грамотни хора - единия в момента кара докторантура по Aerospace Engineering в един от най-добрите университети във Велокобритания - Импириъл Колидж и го прави със страст и желание и е изцяло обладан от това. Другия е програмист и пише код дори в свободното си време и само за проектите си говори. Примерите за хора, които не са мотивирани единствено от финансово обагодетелстване има много. Развитието е пристрастяващо и според мен има потенциала да се превърне в нова цел на голяма част от хората и да измести алчността от човешкото съзнание, ако подобна система бъде приложена...явно ти не си на това мнение, но има само един начин да разберем със сигурност, защото както вече споменах, нашите мнения са изцяло относителна рефлекция на реалността/околната среда в която живеем и се развиваме.


 Аз също се занимавам с това, което обичам и не бих искал да съм никой друг освен себе си. Фактът, че ти си се насочил към сфера, която не ти допада, единствено с идеята да печелиш пари те е обременил и направил леко тесногръд по отношение на темата. Не всеки е така братле, не слагай всички под общ знаменател. И аз играя баскетбол, и аз практикувам бойни изкуства - тренирал съм 5 различни бойни изкуства...правя го в свободното си време и съм напълно задоволен. Ако поискам да се занимавам с това професионално, ще намеря начин. Ти твърдиш, че няма да имаш мотивация да допринасяш за обществото и по цял ден ще се забавляваш? Еми това си ти, братле, на мен и сега главната ми движеща сила е да търся начини да помагам и да се опитвам да направя нещо смислено за света...камо ли ако живеем в свят какъвто ти описвам...А и според мен ще правиш всичките тези неща 1-2-3 години и после какво??? Няма ли да ти омръзнат и да искаш да се доразвиеш по някакъв начин? Сега ги оценяваш и са ти блян, точно поради причината, че рядко ти се случва да ги практикуваш...вярвай ми ако това правиш по цял ден ще настъпи момент в който ще го приемеш за даденост и ще ти омръзне...

Има хора, преуспели със спорт и изкуство, защо не си се насочил към нещо такова, щом толкова ти допада? Една дума - страх. Много хора ги е страх да преследват мечтите си и считат течи, които го правят за утописти/мечтатели. Еми да ти кажа, аз се чувствам перфектно такъв какъвто съм и за мен този, който не се опитва да прави това което му харесва е лимитиран - затворник на собственото си съзнание. Естествено, искам да направя и постигна още много неща и да имам много повече отколкото в момента, но вярвам, че ще дойде и този момент, защото обичам да действам, и вместо да мечтая, си поставям цели. :)   Сега колко работиш? 5 дни в седмицата по 8 часа ти се занимаваш с математика. Ами в новата система ще можеш да го правиш 1-2 дни или колкото поискаш, а през останалото време може да си инструктор по карате или там квото те кефи, което пак ще се брои за допринасяне към системата и в същото време ще ти е приятно да го правиш. Определено може да се измисли баланс между полезно действие/приятно действие. Най-отвратителните професии, които никой не иска да работи, ще бъдат елиминирани посредством технологии - вярвам, че това е правилния път.
А за материалните и нематериалните ресурси не слагай точки :) Определено има за всички, въпроса е да бъдат разпределени между всички...та 90% от хората по света в момента разполагат с има няма 50% от ресурсите и пак се справяме...представи си ако всичко бъде разпределено по равно.

За това това кой къде ще живее и как ще смогнем да се разпределим и да си угодим на желанията също може да бъде измислена система на разменни начала. Да кажем живее ми се няколко години в алпите - ако няма място, чакам докато се освободи или ми предлагат алтернатива - хималаите, андите, стара планина :) Може дори в уравнението да бъде вкаран и факторът приоритет - който е допринасял повече, ще е с приоритет спрямо лентяите...това е допълнителен отговор и на въпроса ти с мотивацията.


Ти четеш идеите на 1 индивид и ги наричаш утопия...неможеш ли да приемеш, че ако екип от интелигентни хора се събере да мисли в тази насока и използва подобни идеи просто като основа + ако всичко това да бъде изчислено в максимален детайл от компютри, може да се достигне до някаква система, която да проработи. Не казвам, че всичко ще е перфектно...такъв вариант няма.

Опа, щях да бъда кратък, а то кво стана...пак твърде много се отплеснах... :unknown:


Поздрави.
« Последна редакция: Май 23, 2012, 22:30:55 pm от sidereal »

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re: Каква алтернатива предлагате?
« Отговор #97 -: Май 24, 2012, 04:34:23 am »
 Откъде да ти почвам по-напред постинга да го коментирам. И накрая опираме до самото начало. Ти гледаш на тази промяна, а също и на компютрите като на някаква "черна кутия". Какво се прави вътре не се знае. Пускаш проблем, и вадиш решение. Ех, де да можеха така да се решават проблемите в живота. А "интелигентните" и "програмистите" ще му измислят начина и ще зададат така параметрите, че всичко да се изчисли и да се решат всички проблеми.
Компютрите, уви, не са черна кутия, където всичко става с магия. Колкото и да са интелигентни, все пак човешки същества ги програмират, а не Бог.
Може би си в метеорологията. Говореше за суперкомпютри, които предвиждали климата.
Виж сега, това не е чак толкова невъзможно за програмиране. Параметрите са  сравнително малко. Освен това си има сателити, правят безброй снимки, и тая информация се обработва автоматично. Имаш всичките облаци и температура наготово. И се изчисляват тенденциите. Нещо като много сложна анимация.
Но тоя подход е приложим в ужасно малко проблеми. Можеш ли да го приложиш, за да заведеш приятелката си на обяд? А да помогнеш на приятеля си да си намери работа?
Очевидно някои подходи са подходящи за един тип проблеми, но са крайно неподящи за други.
Процесорната мощ е само екстензивен ресурс. С нея не може да се направи всичко.
Ето, компютърът ти струвал 15000 паунда. И 150 хиляди да струва, компаниите пак ще предпочетат живи хора да им смятат вероятностите. И са готови да плащат милиони за тях.
Нали трябва жив човек да реши какво разпределение е, дали е гама разпределение, дали е нормално или е някаква микстура. И нали жив човек трябва да реши каква му е кривата. Всичко накрая е субективна преценка.
А те ПАК си ползват софтуери. Статистик/Актюер без софтуер и компютър е все едно войник без меч. Един от най-добрите е SAS. Сестра ми в момента точно това учи, тук в Канада. А аз съм го учил в СУ, като магистратура.
Няма как да вкараш всички парметри. Просто няма. Това е все едно да вкараш числата от тотото. Ако е минало е елементарно, но ако е в бъдещето, е просто смешно и да се помисли. Кой можеше да знае, че фейсбук, основана 2006, за 6г ще стигне 110 милиарда. Това можеш ли предварително да го зададеш в програмата?
Големите компании непрекъснато инвестират с огромни загуби. Имат да кажем 10 проекта, дето са изразходили по 10 милиона, и печелят 0. Но от единайсетия изразходват 10 и печелят 1 милиард. Или пък отново губят и фалират. И шанса за това не може да се предвиди. А после това ще ти трябва за изчисленията. Коя компания е спечелила, къде, в коя страна са и офисите, в коя
страна и са клиентите и тн.
Можеш ли всички фирми по света да ги вкараш в компютър? А всички хора? (и нека да не е от гледна точка, че компютърът е черна, магическа кутия, където всичко може да става)
Атмосферното време има мнооого малки вариации. Безкрайно малки. Температурите
не скачат от 1 до 1000 градуса. Облаците се движат плавно, също и въздушните и
температурните маси. А също така и съседните точки имат голяма вероятност да
имат еднакво време. Примерно ако в центъра на София е 20, то в кваратлите едва
ли е -1000.
Докато при икономиката всяка миниатюрна точка си е сама за себе си. Дали ще я
има в следващия момент също. Масите не се движат в посока, а се появяват от
самосебе си, като земетресения. С тая разлика, че всяка минута има някъде
някакво. Какво предвиждане и каква статистика?
Касовите апарати.
Не четеш и не мислиш какво ти пиша.
Казах ти, "автоматичният" касов апарат няма и на косъм повече електроника и софтуер от един обикновен касов апарат. ЕДИНСТВЕНАТА разлика е, че КЛИЕНТА, върши труда на КАСИЕРА. Тоя труд не е автоматизиран. Той е прехвърлен да се върши от клиента. Софтуера е 100% същия. Имах 4месеца стаж във САП лабс и по една случайност точно работих на такива касвови апарати. Знам им софтуера от а до я. Просто един компютър,  и баркод четеца се включва в някой от портовете. В
ибей можеш да си купиш баркод четци за 5$. И съвременните телефони дори рабоят като баркод четци. Няма ниакъв робот вътре. Един правец 16 да закачиш, ще върти софтуера там.
За цената на образованието.
В момента в Квебек има протести и почти бунтове, защото правителството се опитва да вдигне таксите за университетите, които не са били вдигани сериозно от 30ина години.
В момента са около 1300$ на семестър. Това прави под 10к за цялото следване за бакалавър.
Без да броим държавните стипендии, които всеки получава (за Канада). Те са по 10-15к на година.
И тези хора, като завършат след 3 или 4 години, ще получават 55к стартова. Разходите за цялото следване ги избиват с 2 месечна надница.
Странно в моето обкръжение няма хора, които са започнали да учат и не са завършили. Освен ако не им се е видяло трудно ученето.
 
За алтернативата да са престъпници,
това в бг е много съблазнително, наистина, но само заради огромната ПР подкрепа и реклама.
Реално само единици от престъпниците изкарват пари, и те не живеят (средностатистически) дълго.
Реално, обаче, единственото, което се наблюдава е огромно количество селянчета-келешчета, дето искат да са мутри, а не са. И само се преструват, като са купили на кредит някое 100 годишно раздрънкано бмв, на половин милион километра. А след това ходят голи и боси и нямат пари за едно кафе, и роптаят колко е лошо да взимаш пари на кредит. Сякаш някой насила им е тикал старо бмв срещу кредит.
В другите държави това изобщо не е модерно. Нито мутрета, нито мафиоти. Има, но са много много малко.
 
За преуспелите със спорт и изкуство,
фантазии абслютни. Можеш ли с примери да посочиш какъв % от хората си вадят хляба с това?
И ако всички са спортисти кой ще вади картофите от нивата? Това продуктивна професия ли е?
Ти изобщо опитвал ли си да си вадиш хляба с преподаване на бойни изкуства!? Аз лично сериозно съм го обмислял това. Познавам сумати хора, които са инструктори, но това изобщо не им е първа професия. И никога няма да стане, колкото и да са добри. Като имаш 20 човека група, събереш по 10-20лева, платиш 200 лева на залата, и то за 2 ПЪТИ В СЕДМИЦАТА, за по 2 ЧАСА ползвне, и с останалото купуваш материали, ръкавици, протектори, плащаш членски внос към федерации и към майстори и семинари, какво ще остане!?
Мисли малко като пишеш, или поне не пиши неща, за които си нямаш хал хабер понятие.
Най-отдолу на постинга ми ще постна линк към друга тема, там подробно съм описал с какво съм се занимавал и защо. Не е въпросът в страх и смелост. Въпросът е да си поне малко реалист.
А и може и да се занимавам за развлечение, но може и да се занимавам с най-сериозната цел за един човек - лично усъвършенстване. Това няма как ти да ми го отсъдиш. Не си ми никакъв, че да ми държиш сметка.
А когато Бях на 15, един майстор ме "светна", че ако изобщо имаш намерение да тренираш за сериозно развитие, ти трябва 8 часа на ден, всеки ден минимум, а би било добре, ако 24 часа на ден за това мислиш и по това работиш.
Сега продължавам да се занимавам. Не съм спирал. Това, че работя, не означава, че си клатя мъдурите през останалото време. Както (обикновено) правят утопистите. Само че занимания по 2-3 пъти в седмицата, по 2-3 часа, така както си капнал от работа, са колкото да не е без хич. Само една стойка в позиция може да ти отнеме няколко часа. Да не говорим, че трябва да си отпочинал преди да правиш такова нещо.
 
За материалните и нематериалните ресурси.
Аз ти говоря за НЕ-материалните, учители и лекари главно, а ти ми говориш как богатите притежавали 50% от ресурсите.
Някога ползвал ли си знанията и опита на изключтелно добър лекар/майстор? Аз съм имал личен опит и със добри и лоши лекари и с инструктори по бойни изкуства, и по салса, и по актьорско майсторство и какво ли не друго. Просто няма НЯМА база за сравнение. В единия случай нещата работят, а в другия НЕ! В единия случай имаш решение, имаш ЧУДО, а в другия случай имаш НИЩО! Опита на добрия майстор е безценен. И изобщо не може да се предаде на всички. Просто физически не е възможно.
За местата из града,
да се живее на смени е смешно. Направо абсурдно :)
Да се ходи ту в Алпите ту в Хималаите пък вече минава нивото на абсурда. Сигурно и tелепортационни роботи ще трябва да се измислят. И някой друг ще е отговорен и длъжен да ги осъществи.
За това, че щяло да има хора, които им доставяло удоволствие, и примерите със съквартирантите ти.
Какво да го коментирам ...
Сложи си ръка на сърцето и си помисли, НИМА ГО ВЯРВАШ ТОВА? Колко са такива? Бил ли си в софтуерна фирма с програмисти? Амбицията движи 99% от хората. Резултатите се постигат в следствие на непрекъснати лишения.
С лека ръка генерализираш, и говориш какво другите щяли да чувстват и да искат. Без да си направил статистическо проучване. Ако процентът се окаже 0.001%, вместо да кажем 40-50%? Тогава какво ще правим? Ще викаме Нибируто да гръмне цивилизацията и да започнем пак на чисто?
 
Прочети ето тази тема. Всъщност темата, в която пишем и тази са много близки и свързани. Именно другата тема беше причина да се отвори тази. И да се започне на чисто. А ето, че затворихме кръга и взехме да спорим по неща, които са от другата тема. Аз там съм писал и съм се обосновавал надълго и на широко. Темата е 36 страници. Ако не ти се четат, прочети поне моите мнения. Все още стоя твърдо зад всяка моя дума. Ненужно е да се повтарям. А реално обсъждаме същото нещо.
 
 
Престъпна и несправедлива система ли е Капитализмът/Империализмът?
http://forum.xnetbg.com/index.php/topic,13174.0.html
 
 
« Последна редакция: Май 24, 2012, 04:38:27 am от Tangrata_ »
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен x_name41

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 293
Re: Каква алтернатива предлагате?
« Отговор #98 -: Май 24, 2012, 18:06:30 pm »
Sideral съжалявам но това, което твърдите при всички случаи не може да е така както предлагате да бъде по ред причини. Първата причина е, че съдейки от лежерния ви начин на изказ вие вероятно гледате от твърде високо на нещата без да забелязвате дребните препъни камъчета (с изключение на финансовите разбира се) пред, които са изправени по голямата част от обикновенните хора, които даже бих казал самите те не си правят труда да забелязват. От друга страна компютрите не могат засега да възприемат тези препъни камъчета, като проблемни стойности поради тяхната специфика което на практика обезмисля тяхното внедряване за взимане на важни решения по различни проблеми защото ако не се отчитат като такива то никаква полза не би имало от тях. По натам вие посочихте, че не е хубаво да се слага всичко в един кюп, но доколкото разбрах останах с впечатлението, че намеквате точно обратното поради обстоятелството, че не виждате и отчитате именно дребните препъни камъчета заради, които в широк спектър в негативен аспект има много страдащи хора, които в по голямата си част с нищо не са виновни за това. Няма да давам примери защото са от най различно естество и характер, като някои от тях са твърде банални но в същото време те изискват и адекватно преосмисляне за да може да се намери подходящото решение, а с тази задача един компютър на този етап едва ли би се справил защото вариантите са много и индивидуални за всеки един отделен човек или индивид и т.н... Няма да е зле да вземете впредвид тези неща и да се съобразите с тях, като в същото време ги включите и впишете в общата картина, която би трябвало да представите за да няма неприятни изненади случващи се именно заради такова пренебрежение защото все пак има сериозни основания за тях, абе с две думи както се вика всички хора не сме еднакви :) и както виждате не може да се угоди на всички при обстоятелствата при, които се намираме в този момент защото даже и компютри да вземат решения все ще има недоволни, катастрофи, престъпления и други такива проблемни стойности. За съжаление с впечатлението с, което съм останал съвременното човечество все още вероятно не е оценило сериозноста на проблема пред, който е изправено и това може би е най страшното защото не могат да се вземат адекватни мерки за решаване на елементарни проблеми и никой не се замисля над това, което е още по лошо и примерите тук са много като само един от тях, който бих посочил и маркирал засягащ по специално и нашата страна е проблемът с интеграцията на циганите в съвременното ни общество пред, който много институции вдигат ръце. Същото нещо се наблюдава и при българите, като грешно повечето хора го определят, като манталитет но това далеч не е така защото при други обстоятелства онзи там необразован циганин или българин няма значение какъв е поставен при други условия би се образовал на първо място и съответно би допринесъл в положителна посока с нещо градивно и полезно за обществото ни и това бих казал съвсем не е някаква наивна измислица... защото освен това никой не се е родил на тази Земя без своето предназначение, градивна цел и достойно място в обществото, които впоследствие в процес на развитието си човек трябва да осъзнае и съумее да развие при условие, че преодолее разни препъни камъчета и други проблемни стойности по своя път но това за съжаление не на всеки се отдава и някои се изгубват по пътя в различен стадии на своето развитие и оттам тръгват и проблемите чиито причини още веднъж повтарям грешно се интерпретират от обществото. Друг прост пример бих дал с един наркоман примерно за, който трудно или почти невъзможно би било да откаже наркотиците и сами виждате има цели програми в същото време създадени за това в тая посока но успехът за съжаление не е толкова голям поради неразбирането на самия проблем, който може да се окаже всъщност твърде лесен за разбиране. :) Това все пак е реалноста и колкото и да гледаме по друг начин на живота, тези неща съществуват като стойности независимо от всичко и няма как да бъдат избегнати и премахнати от цялостната картина. Друг интересен момент на, който бих искал да обърна внимание е деградацията на обществото, която се дължи именно на онези препъни камъчета, както аз им викам :) изграждащи и интерпретиращи през призмата на объркани стойности изкривени разбирания в даден индивид, които впоследствие се проявяват като поредните дивотии и безумия с, които е пълно в нашето ежедневие от медиите до институциите и на всяко едно ниво в обществото ни. Разбира се никой не е застрахован от това и е хубаво човек да го има на впредвид защото шамарите на живота са безкрайни, както е безкрайна всъщност и човешката глупост. На края бих искал да спомена и за онзи уж издигналия се човек със светлосиня или бяла риза с черна вратовръзка стоящ там горе във някой офис пълнещ си гушата със солидна заплатка и обслужващ нечии интереси, та отвреме навреме слизайки долу по една или друга второстепенна причина поради своето неразбиране той често се пита недоумявайки и се чуди в същото време как е възможно да съществуват подобни абсурди с, които често се сблъсква в живота на обикновенния човечец там долу, но в края на краищата човекът така или иначе си е свикнал да гледа от високо на нещата и нехае какво става там долу а още повече пък онези, които обслужва над него.  Искренно се надявам да съм бил разбран правилно за, което бих благодарил защото в крайна сметка това са човешки неща преди всичко а не за роботи и компютри. :)
« Последна редакция: Май 24, 2012, 18:08:17 pm от x_name41 »
"מוזיקה מאריכה את החיים"

Неактивен bg2

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 67
Re: Каква алтернатива предлагате?
« Отговор #99 -: Май 26, 2012, 13:22:32 pm »
Без намеса нямаше да има и цивилизация. Науката, изкуството и технологиите имат нужда от ресурси, финансова подкрепа и хора които да направят откритията практични. Дали ще е Леонардо, Айнщайн, фашистки или съветски учени, историята се повтаря. За съжаление реалноста е, че прогреса и цивилизацията се крепят на войни и експлоататорство. Алтернативата е може би постиндустриалното общество и връщане на естествения ход на нещата.
 
<><><>

Неактивен Akira_san

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 28
Re: Каква алтернатива предлагате?
« Отговор #100 -: Май 26, 2012, 20:58:00 pm »
Алтернативата е може би постиндустриалното общество и връщане на естествения ход на нещата.
 
Те точно това правят, но това не е решение на проблема.
Това видео показва какво са намислили - Not a valid vimeo URL

Неактивен bg2

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 67
Re: Каква алтернатива предлагате?
« Отговор #101 -: Май 27, 2012, 21:59:18 pm »
Видеото много ми напомня за филма "Demolition Man".
Само не ми е ясно как ще се осъществи прехода към планова икономика и планово стопанство в глобален мащаб. В СССР са успяли с диктатура, национализация и държавни монополи. ЕС се опитват с общо планиране и управление, но нещо не им се получава.
За близкото бъдеще си мисля, че в Европа ще се наложи обществен модел по подобие на този в UK.
Далечното бъдеще си го представям така както е било едно време. Хората са живеели в малки общности със съвсем прост и обикновен начин на живот и с легенди за странни земи и градове на края на света където живеят "боговете", които много приличат на тях самите, но носят странни дрехи, лекуват с магии и летят в небето.


 
« Последна редакция: Май 28, 2012, 09:18:33 am от Mirotvorec »
<><><>

Неактивен forcomnet

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 113
Re: Каква алтернатива предлагате?
« Отговор #102 -: Май 28, 2012, 02:59:39 am »
Боже, хора изумявате ме... какви големи планове и идеи... но обречени! Всъщност и хиляда подобни форума да се появат и в тях по хиляда желаещи да променят нещата в тази посока пак нищо няма да се получи. Една птичка пролет не прави, групичка от няколко хиляди или дори милиони няма да промени нищо просто ще бъдат изядени от другите няколко милиарда. Човекът първо трябва да промени съзнанието си, да промени мирогледа си, а след това ще се промени и средата в която живее и модела и всичко без някой на сила да се мъчи да го прави. А това е процес който изисква хиляди годинки... колко съм ги мислил и премислял. Обратният процес не е възможен... всъщност точно това показва опитът на СССР който спомена bg2. Тук там отделни групи изолирано може да съществуват, но как ще общуват с останалия свят и как ще се вписват в него? Ако ставаше насила и с налагане на модели и поведение нещата нямаше да рухнат. Няма го съзнанието на индивида. То е важното и движещото. Истината обаче е, че има още едно важно нещо което пречи на човека от как се е появил на тази планета... ако то се премахне нещата които мислите сами ще се наредят и това което се е налагало със сила в някои страни ще се случи само.

Ако говорим в краткосрочен план - Алтернатива просто няма!

Неактивен mitko

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 843
  • Не прави това, което не искаш да ти се случва
    • профил
Re: Каква алтернатива предлагате?
« Отговор #103 -: Май 28, 2012, 07:58:11 am »
Боже, хора изумявате ме... какви големи планове и идеи... но обречени!  Няма го съзнанието на индивида. То е важното и движещото..........

Ако говорим в краткосрочен план - Алтернатива просто няма!
      Има  алтернатива,  има! 
       Представи си  приятелю, 
       Въведе  се  в  училище  като  свободно  избираем  предмет  медитацията,  а  тя  медитацията  е  най-краткият  път  към  промяна  на  ценностната  ни  система  в  личностен  план.
      Развитието  на  регресията  върху  строга  научна  основа,  защото  всеки  докоснал  се  на  практика  до  ирационалното  вече  не  може  да  бъде  лош  човек  (алчен).
      Какво  би  станало,  ако  всеки власимащ  премине  курс  по  регресивна  терапия?
      И  това  не  е  утопия!! 
      Да,  прав  си  промяната  на  съзнанието  ще  промени   коренно  нещата  и  то  задължително  към   по-добро !  Всичко   друго  е  утопия.
      Преди  време  един  младеж  от  форума  ме  попита:
      -  Това  което  пишеш  във  форума  истина  ли  е?
      -  Що  не  провериш - отвърнах  му
     След  шест  месеца  се  видя  с  духовните  си  наставници,  и  разбра  каква  е  светлината  на  ирационалният  свят.  Е  изплаши  се  и  отказа  да  продължи,  но  както  сам  той  каза:  "Това  не  се  забравя,  разтърсва  те  и  те  променя  из  основи."
       
"Въображението е по важно от знанието" Айнщайн

Неактивен shoguna

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 37
Re: Каква алтернатива предлагате?
« Отговор #104 -: Май 28, 2012, 09:12:07 am »
Мите прав си приятелю,но колко човека според тебе ще изберат СИП медитация.Единствената алтернатива според мен е(което също е невъзможно за съжаление)едновременната промяна в съзнанието на всички,което ще доведе от самосебе си до по-добри идеи и до смяна на шибаното статукво.Още в първия си пост на темата аз отговорих емоционално за парите,планираното остаряване,разхищението на ресурси,здравеопазване и т.н.с ясното съзнание,че това не може да стане,защото тези неща в крайна сметка потдържат системата.Но исках да накарам хората да се замислят. Не е нужно да философстваме и да пишем по 1 км постове защото е безмислено.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27