Автор Тема: Пчелите, меда, фруктозата и други естествени подсладители и още нещо  (Прочетена 74343 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен kossev

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 190
  • http://www.pristabg.com/
"Тошко Тодоров е само на 22 г., но вече е баща на 3 деца, с висше образование, следва второ"

Това през 1979г!!! Интересно как става?

topteglo

  • Гост
Здарвейте,
отскоро и аз станах любител на пчелните продукти. И преди си подслаждах с някоя лъжичка мед, но от 1 месец ям всеки ден. Това е защото спрях да ям много от магазинната храна. Дотук бяха споменати много от предимствата на меда ,прополиса, млечицето - имаше и за клея.
Но никъде не прочетох някой да е писал за пергата -оказа се много полезна и хранителна. Понеже случайно попаднах на инфо за нея, то предполагам че някои от читателите във форума също не са чели или чували нищо.
Пускам малко инфо за Пергата:


Перга означава преработен от пчелите цветен прашец и той се извлича от самата пита по една много сложна технология. Пергата е природен концентрат- нарича се още пчелен хляб.

Другото важно нещо за този продукт е, че в самата пита с този продукт става една млечно-кисела ферментация, което означава, че е траен продукт и лесно се усвоява от хората. Тези, които веднъж са си взели такава комбинация винаги купуват такъв мед. Човек, когато консумира манов мед с перга /пчелен прашец/, той получава всички витамини от природата в чист, натурален вид. Само едни грам прашец съдържа няколко денонощни дози витамин перотел, който се нарича още витамин на младостта и който предпазва от кръвоизлив в мозъка, ретината на очите и сърцето. Медът е една от най-здравословните храни и удължава живота на човека.

В пергата се съдържат много полезни вещества, оказващи благотворно влияние на здравето и на пчелите, и на човека. Например, прашецът от глухарче е богат на каротиноиди (до 2,1 мг/г), които в човешкия организъм се превръщат във витамин А (ретинол), много полезен против отслабването на зрението. Всекидневната употреба на 5-6 г перга в продължение на три седмици създава необходимите запаси от този витамин в организма на човека, при това в период, когато постъплението на каротиноиди от други хранителни източници е ограничено.

    В пергата се съдържат стерини, преобразуващи се в човешкия организъм във витамин D (калциферол), необходим за изработване на хормона, отговорен за формирането на костите и за тяхната здравина. При употребата на 1,5-2 г перга дневно човек напълно задоволява нуждата от този витамин и укрепва своите кости и мускули. Това е особено важно за възрастните хора, защото с напредване на възрастта костите стават по-крехки и по-чупливи.
   
   Пергата е богата и на витамин Е, предпазващ мембранните липиди от окислителни разрушения, което е особено важно при излагане на кожата на преки слънчеви лъчи. Неговият недостиг се проявява чрез апатия, неврози, двигателни смущения, отслабване на скелетната мускулатура. Предполага се, че този витамин влияе за повишаването на мъжката потентност, което се констатира при приемането на перга. За удовлетворяване на дневната нужда от витамин Е са достатъчни 5 г перга на ден.    

    Количеството на витамин С в пергата зависи от нейния ботанически произход. По данни на руски изследователи, най-богат на този витамин е прашецът на върбата (повече от 2 мг/г). Необходимата за организма минимална дневна доза от витамин С се съдържа в 5-6 г перга.

    Пергата служи като допълнителен източник и на витамини от група В, чието недостатъчно количество в организма се проявява чрез нервни смущения, лош апетит, задух, стомашни разствойства, отичане на крайниците, болки в краката.
    Други важни съставки на пергата са арахидоновата, линолевата и линоленовата киселини, които са предшественици на простагландините - хормони, регулиращи дейността на мъжката репродуктивна система. Особено голямо е количеството на тези киселини в прашеца от глухарче.

    Уникалността на пергата като лечебен продукт се заключава в това, че в нея се съдържат едновременно всички аминокиселини, регулиращи животоподдържащите процеси в организма на човека. С тяхното наличие се обяснява и бързото заздравяване на раните, наложени с перга. Някои аминокиселини влияят самостоятелно на процеси, протичащи в човешкия организъм. Например, аргининът стимулира работата на имунната система и на хормона, отговорен за ръста на човека. Глутаминовата киселина е необходима за растежа и за нормалното развитие на мускулатурата, както и за поддържане на нормален кисело-алкален баланс. Серинът участва в метаболизма на мазнините и в изработването на антитела. С тирозина са свързани развиването на паметта и изработването на адреналин. Тази аминокиселина, както и триптофанът, се използват за лечение на наркотичната зависимост от кокаин. Лизинът защитава човешкия организъм от някои вируси. По своя аминокиселинен състав белтъчините на цветния прашец са близки до белтъчините на месото, яйцата и на други високоусвоими продукти. Разбира се, аминокиселинният състав на цветния прашец на различните растения не е еднакъв, различно е и количеството на белтъчините в него. Например, в прашеца от глухарче белтъчините са 14%, в този от слънчоглед и фацелия - 27%, от дъб - до 35%.

Надявам се хората които гледат пчели да добавят още полезна информация за Пергата-мисля че ще е полезно за нас консуматорите.
« Последна редакция: Февруари 28, 2009, 21:25:56 pm от topteglo »

Неактивен ipsilan

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 91
 Благодаря за инфото,ей сега ще дойде нашия специалист/SMSI-H/-от него научих доста неща за пчелните продукти,и се възползвах дори от негови съвети.Решил съм това лято да се запася с оригинални медни продукти.
Животът е сън,смъртта е събуждане...

Неактивен SMSI-H

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 199
След горната презентация и следващият я пост би следвало и аз да кажа нещо като практик.

Наистина, благодарско за презентацията на пергата! Добре е, когато хората наистина търсят и самостоятелно се убеждават в полезността на природните хранителни продукти. Така няма нужда да бъдат убеждавани кое е полезно и кое вредно за здравето. Самостоятелното разбиране е най-доброто убеждение, а обучението насила е най-лошият учител!

Както и всички пчелни продукти, така и пергата е продукт на растенията. Бих искал да допълня и следното, малко в езотеричо отношение:

Прашецът, както и всички продукти внасяни от пчелите вътре в семейството, е квинтесенция на природата, която се получава от биологичния живот на растенията, следствие въздействието им от слънчевата светлина. Ако разглеждаме нещата в тяхната последователност на възникване в природата, на първо място са половите клетки. Обаче прашецът/полените са точно това, едните полови клетки /в случая мъжките/, в които природата е вложила всичко от себе си, за да се получи растителен индивид. В тази малка частица, поленът, така както и в половите клетки на животните, е концентрирана една огромна по количество информация и всички най-важни хранителни вещества за защитата на един нов растителен организъм. И тъкмо присъствието на тези защитни вещества прави поленът толкова полезен! Тъкмо в тези вещества се намира изведената в последен стадий информация, която идва от Слънцето чрез светлинните вибрации. Ако гледаме истински на нещата, наистина Слънцето ни дава живот, растенията преобразуват тази информация и я концентрират в крайната фаза на процеса на всеки жив организъм, а именно създаването на поколение, респективно полова клетка. Целият живот на планетата се крие в това малко нещо наречено полова клетка /когато говорим за многоклетъчните организми разбира се/ и когато се опитвате да разберете това, мислете за информацията, която е влязла в растението, с произход Слънцето. А Слънцето получава своята енергия от ефирната енергия, която тече непрекъснато в микросвета и запълна тотално без празни места цялата Вселена. Не се опитвайте да разберете нещата алегорично, в мисълта ми няма никаква алегория. Опитвайте се да разберете нещата така, както ги говоря. И ако направите това, ще разберете, какво е величието, което се намира в прашинката наречена ЦВЕТЕН ПРАШЕЦ! И от там, каква велика работа изпълняват пчелите с техния симбионтен труд по опрашването на растенията! Най-вече, заради горните мисли, плечалството за мен е най-вече удоволствие, защото ми дава възможност пряко и непосредствено да се докосна до процесите на живота, и да ги обмислям в процеса на осъществяване на пчеларската професия.

Та конкретно за прашеца. Когато бъде донесен от пчелите в кошера, неговата влажност е доста висока поради прекият му контакт с влагата изпускана от нектара в чашката на цвета и атмосферния въздух. Щом бъде натрупан в килийките на питите и пресован в тях за складиране, пчелите започват да подържат и върху рамките с пчелен прашец висока температура почти както тази на пилото /35 градуса целзий/, и да вентилират въздуха около натрупания прашец, за да го изсушат. Пчелите са принудени да извършват този рефлекс, защото навсякъде във въздуха има гъбични спори, които лесно полепват по прашеца още докато се намира върху самия цвят. Така в продължение на ден-два те извършват ФЕРМЕНТАЦИЯ НА ЦВЕТНИЯТ ПРАШЕЦ, която води освен до силно понижаване на влажността му, така и до структурни промени в неговия качествен състав на неговите химични вещества. Едва след приключването на процеса на ферментация, която трае няколко дни, прашецът вече се е превърнал в перга. Тогава той по-трудно мухлясва. Мухлясването може да се получи, ако пергата е изложена на повишаване на влагата. Пример за това: често в слаби семейства, които се намират в едната страна на кошера и са използвали по-голямо количество мед за поддържането на температурата в семейството през зимата, което е фактор за образуване и конденз в кошера на вода, при пролетните прегледи на всички рамки, тези, които са се намирали извън кълбото често са с мухлясъла перга. Говоря за факт, с който често съм се сблъсквал. Значи изводът е, че прашецът не обича никак влагата, защото е продукт, който лесно се подава на гъбични нападения. Общо взето прашецът е продукт, труден за съхранение. За да го съхранят, както трябва, пчелите, след напълването на килийките с прашец и приключването на процеса на ферментацията му, накрая слагат тънък слой ферментирал мед върху пресования прашец. И тъй като знаем, че медът никога не мухлясва /ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ВАЖНА ТЪНКОСТ!!!/ те използват това свойство на меда, за да запазят белтъчната си храна. По принцип, през зимата мухлясват онези килийки с прашец, които не са напълнени и съответно запечатани с мед. С описаната информация можете да си правите извода как, ако си купите от пазара прашец, да го запазите най-добре. Ами много просто, объркайте го с течен /не озахарен/ мед и тогава даже можете да го държите и не в хладилник. А ако не направите това, задължително дръжте прашеца в хладилник в добре затворен стъклен буркан с плътна капачка, която се завива, а не някакво стъклено бурканче с капачка, която се захваща с прищракване. Отървете ли прашеца да мухляса, той е за изхвърляне.

Прясно донесен цветен прашец съм добивал, това не е толкова трудно, номерът е да си поиграе човек да си направи прашецоловилка. Лично аз никога не съм вадил перга от питите поради няколко причини. Първо, това е изключително трудоемка работа. Второ, жал ми е да отнемам храна от пчелите, която им е изключително ценна, за да бъдат здрави /при липса на прошец в кошера себейството неминуемо може да се разболее даже и през лятото, а през лятото доста кошери не успяват да си съберат достатъчно за тях си или бързо го изяждат/. Трето, много е важно, когато в кошера има достатъчно прашец, защото от това зависи яйценосната ейност на майката, на мен сърце не ми дава да вземам нужното за майката. Често се случва за около седмица прашецът в кошера да намалее почти с 80% от първоначалния си обем. Това става, когато прашата е прекъснала за някакъв период. Но майката трябва да снася И КОЛИЧЕСТВОТО НА ПРАШЕЦА Е ФАТАЛНО. По принцип силните кошери, които са успели да си донесат повече прашец, майките им само намаляват снасянето, но често през юни се случва майки напълно да спрат яйцеснасянето поради спиране на нектаро прашецопотока. А да не говоря и това, колко е важно в едно семейство да има добро количество прашец през зимата. Семейства с добро количество прашец изкарват много леко зимата, с много малко подбор, а често се случва майките им да започнат да снасят още в края на декември, обикновенно след зимното слънцестоене, но не по-рано.

Тъкмо поради описаните причини сърце не ми дава да вземам перга от кошерите си! Все едно от един нормално развит човек, или от един съсухрен слаб човек да му вземеш от подкожната мазнина!

Силно препоръчвам, който може да си позволи, редовно да се взема минимум по една чаена лъжичка на ден цветен прашец. При доста заболявания това действува профилактично, а при доза от няколко лъжички на ден се постига и лечебен ефект. Не искам да ви говоря за апитерапевтичните ефекти, защото много малко съм чел по въпроса, но който иска може да се поинтересува и да почете, литература бог дал много.

Катогерично не препоръчвам прашецът да се подлага на температурна обработка по-висока от 40 градуса Целзии, защото той се изпича и вече не е никакъв прашец. Най-добре е след събирането му да се суши на слънце или в специално изработени слънчеви сушилни /или такива от стар хладилник с реотан и терморегулатор/, които не достигат температури над 40 градуса. Същата температура се отнася и за пчелният мед, над тази температура, при опити за втечняването на озахарен мед, той губи лечебните си качества, тъй че внимавайте. Внимавайте също с излагането на меда на продължително излагане на висока температура и висока влажност, защото е добър влагоаспиратор, а в комбинация с по-високата температура започва вторичен процес на ферментация, той става кисел и годен само за добиване на алкохол.
« Последна редакция: Февруари 28, 2009, 21:27:46 pm от SMSI-H »

Неактивен bogoizbrania

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 931
  • Homo Supermenos!
    • Олтар на непознатия Бог
До преди време когато дядо ми имаше пчели бях им голям любител на тях и продуктите им. Сега вече се въздържам, просто нямам уверенност в "задклавиатурното устройство", всъщност с жена ми не купуваме никаква захар от 2000 година.
Плодовата захар има едно много важно предимство пред рафинираната. В растенията захарите са безвредни в умерени количества. Докато навсякъде, където нямаме химически процедури по извличането и от въглехидрати и полизахариди захарите са в свързано състояние и така се възприемат от организма по много по безопасен начин. Докато рафинираната зафар е чист химикал, отрова за кръвта и тъканите, организма просто не я разпознава и няма способностти да я усвоява правилно и се опитва да се освободи от нея чрез промени в самия метаболизъм, което истинска клетъчна трагедия.
Трябва да имаме в предвид едно важно правило при храните, тези които подмежат на разваляне е естественни услови са истински храни, докато захарта е като варта, нито кислород, ни вода от нищо не се страхува.
Soli Deo Gloria!

Неактивен SMSI-H

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 199
Лятото си е лято. Има валежи, има и добра, качествена продукция, благодарение на тях. :)

Ако има желаещи да се запасят с мед от моите пчели, да ми пишат на лични, стига да живеят в България. А другата седмица ще имам вече и тъмен мед с участието на магарешки трън... ;)

Тъй като не храня със захар, добивът ми не е голям и количеството ми за продажба може скоро да се изчерпи. Побързайте!
« Последна редакция: Август 12, 2009, 09:30:05 am от SMSI-H »

Неактивен Mirotvorec

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 3 793
  • Азъ, от Народа на Еднорога
    • http://silverunicorn.org/
Истински качествен мед произвеждаш! Нямаше да се поколебая да ти направя поръчка, но и баджанака е като теб.  ;)
Не мисли като човек!-Крион

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
                               Цветен прашец
Цветният прашец съдържа всички елементи, необходими за развитието на живота. Според някои той е "искрата" на живота, от която зависи съществуването на целия растителен и животински свят. Няма друг продукт, биостимулатор или лекарство, в което така да са комбинирани всички жизненоважни елементи.

Цветният прашец притежава общо тонизиращо (укрепващо) действие, подпомага умственната и физическа работоспособност, подобрява сърдечната дейност и обмяната на веществата, нормализира работата на жлезите с вътрешна секреция, понижава кръвното налягане и холестерола в кръвта. Повишава хемоглобина и еритроцитите, което е много важно за хората с анемия. Подобрява имунитета (особено при инфекциозни заболявания) и притежава противомикробно действие.
http://www.nectar.hit.bg/polen.htm

Неактивен SMSI-H

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 199
Закана: Пчелите да консултират депутатите
11.02.2010 11:36
Според експертите има съвсем реален риск от заразяване на пчелните продукти с ГМО, а оттам и на хората, които ги консумират


За пръв път обединени, всички пчеларски организации у нас се обявиха категорично против готвените изменения в Закона за генномодифицираните организми (ГМО) и настояха страната ни да остане свободна от ГМО.

Предстоящите промени дават възможност за използване на ГМО на опитни полета с научна цел, но наличието дори и на едно би извело процеса извън контрол, смятат от Националната браншова организация "Български пчеларски съюз".

Те определят като абсурдна идеята веднага след приемането на закона на второ четене да се наложи петгодишен мораториум.

Деветте регистрирани у нас пчеларски организации са единни и в мнението си, че "бъдещето на страната ни е в биологичното земеделие, а не в съмнителни, макар и скъпоплатени експерименти с ГМО".

Пчеларите дори заплашиха, че ако гласът им не бъде чут, ще докарат кошерите си пред парламента. Ще пуснем пчелите да "консултират" управляващите какъв закон да приемат, заканиха се те.

Част от мотивите им обяснява проф. Ганчо Ганев, председател на УС на браншовата организация. още по темата
 
Ще има обществено обсъждане за ГМО
 46 | 5138
Найденов пред "Ройтерс": Няма да разрешим разпространението на ГМО
 20 | 3523
ГЕРБ пак размисли: Иска мораториум на ГМО
 145 | 20063

Веднъж освободени в околната среда генномодифицираните организми, бактерии или вируси не могат да бъдат спрени за по-нататъшно разпространение и

пчелите ще спомогнат за това

Това означава, че те ще разширяват кръга на замърсяването "по силата на своята природа". По-важно в случая според Ганев е, че този процес ще бъде необратим.

Като хранителен продукт за пряка консумация медът освен нектара на растенията, от които е събиран, съдържа и полен (прашец) от тях. Това носи съвсем реален риск от заразяване на пчелните продукти с ГМО, а оттам и на хората, които ги консумират.

Няма как да инструктираме пчелите си от кои растения да събират нектар и от кои - не, коментират пчеларите.

Според тях "податливостта на чиновниците да си затварят очите пред употребата на подобни препарати струва на българските пчелари хиляди отровени пчелни семейства годишно", както сочат и данните на Министерството на земеделието и храните.

Проблемите, за които пчелите могат да допринесат, са в няколко посоки, казва в коментар по темата и Илия Цонев от Националната научна асоциация по пчеларство.

При опрашването на растенията от насекоми ролята на пчелите е 80 на сто. Те могат да пренасят замърсен полен в радиус от десетки километри.

Така съвсем неволно тези тези безкрайно полезни и трудолюбиви насекоми стават вредители, разнасяйки генномодифициран полен и замърсявайки с него други растения.

В България този ефект ще е още по-силен

поради големия брой пчелни семейства на единица площ, прогнозира експертът. По думите му разнасяните полени са 100% генномодифициран организъм, защото поленът е белтък, който ще предизвиква оплождане и на други видове растения.

Това прехвърляне може да стане например от маслодайна рапица към друга биологична култура, която да стане ГМО. В едно такова поле не всички семена ще са от ГМО, но стопаните няма как да знаят, а процесът трае с години.

Вследствие на тези опити например днес в Канада няма органични соя или рапица - всичко е ГМО, твърди Цонев.

Когато културата е генномодифицирана, тя става устойчива на растителна защита, дори и след третиране с мощен препарат като "Раундъп". Устойчив на него става обаче и родственикът на рапицата - синапът, който се превръща в суперплевел, неподлежащ на унищожение.

Това ще наложи използването на още по-силен хербицид

и ще налее още пари в консорциума гигант "Монсанто", който за целта измисли и пусна на пазара ново поколение на препарата - "Раундъп 2".

Според учения корпорациите имат интерес от въвеждането на тези култури, защото така могат да контролират фермерите, да диктуват използването на пестициди и трупат за себе си богатства.

Другата пародия според Цонев са заложените в закона отстояния - на полета с ГМО от тези с биологичните култури. Според него тези отстояния са бутафорни, за заблуда на тези, които не знаят за какво става въпрос.

Какво например означава 800 м отстояние за ГМО царевица, когато се знае, че радиусът на опрашване на пчелите е на 4 км от кошерите им? Цонев недоумява как това не се вижда от хабилитираните учени, защитници на ГМО, и сам си отговаря: в голямата си част те са хора, свързани и финансирани от "Монсанто". Това за него си е чист конфликт на интереси.

На трето, но не и на последно място, ученият поставя опасността от преминаването на тези гени в различни микроорганизми. Той цитира изследване на германски учен зоолог от 2000 г., според което гени, използвани за модифициране на маслодайна рапица, са се прехвърлили в бактерия, живееща в стомаха на медоносна пчела. Тази променената бактерия може да мутира и да причини

увреждане на пчелите с непредсказуеми последици

Той предупреждава, че това постепенно ще доведе до т.нар. синдром на разпадане на пчелните семейства, процес, който прогресивно се налага през последните седем-осем години в световен мащаб.

Според Цонев въпреки че няма стопроцентови доказателства за това, се предполага, че зад изчезването на 800 хил. пчели в САЩ - около 60%, за последните 10 години стои именно ГМО.

Илия Цонев казва още, че съществуват научни свидетелства, според които пчели, които консумират ГМО култури, каквито засега масово са царевицата, соята и памукът, страдат от увреждане на сетивото за мирис. Застрашено е още чувството им за ориентация при търсенето на храна. Способността на пчелите да съзряват също може да се окаже ограничена.

Според експерта самият мед е въглехидрат и не може да бъде заразен. В него обаче попада известно количество цветен прашец, който може да съдържа ГМО. По думите му не се знае как това може да повлияе на човешкия организъм и здраве.

Цонев припомня, че медът е широко използван от възрастни и най-вече от деца за засилване на имунната система.

Прогнозата на учените пчелари е повече от мрачна - в сравнително кратък период от време пчелите просто ще изчезнат, а с това и 40 хил. души в България ще загубят препитанието си.

Тук е мястото да си припомним и думите на Айнщайн: "Четири години след изчезването на пчелите ще изчезнат и хората".

Източник: http://www.vesti.bg/?tid=40&oid=2766691

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Фактът, че пчелите избягват полета, засети с генетично модифицирани организми (ГМО), което води до намаляване на опрашването е сигнал за селското стопанство и околната среда.

"Ако пчелата изчезне от повърхността на земното кълбо, тогава на човек ще му останат само четири години живот." - Алберт Айнщайн

Неактивен marhs

  • marh-s
  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 370
Значи, опасностите от ГМО са огромни.
Амо тогава, аз мисля, че решението за тях тряя да се вземе на референдум.
Тъй като държавата е на народа, (а не на политици, партии и правителства) той трябва да реши този въпрос, естествено, след представяне на всички против и за ГМО в публичното пространство. :)

Неактивен emilkos

  • Малко Писал
  • **
  • Публикации: 276
  • Леле, к'во станА
...
Амо тогава, аз мисля, че решението за тях тряя да се вземе на референдум.
...

Колко романтично  ;D
Неинформиран участник в един референдум ще даде същия резултат, както и ако не се проведе.

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
Кой беше казал , че когато пчелите умрат остават 4 години до края ?

Неактивен sidewinder

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 837
Re:Пчелите, меда, фруктозата и други естестве
« Отговор #88 -: Февруари 14, 2010, 00:18:15 am »
Кой беше казал , че когато пчелите умрат остават 4 години до края ?
3 поста нагоре.
« Последна редакция: Февруари 14, 2010, 00:19:31 am от sidewinder »

Неактивен fishbone

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 166
Вярно ,че  нашия човек. Как можах да не прочета. ???
Съвсем прав е. Къде са сега нашите съвременни Айнщайнчета още се губят по тъча. Закъсняват малко.
« Последна редакция: Февруари 14, 2010, 00:25:22 am от fishbone »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27