Автор Тема: Пари и лихва  (Прочетена 57121 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Пари и лихва
« Отговор #60 -: Февруари 28, 2010, 20:35:54 pm »
Откъде идват парите

Автор: Дж. Умберто Лопес, Дилип Рата и Санкет Мохапатра

Откакто хората мигрират, дестинациите им ни казват много за световния ред. През последния век историята е проста: глобално движение от юг на север. Фермери и работници се стичат от Латинска Америка в търсене на работа и възможности в САЩ. Амбициозни младежи рискуват живота си в опасните средиземноморски води, за да стигнат от Африка до Европа. Историята е предсказуема. Досега. През последните 5 години парите, които емигрантите изпращат у дома, започнаха да ни казват нещо различно: САЩ бързо губят монопола си като ценена дестинация. Междувременно изненадващи държави като Малайзия и ЮАР стават новите модерни места за работа. Отклоненията от досегашния стандартен модел на паричните преводи разказва една нова история: недвусмисленото надигане на останалите.

ТАКА БЕШЕ НЯКОГА...
През 2001 г. САЩ бяха безспорен лидер като източник на парични преводи с над 30% от парите, които мигрантите, работещи в най-популярните дестинации, изпращаха у дома - 700 млн. долара или повече.
 
...ТАКА Е СЕГА
По-малко от 10 години по-късно САЩ са източник на едва 18% от паричните преводи сред същата група - огромен спад, независимо че сумите, изпращани от САЩ, продължават да нарастват. На какво се дължи това? Останалият свят навакса. Сред най-бързо издигащите се в класацията са Русия, Малайзия, Казахстан и Индонезия.
 
ИЗДИГАНЕ Относителното значение на преводите също нарасна. През последните 5 години те започнаха да засенчват чуждестранната помощ, идваща от правителствата. Днес общият размер на паричните преводи е три пъти колкото официалната финансова помощ за развиващите се страни. В някои страни процентът дори е още по-голям. Таджикските емигранти изпращат у дома 7 пъти повече от парите, които страната получава като помощи. Работниците от някои страни като Мексико, Непал, Пакистан, Румъния, Зимбабве и Киргизстан вероятно помагат повече на бедните, отколкото глобалните инициативи или филантропските начинания.
 
ПОБЕДИТЕЛИ И ПОБЕДЕНИ Финансовата криза показа по-ясно от което и да било друго събитие глобалното икономическо преподреждане, а хвърли и светлина върху паричните преводи. Не всички мигранти бяха еднакво засегнати. За страните, тясно свързани със САЩ, потокът на пари секна. В Южна Азия обаче, чиито страни изпращат много работници в Персийския залив и по други места в околността, нещата не са никак зле.
 
УЧИЛИЩЕТО СЕ ЗАВРЪЩА Данните за образованието и детското здраве също разказват обещаваща история. Като цяло е много по-вероятно децата от латиноамериканските и карибските домакинства, които получават парични преводи, да ходят на училище. В Никарагуа и Гватемала децата също така израстват по-високи и яки, когато някой член на семейството изпраща пари от чужбина.
 
Преводите не са само за бедните. В Латинска Америка и на Карибите например основната част от плащанията са за средната класа - групата, от която най-много зависи дългосрочният растеж.
 
Дж. Умберто Лопес, Дилип Рата и Санкет Моахапатра са икономисти в Световната банка
http://www.foreignpolicy.bg/show.php?storyid=863807

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Пари и лихва
« Отговор #61 -: Май 07, 2010, 20:56:20 pm »
Банките ни прибират парите по уникална система
 ;)
 Едностранната промяна на лихвата по стар кредит означава, че банката ни казва: „Взимаш едни пари, а колко лихва ще плащаш, ще ти кажем по-късно”. Тази практика на банките уникална за България, каза финансистът Любомир Христов в дискусия по темата пред бТВ.
„За съжаление ние най-напред подписваме и после си казваме: какво стана? А какво е договорът? Доброволно съгласие между две страни”, продължи Христов.

Лихвите по ипотечни кредити у нас са двойно по-високи от тези в останалите страни в ЕС. В Австрия например процентът за фиксирана ипотечна лихва е 3,75, а плаващата е 1,75%. У нас тя е над 8%.

През 2004 година журналистът от „24 часа” Слави Ангелов тегли кредит. Договорът му е за лихва 8,88%, която се базира на твърдия лихвен процент на банката и основния лихвен процент на БНБ. Година по-късно му предлагат да плати такса от 500 лева за предоговаряне на кредита и намаляване на лихвата му до 7,18 %. Но никой не му казва, че основният лихвен процент на банката може да се променя по желание на банката. След като иска информация от банката, за да напише материал по случая, веднага лихвата му намалява.

„Започва да се случва това, което съм подписал преди 6 години, лихвата трябваше да падне много преди това”, каза Ангелов. Получава обаче писмо, че лихвата му се повишила с 2,5 процента. Отговорът е подписан от 2-ма директори. Там пише, че лихвата му не е скандално повишавана и е между нива 7,18% и 9,81%. От лихвения лист за кредита, приложен към отговора, обаче се вижда, че в продължение на 13 месеца тя е по-висока.

„Тази банка тегли своя ресурс от банката – майка, който там е изключително евтин. И вместо да вземаме лихви, както в Западна Европа, при нас са два пъти по-високи”, каза журналистът.


„Очевидно професионалният опит на г-н Ангелов много му е помогнал. Първият въпрос е имаме ли организация като потребители, където той да разкаже за какво става дума и да видим има ли други подобни случаи”, коментира примера доскорошният еврокомисар за защита на потребителите Меглена Кунева. У нас има банков надзор, който се осъществява от БНБ, има Асоциация на банките, която би трябвало да влезе в диалог с потребителите, но ние не сме структурирани, защото няма гражданска организация на потребителите, която да представи случая и да се очаква някакъв резултат.

„Трябва да се разчита на институционално решение, което да дойде отгоре. Това обаче не е устойчиво, никога и в другите държави”, каза Кунева. Тя напомни и предложението си за създаване на финансов омбудсман, което не било прието от финансовите институции.

„Третата лоша новина е, че тук ЕС няма законодателство. Единственото е в областта на потребителския кредит, но в областта на ипотеките можем да имаме общата защита на потребители, но не конкретно за ипотечни кредити”, каза Кунева. Според нея в такива случаи трябва да се проявява бдителност при подписване на договора. Ако обаче има клаузи, които ощетяват потребителя съобразно рамковото законодателство за защита на потребителя, то може да се намеси Комисията за защита на потребителите и да реши, че някои клаузи могат да бъдат обявени за нищожни.

Комисията за защита на потребителите трябва да се самосезира за клаузите по договорите между клиент и банка, които се отнасят до промяната на лихвите по кредитите, обобщиха позицията си финансистът и бившият еврокомисар.

http://www.-Цензурурано - Жълт сайт на Пеевски/news/article/77789

Неактивен insomnia1304

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 314
Re:Пари и лихва
« Отговор #62 -: Юни 13, 2010, 23:14:48 pm »
Проф. Кр. Петков: Банките ни са като казина. Правителството не защитава хората
 :o
Банките ни са като казина. За съжаление законът им дава право едностранно да определят лихвите по кредитите и тази практика нито е пазарна, нито европейска. Това заяви днес пред БНР проф. Кръстю Петков. Той допълни, че трезорите ни са започнали едностранна акция по условията за даване на кредити като повишават лихви, такси и т.н., докато се усетят клиентите.

Банките в България към момента са набрали 37 млрд. лева депозити, 25 млрд. от които са от българските домакинства – хората са си вложили парите в банките, разчитайки че ще получат кредити. Българските домакинства са получили 19 млрд. кредити, останалите 6 млрд. са спечелени от банките, изчислли още проф. Петков.

След като със закон се дава право на банките едностранно да определят лихвите по кредитите и по този начин се превръщат в казина, българската държава урежда практика, която нито е европейска, нито е пазарна. Това работи срещу интересите на българските кредитополучатели, каза още професорът.

Той припомни, че кризата в САЩ се взриви от ипотечния балон. Най-напред в кредитната дейност се получи сериозен срив, каза професорът. След като БНБ мълчи странно, трябва да се намеси правителството, призова той.

Трябва да се промени Законът за БНБ, особено в частта за надзора и да се потърсят начини да се изпълнява стриктно директивата на ЕС. Трябва да има и повече прозрачност, вместо да се позовават на банковата тайна, каза още проф. Петков.

АСН
http://www.afera.bg/index.php?option=com_content&task=view&id=11842&Itemid=9

Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 516
Re:Пари и лихва
« Отговор #63 -: Юни 13, 2010, 23:25:36 pm »

 
Цитат
Проф. Кр. Петков: Банките ни са като казина. Правителството не защитава хората
 

Няма учудени в случая . На нас нещата са ни ясни . Който е взел крдит от банкстеритее затънал в тяхната матрица . Слава на Бога , че Човеците се осъзнахме , и не си ''напазарувахме''  плазми , апартаменти и автомобили на кредит  ;)
ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Re:Пари и лихва
« Отговор #64 -: Юни 14, 2010, 12:31:12 pm »

 
Цитат
Проф. Кр. Петков: Банките ни са като казина. Правителството не защитава хората
 

Няма учудени в случая . На нас нещата са ни ясни . Който е взел крдит от банкстеритее затънал в тяхната матрица . Слава на Бога , че Човеците се осъзнахме , и не си ''напазарувахме''  плазми , апартаменти и автомобили на кредит  ;)

Според моите наблюдения доста българи го направиха. Помисли над факта, че българите за миналата година са взели на кредит 19 млрд. лв и са депозирали отново 25 млрд. лв. Няма празно при банките.

Неактивен lokmar

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 239
Re:Пари и лихва
« Отговор #65 -: Август 06, 2010, 00:47:17 am »
Ех, че нямам банка че вече почва голямото яденето.   :drinks:

Неактивен blade

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 467
Re:Пари и лихва
« Отговор #66 -: Октомври 06, 2010, 17:25:52 pm »
Откъс от последната игра "Стани Богат":

Въпрос за 100 лв.:
Има ли в момента правителство в света, което да НЕ заема огромни капитали от определена финансова институция за изпълнение на "държавни проекти"?
Отговор: НЕ, НЯМА

Въпрос за 200 лв.:
Тогава може ли да говорим, че тези правителства са напълно НЕЗАВИСИМИ във вземането на изключително важни решения за гражданите си?
Отговор: НЕ

Въпрос за 300 лв.:
Възможно ли е ДЪЛГЪТ да проникне в държавата, ако и двете страни нямат изгода от това? (с малката подробност, че ползата остава в банката и правителството, осъществило сделката, докато дългът остава за народа)
Отговор: НЕ (с редки изключения на насилствено проникване на ДЪЛГА при отказ)

Въпрос за 400 лв.:
Чакай малко, това всъщност не е ли корупция?
Отговор: ДА, Милтън Фридман спечели нобелова награда за това

Въпрос за 500 лв.:
Това не означава ли, че всъщност корупционната зараза тръгва именно от правителството, или банката, и се предава надолу по всички сектори в обществото, което плаща нещо, което никога не е ползвало, не ползва, и никога няма да ползва?
Отговор: НЕ, ПРИЧИНИТЕЛ НА ТОВА ЗАБОЛЯВАНЕ НЕ Е НИТО ПРАВИТЕЛСТВОТО, НИТО БАНКАТА, ТЕ СА САМО СЛЕДСТВИЕ!

Въпрос за 1000 лв.:
Следствие на какво?
Отговор: Следствие на парите

Въпрос за 5000 лв.:
Как така на парите?
Отговор: Парите са всъщност самата корупция, дошли са толкова отдавна, че сме забравили, и не се замисляме какво са причинили в живота ни. Парите създадоха банките, правителствата, общините, всички онези паразитни вождове, които справедливо трябваше да отсъждат какво благо да се разпределя в обществото и по какъв начин. Но парите създадоха матрица. С развитето обаче на финансовите пирамиди, беше невъзможно да се натрупват блага, преди те да бъдат създадени, именно затова се появиха ДЪЛГОВЕТЕ, това са пари без никакво покритие, т.е. цветни хартийки без никаква стойност, които се легализират в банката, превръщайки я в законна финансова пирамида. Парите създадоха куха власт със своето количество, създадоха и кух авторитет, заради завистта, всички останали се стремяха към това заболяване, всички вече желаеха да имат възможността да се корумпират, за да не усещат плащането на дълга. но всъщност кой има нужда от изплащане на дълга? - никой, дори и онези, които все още спяха, включени в тази монетарна матрица, сънуващи все повече и повече пари. Малко по малко обществата потъваха в това монетарно блато на сепаратизъм, именно заради надпреварата и стремежа към по-крупен капитал. И докато разделените по пол, религия, раса, сексуална ориентираност, патриотизъм, благосъстояние се надпреварваха по джавкане,постепенно, по един или друг начин, капиталът бе съсредоточен в ръцете на малцина, които вече имаха властта да подчиняват цели континенти, дори не се налагаше вече да се подписват картелни споразумения. Корупцията растеше неизменно с увеличаването на капитала, а човешкият живот вече нямаше никаква стойност, тъй като той можеше вече да се купува и продава на едро като килограм живо месо. Парите създадоха убийци, престъпници, полиция, която да води невярна статистика за тях, общини, банки, правителства, световни организаци, всички те се борят само за едно - пари, пари и повече пари, международни конфликти за изсмукване на все повече чужди ресурси, които да се обърнат в повече пари-власт и т.н.
ТОВА Е ЗАТВОРЕНИЯТ КРЪГ НА ПАРИТЕ: КОРУПЦИЯ => СОЦИАЛНО и МОРАЛНО РАЗЛОЖЕНИЕ => екологични катастрофи => масов глад => безработица => НЕПРЕКЪСНАТ НЕДОСТИГ НА ПАРИ => НЕПРЕКЪСНАТО ОБЕДНЯВАНЕ, предизвикващо престъпност => масово затъпяване => намаляване на пари за образование и медицина, за сметка на военния бюджет => убийства => тежки престъпления срещу личността => несправедливост => страх => гняв => желание за мъст => завист => И ОТНОВО НЕПРЕОДОЛИМО ИМПЕРАТИВНО ЖЕЛАНИЕ ЗА УВЕЛИЧАВАНЕ НА КАПИТАЛА, ПОЧТИ ВЪВ ВСИЧКИ СЛУЧАИ !!!НА ВСЯКА ЦЕНА!!! => ЗАБЕЛЕЖЕТЕ ОБАЧЕ ИМЕННО ЗА ПРЕОДОЛЯВАНЕ НА ТЕЗИ СЛЕДСТВИЯ ОТ ПАРИТЕ!!! Ето как се затваря деструктивният кръг на парите.

Въпрос за 20 000 лв.:
Това е абсурд! Какво ще правим, ако унищожим цялата финансова система?
Отговор: Самото създаване на човека е процес на СЪЗИДАНИЕ. Парите обаче както видяхме отключват противоположни процеси.
Обществата вече са достатъчно развити, за да се справят с проблемите си, науките и технологиите са напреднали до такава степен, че чисто физическите задачи могат НАПЪЛНО да се автоматизират, оставяйки много повече време на човека да се погрижи за СЪЗДАВАНЕТО на блага, не само за себе си, а и за общността, в която живее. Много хора се чудят какво ще правят тогава, след като сега отделят 99% от времето си за мислене в това как да увеличат капитала си, но...
съжалявам, това е въпрос за 100 000 лв.
“And neither do I! I want to have a wife, children & a home, I want to live! But it's all for nothin

Неактивен pandora

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 28
Re:Пари и лихва
« Отговор #67 -: Октомври 28, 2010, 11:19:43 am »

Неактивен Alf

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 77
Re:Пари и лихва
« Отговор #68 -: Март 11, 2011, 19:21:01 pm »
Добре аз имам следното питане... Младо семейство сме и нямаме собствено жилище.Не можем и да си закупим.Живеем под наем и плащаме по 350лв. на месец за наем на апартамента.Та не е ли по-добре да изтеглим жилищен кредит , да си закупим собствено жилище и всеки месец да си плащаме вноската вместо наема ? Вярно е ,че ще платим лихва и ще е продължително време , но определено е по-добре да плащаш за нещо ,което е твое по документи ?

Неактивен Raw Deal

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 940
Re:Пари и лихва
« Отговор #69 -: Март 11, 2011, 19:54:05 pm »
По-добре е да вземете заем, с който да си купите жилище, вместо да живеете на квартира, НО само при условие, че имате гарантирани доходи през периода на връщане на заема. Колко години се връща един такъв заем? 10, 20, 30?
Dreams are messages from the deep.

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Re:Пари и лихва
« Отговор #70 -: Март 11, 2011, 19:59:20 pm »
Добре аз имам следното питане... Младо семейство сме и нямаме собствено жилище.Не можем и да си закупим.Живеем под наем и плащаме по 350лв. на месец за наем на апартамента.Та не е ли по-добре да изтеглим жилищен кредит , да си закупим собствено жилище и всеки месец да си плащаме вноската вместо наема ? Вярно е ,че ще платим лихва и ще е продължително време , но определено е по-добре да плащаш за нещо ,което е твое по документи ?

Ако си готов да платиш лихва в размер приблизително над 50%, става. Има едно нещо, на което му викат сложна лихва и то не е мит.

По-доброто решение е да си купиш парцел и да построиш от сглобяемите пасивни къщи. Фирмите предлагат лизингови програми с разсрочено изплащане на равни вноски (пак с лихва, но няма да е сложна). Не като банките, да се гъбаркат с теб. Ще ти излезе по-евтино така.

Неактивен Гален

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 828
Re:Пари и лихва
« Отговор #71 -: Март 12, 2011, 13:48:16 pm »
... НО само при условие, че имате гарантирани доходи през периода на връщане на заема. ... 10, 20, 30?


 :rofl:Ох, ще ме умориш от смях бе, Raw Deal!!! :rofl:
Ще те съдя за опит за убийство! ;) ;D

Неактивен blade

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 467
Re:Пари и лихва
« Отговор #72 -: Април 21, 2011, 23:22:28 pm »
Лихвидиране


Лихвидирането е много сложен процес, който може да бъде разбран само от шаман-икономист, завършил 4-годишен курс в УНСС в специалност "телеметрия от дълбокия космос".

За непросветените той може да се обясни така: това е банково действие, което генерира още нищо от нищото, докато даденият длъжник не бъде обран до дупка. Ето, не е сложно.

 ;D ;D ;D
“And neither do I! I want to have a wife, children & a home, I want to live! But it's all for nothin

Неактивен ARRI

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 516
Re:Пари и лихва
« Отговор #73 -: Април 22, 2011, 20:50:52 pm »
По-добре е да вземете заем, с който да си купите жилище, вместо да живеете на квартира, НО само при условие, че имате гарантирани доходи през периода на връщане на заема. Колко години се връща един такъв заем? 10, 20, 30?

АЗ не съм сигурен, че ще доживея до сутринта, ти ми говориш за сигурни ДОХОДИ за 10,20,30 г. напред. Гоооляяям  си  оптимист. Даването и взимането на кредити и от двете страни(кредитополучател и кредитозаемодател, или там както се казва) е като игра на сляпа баба, която в последствие се превръща в игра на руска рулетка. И за съжаление, винаги кредитополучателя натиска спусъка :(.
ЖИВОТЪТ  НА   БОГОВЕТЕ   Е  СЛЯПАТА  ВЯРА  НА  ОНЕЗИ, КОИТО  ИМ  СЕ  КЛАНЯТ !Тери Пратчет

Неактивен Eon

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 826
Re:Пари и лихва
« Отговор #74 -: Април 22, 2011, 21:03:59 pm »
По-добре е да вземете заем, с който да си купите жилище, вместо да живеете на квартира, НО само при условие, че имате гарантирани доходи през периода на връщане на заема. Колко години се връща един такъв заем? 10, 20, 30?

АЗ не съм сигурен, че ще доживея до сутринта, ти ми говориш за сигурни ДОХОДИ за 10,20,30 г. напред. Гоооляяям  си  оптимист. Даването и взимането на кредити и от двете страни(кредитополучател и кредитозаемодател, или там както се казва) е като игра на сляпа баба, която в последствие се превръща в игра на руска рулетка. И за съжаление, винаги кредитополучателя натиска спусъка :(.

Не е вярно. Навсякъде по света и в България през последните 4-5 години имаше доста хора, които дръпнаха кредити и договорите им бяха такива, че не върнаха парите на банките. И банките нищо не можеха да им направят. Хората, просто взеха парите с нагласата да не ги върнат. За да парирам евентуални спорове ще кажа, че не бяха връзкари или мафиоти или хора с власт - обикновени хора.

Другия момент е следния. Да предположим, че няма лихва. Писал съм го и преди. Предлагам на всеки да ми даде 1000 лв. днес и ще му върна 1000 лв. след 30 години. БЕЗ ЛИХВА!

Банката иска лихва, защото 1000 лв. днес НЕ СА = на 1000 лв. след 30 години.

Едно кило дУмати струваше 10 ст. преди 25 години. Сега струва 2 лв.

По същия начин, хората, които са против лихвата, трябва изрично да казват на банката, че като си внасят парите на депозит или влог няма да искат лихва. Колко от вас, които са против лихвата правят това нещо?

Преди всичко теглейки пари от банка, човек трябва да има ясната отговорност и самосъзнание, че ще може да ги изплати. Иначе няма да тегли. Мога да дам куп други примери, но не ми се пише. А и каузата е изгубена, едва ли ще променя мнението на някой.

АРРИ - ами ако не си сигурен, че ще живееш, защо изобщо живееш? По тази логика, още щяхме да висим по дърветата и да ядем банани като маймуните, вместо да си правим планове, да строим домове, пътища, да правим изкуство и куп други работи, които ни отличават от животните.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27