Автор Тема: Наука за начинаещи  (Прочетена 26676 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен ultrafutur

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 786
  • Amor vincit omnia
Re:Наука за начинаещи
« Отговор #15 -: Май 29, 2009, 19:44:26 pm »
Дай подред.

Първо, какво точно му е противоречивото в мнението?
Второ, откъде си сигурен, че хората с знания в науката и логика не познават езотериката?
Защо си мислиш, че едното трябва да изключва другото?
Защо си мислиш, че трябва да се обобщава понятието "наука" като цяло, и да се отъждествява с догмите и? (които нямам против да цитираш)

Писах го преди, и пак го пиша:
Не знам откъде слагате всички, които се опират (в част от случаите!!!) до науката, като догматици и немислещи!?
Откъде накъде!?
Абсурндно е (!!!) да съдите с лека ръка хора, които не познавате (и дори не можете  да им оборите приказките).



Най-напред, извинявам се, ако с думите съм засегнал някого или нечия изконна вяра в законите на съществуването, тяхното обяснение или смилане в "достъпен за боравене вид"...
Нямам намерение да съдя никого, нито пък да издавам квалификации относно който и да е аспект от (все пак) общото ни Съ-знание. Това, което ме притеснява обаче, е сляпото следване на традиции, "утвърдени методи" или закони в науката..
Няма как човек да не забележи упоритото постоянство, с което Науката е наложила удобния си прагматичен воал над всичко, достъпно за възприятие, и това нейно постоянство е достигнало до степен на несъмненост. Това е догмата, и именно тя пречи на развитието в научното знание и търсенето на нови измерения.
Малко или много умишлено, научната доктрина е смалила (ограничила) света до най-достъпните, доказуеми и формални негови аспекти. Онова, което остава отвъд емпиричния й поглед, обаче, е истинската природа на нещата, колкото и философски-отнесено да звучи това. За съжаление, съвременната наука все още не е достигнала етапа да търси и намира факти, закони и процеси в несетивния (имплицитен) ред на природата, и точно затова все още познанието се дели на екзотерично (явно) и езотерично (скрито).
Това, което е несъмнено обаче, е че тъкмо древното езотерично знание е вдъхновявало големите научни открития в света, и най-могъщите мислители и откриватели са били едновременно с това мистици и езотерици. Примерите са безкрайно много...
Науката днес е още в бебешките си години, и с удивление констатира случаите на "чудо", и проявленията на закони, стоящи отвъд формулираните й постулати и аксиоми. Такива са безбройните спонтанни оздравявания на неизлечимо болни, уменията на йогини, психонавти и шамани, преодоляването на физични, химични, биологични и дори математически закони, които вкупом остават в картотеките като случайни и невероятни изключения от правилата.
На базата на тези "изключения" обаче, древните цивилизации са изграждали наука, обхващаща многоизмерната същност на човешкото същество, и заобикалящата го природа. Възоснова на тази интегрална наука, те са изграждали технологии, за които днес можем само да мечтаем, и частици от които биват преоткривани от "странни учени" като Тесла, например, след което моментално биват замитани под килима, или пък използвани за "секретни военни разработки"... ;D
Задъхани от петролни изпарения, днешните учени повтарят като папагали законите на Статуквото, защото на тях се гради цялата им "обществена валидност". Така не мъдраме и на йота от средновековното словоблудство, с което Църквата е държала в плен заспалите си поданици.
Проблемът не е в това, че Ученият не познава езотериката (защото за мнозина от тях тя не е тайна), а в това, че не вярва в нейните принципи, в нейната същност като цяло. Докато това не се промени, и докато субектът на анализ не разбере, че е едно с обекта, науката ще тъне в духовна нищета, и всяко ново откритие ще бъде заразено с вируса на паразитиращата догма.


Именно защото сме се събрали в този форум, за да се отърсим от клишетата и илюзиите, ще трябва да бъдем доста по-единни в приемането на различните гледни точки, вместо да се цупим кой кого обидил, и да размахваме шпаги веднага, щом чувството ни за значимост бъде разклатено...

 :-*
« Последна редакция: Май 29, 2009, 19:45:14 pm от ultrafutur »
musica universalis

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Наука за начинаещи
« Отговор #16 -: Май 29, 2009, 19:54:31 pm »
Е, не виждам за какво спорим тогава ...

Може и тук таме да се срещат "закостеняли учени", отричащи всичко извън традиционната наука, но ние не сме такива. Никой от нас не е отричал духовните методи.
Което мисля, винаги е било очевидно!

А кой метод е по-пряк ....
хмм, та в това няма смисъл. Самопознанието и саморазвитието, стремежа към съвършенство на индивида не присъства в науката. Просто не е неин предмет на дейност. (изкл философията и някои други). В това няма нищо лошо. Недоумявам за какво състезание може да става дума.
Просто се преследват различни цели. Все едно да кажеш, че една печка готви по-бързо от една пералня. Ми тя пералнята по начало не е замислена за готвене ...
Но това не пречи и двете да си вършат тяхната си работа.

За тибетците, нормално е да са напред. В това няма нищо шокиращо. Ако не се лъжа те са единствената държава (май и освен Ватикана), която се управлява изцяло от религиозни лидери. Разбира се, без да броя окупацията на Китай в последно време.

Не съм сигурен обаче, дали хората на Далай Лама са йоги. Йогите са друго течение, индийско. Има и легенди за избрани йоги, дето живеят в разни тибетски пещери, но става въпрос за планината Тибет, Хималаите. Те нямат връзка с каквато и да е националност, и мисля нямат общо с Далай Лама и хората му. Последните си имат други учения, но не са йоги.
Също не съм сигурен, дали всички Далай Лами са били будисти, или само последния и може би още някои.
Будистите и йогите също не са едно и също мисля.
Разбира се, може и да бъркам. И съжалявам за многословието.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Наука за начинаещи
« Отговор #17 -: Май 29, 2009, 20:14:48 pm »
...
 Това, което ме притеснява обаче, е сляпото следване на традиции, "утвърдени методи" или закони в науката..
Няма как човек да не забележи упоритото постоянство, с което Науката е наложила удобния си прагматичен воал над всичко, достъпно за възприятие, и това нейно постоянство е достигнало до степен на несъмненост. Това е догмата, и именно тя пречи на развитието в научното знание и търсенето на нови измерения.
...
Виж, ultrafutur, съжалявам, но за н-ти път повтарям (и може би скоро ще спра) не робувам на абсолютно нищо.
Израстнал съм от малък с идеите за усъвършенстване и духовно развитие (някъде преди около 20години започнах), като през по-голямата част от младостта си мечтаех и аз да постигна съвършенство някой ден.
Занимавал съм се с бойни изкуства, йога, всякакви тренировки и медитации; чел съм езотерични книжки, автобиографията на Йогананда, Далай Лама, и кой ли не, още преди много много години. С тях съм израстнал; те са ми формирали ценностната система и мироглед, който едва ли ще се промени особено много в бъдеще.
По ония времена нямаше много лъжа и измама в промишлени количества и обикновено материалите бяха малко, но най-ценните, и най-верните. Стига да си имал късмета да попаднеш на тях, защото бяха много редки (а и до скоро преди това забранени).
Това не ми пречи да завърша 2ро висше преди броени дни. (икономика е 1то, информатика е 2то) Събират ми се някъде към 21години училище. От които 9 в университет.

По никакъв начин науката и духовните учения не се противопоставят. Дори напротив. Най-интересните и прогресивни хора, които съм срещал през живота си са били или в университета, или завършили едно или друго.

Съжалявам, но ни най-малко ме познаваш (или някой от другите) за да говориш за "сляпо следване на традиции (в науката)" и следване на догми.
Нямаш нито основание, нито някаква особена аргументация.
Повтаряш едно и също до безкрай, но без да потърсиш наистина истински аргументи. Може би не можеш, не знам ... но ми се струва и че не опитваш. Не се опитваш да мислиш със свои мисли, а цитираш наготово. Това е догматичното мислене. Казах го и преди.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен SMSI-H

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 199
Re:Наука за начинаещи
« Отговор #18 -: Май 29, 2009, 21:53:31 pm »
Tangrata,
Цитат
Не съм сигурен обаче, дали хората на Далай Лама са йоги. Йогите са друго течение, индийско. Има и легенди за избрани йоги, дето живеят в разни тибетски пещери, но става въпрос за планината Тибет, Хималаите. Те нямат връзка с каквато и да е националност, и мисля нямат общо с Далай Лама и хората му. Последните си имат други учения, но не са йоги.
Също не съм сигурен, дали всички Далай Лами са били будисти, или само последния и може би още някои.
Будистите и йогите също не са едно и също мисля.
Разбира се, може и да бъркам. И съжалявам за многословието.

Разбира се, че бъркаш. Бъркаш и то много, но от моя страна ще бъде некоректно да посочвам грешките ти. По-правилно е да прочетеш Елена Блаватска и Платон, но първо "Тайната Доктрина". След това "Диалозите" на Платон и ще видиш връзката между двамата, а именно САМАТА ТАЙНА ДОКТРИНА.

Ако искаш да научих повече за изтока, прочети, освен всички книги на Блаватска, задължително Александра Деви Нейл, която е живяла 102 години.
Не знаеш ли, колко видове йога има по света? Нещо да си чувал за кавказка йога? Даже май ми се намира една ел-книга за кавказката йога, за която отдавна търсех материал, но още не съм намерил време да я разгледам. Знаеш ли, колко разновидности йога има, колко неизброими са само дихателните упражнения, които надали има човек на Земята, който да ги знае всичките? Знаеш ли, в крайна сметка същността на думичката йога? Знаеш ли, че йога е преди всичко концентрация, медитация и самовглъбяваване, Хата Йога е само върхът на айсберга? Знаеш ли йогите колко методики и упражнения предават само от уста на уста и то само при изпълнението на точно определени условия от страна на ученика, и то ако той отговаря на строги етични и морални норми? И т.н., и т.н.

Може и да прочетеш, и да си чел доста материали за изтока и философията му. Може и да прочетеш и в бъдеще доста нови и интересни такива, но ... може и нищо да не проникне в сърцето ти, АКО НЯМАШ ВЪТРЕШНОТО ИНТУИТИВНО УСЕЩАНЕ ДАЛИ СИ ДОСТИГНАЛ ДО ЧАСТИЦА ИСТИНА ЗА СВЕТА И ДА Я РАЗПОЗНАЕШ! С една дума да имаш силна интуиция, някакви наченки на шесто чувство, дежа ву, слаби прояви на телепатия, и най-важното, ПОНЕ ВЕДНЪЖ В ЖИВОТА СИ ДА СИ ИЗЖИВЯВАЛ НЯКОЛКО СЕКУНДИ ЕКСТАЗ. Ако нямаш поне едно от описаните по-горе неща, които най-силно характеризират стремежа към духовно търсене, и които точно предизвикват такова търсене, колкото и да се интересуваш и да четеш, нищо няма да достигне до сърцето ти, и да стане част от живота ти.


Тъкмо интуитивното усещане за света е най-същностната черта на всички прогресивни учени, такива като Вернадски, Ломоносов, Да Винчи, Тесла /за него пък е напълно сигурно, защото има доста материали за свръхсетивните му способности, написани от самия него/ Джордано Бруно, Галилей, Казначеев, Шаубергер и т.н. учени, направили с работата си епохални открития и изобретения. Тъкмо шестото чувство и техните ясновидски способности са им "дали криле" да отметнат настрани парадигмата на преподаваната наука и да дадат плодовете си на света. Най-идеалният пример за това е Тесла, благодарение на който, сега света не е толкова лош в техническо отношение. Тесла, е имал НЕВЕРОЯТНО ГЛОБАЛНО МИСЛЕНЕ, като не се е задълбочавал в дребните неща, а се е стремял да открие предимно общите принципи НАВСЯКЪДЕ. Все още в хората съществува представата, че той е учен електротехник. Божичко - хората все още не знаят, какъв широк мироглед е имал, от колко науки е разбирал /бил е даже много по-голям физик от евтино популярния Анщайн/ и е работил с всички заедно; не знаят какъв хуманен и опазващ природата и хората мироглед е имал/. Интересното е, че неговият баща /парадокс/ е бил свещеник и е искал Никола Тесла, също да поеме по неговият път, но малкият Тесла, в деството, си е изживял и открил в себе си силно покъртили го ясновидски  и параспособности, които в течение на годините постепенно е развивал и усъвършенствал. Ако не е имал тези способности, на Земята нямаше да има Никола Тесла! Само малък пример за епохалността на неговият ум - работил е по проекта "Манхатън" - атомната бомба, работил е и по проекта "Експеримента филаделфия"; Айнщайн се появява в двата проекта, след като Никола Тесла напуска и двата /което разбира се е без коментар/.
Предполагам, разбираш, какво искам да кажа? Искам да кажа, че напредъкът на света откъм създаване и разработка на нови технологии СЕ ДЪЛЖИ ОСНОВНО  на хората, ПРИТЕЖАВАЩИ СВРЪХСПОСОБНОСТИ НА СЪЗНАНИЕТО ИЛИ ПЪК ИМАТ НАЧЕНКИ, ИЛИ ВЕЧЕ РАБОТЕЩО, СВРЪХСЪЗНАНИЕ - тоест пълно натоварване на епифизата-висшата чакра-третото око, КОЕТО Е И ЕДНА ОТ НАЙ-ГОЛЕМИТЕ ЦЕЛИ НА ЙОГА.

Неактивен хадзапи

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 808
Re:Наука за начинаещи
« Отговор #19 -: Май 30, 2009, 01:06:59 am »
Хатха-йога е най-ниската степен на йога и точно Блаватска като автор и особено в "Агни йога" не се препоръчва, защото е само за развитие на физическите сетива, но личността на човека се забива в долните части на астрала и няма измъкване от там. Има голяма опастност от т.нар. обсебване от низши астрални личности и елементарии. Най-висшите степени на йога са раджа, крия и най-вече агни-йога, която е йога на огъна, т.е. на менталния свят, но при нея няма изобщо упражнения и медитации, които насилствено да отварят сетивата, а естествено развитие на самите качества на хората и с това развитие на качествата да настъпват нужните промени в развитието на отделната личност - уроци напр. като търпение, безпристрастност, поемане на отговорност, какво е личната свобода и изобщо свободата и свързаните с това отговорности. Опастността от насилственото развитие чрез агни-йога е в това, че може направо да се изгори в огъня на пространството, в огъня на творящите енергии, при положение че не е изградено самото ментално тяло , а и самите отделни личности нямат нужната защита за издържане на тези енергии. Астралния свят е едно (той не е нашият свят), а Менталният - друго (там е поне част от нашето "У дома" (поне в духовните области на този свят около нашата планета).

Има и много други видове йога, за които освен Бхакти-йога, просто не мога да се сетя имена.

Объркано си подредих мислите, извинете за което.

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Наука за начинаещи
« Отговор #20 -: Май 30, 2009, 04:54:38 am »
ок, ще се повтроря за (н+1)-ви път. (един от последните).
Как разбра, че нямам интуиция за тоя свят и нищо не е стигнало до сърцето ми? С какви мерки премери, с какви теглилки претегли?
Не е било само книгите. Срещал съм се с правилните хора и са ми предавани от уста на уста някои неща. Може би не много, но достатъчно за да си правя някои изводи.
Излишно е да мерим каквото и да е тука. Затова си имаме Реалност, където може да прилагаме каквото мислим за вярно, и да проверим дали е вярно. И аз и ти ще се изразяваме там (доколкото можем).
Лятото се връщам в бг. Ще бъда и за известно време (може би месец) в сф. На който поиска да се види с мен няма да откажа. Но или ще мълчим и ще изпием по бира, или ще пробваме нещо практичско - шах, бридж, баскетбол, волейбол, някой лек спаринг, може би танци (латино, бг, или каквито и да е), може би разходка в планината, може и малко йога или медитация.
Не си падам по спорове с шлифовани мозъци. А оставам с впечатлението, че доста хора имат такива. За съжаление.

Ако някой има да ми покаже нещо друго практическо (разбирай проявено в реалността), някое изкуство, каквото и да е, ако ще и чайна церемония, стига да не е магии и окултни истории, ще наблюдавам с интерес и почит.
Ако нищо не можете да правите, ако не можете да контролирате тялото, емоциите си, ума си, замислете се какво правите с живота си. И как точно искате да достигнете тази лелеяна духовност. Пътя е труден; и е 100% практика. Точно 100%. Няма проценти за Блаватска, Рьорих или разни други. Може и да и е вярна книгата, не знам. Попадали са ми тяхни книги. Държал съм ги в ръцете си, и съм ги имал у дома си. Но по една или друга причина не съм ги чел. Или поне не ги помня. Надявам се няма да получа линч за това. Знам най-важното, а то ми стига. Не ми трябват допълнителни книги. Трябва ми само практика.
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Shin-On

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 22
Re:Наука за начинаещи
« Отговор #21 -: Май 30, 2009, 09:40:34 am »
Привет и от мен! Интересен спор, в който всеки има своето право. В раздела за медицина аз също бях наричан зомби и така нататък.Несподелянето на някакви идеи е като религията, всъщност всичко е догма. Замислете се - вярващите в науката не я отричат; невярващите в наука не биха променили убежденията си; вярвящите християни, мюсюлмани не биха сменили вярата си и така до безкрай. Светът е изграден от догми. Не съм убеден, че в миналото е било по различно, иначе нямаше да има изгубени цивилизации. Различията между хората ги прави агресивни, липсва диалог, и това всъщност е най-големият проблем, оттам и идват почти всички нещастия. Не съм убеден обача в едно - че науката спи, не вярва в свръхестествени явления. За нея не е нужна само вяра, а и доказателства, проучване, oбяснение "защо става така, как" и т.н. Мога да ви посоча много примери, когато религията е действала и още действа против науката - Църквата отрича еволюцията; Църквата отрича научното обяснение за сътворението на света; Земята е плоска и т.н. Има и много секти, чиито основи са изградедени на някакви странни религии, отричайки всичко съвременно - медицина, образование, човешка хигиена, съвременен труд и т.н. Не малко хора си изпатиха от тях ,а някои загубиха живота си, сред тях деца, защото не им е била оказана медицинска помощ, защото не са се хранили нормално и т.н. Не може да се храниш само със слънчеви лъчи и образът на гуруто (вероятно сте виждали йогини, които в продължение на години се хранят със слънчеви лъчи - скелети, облечени с кожа!).Може би съществуват невидими светове, но по-голямата част от човечеството вижда плътността на вселената, защото така сме устроени.Защо сме устроени така?Защо по-голямата част от човечеството вижда само материята, а не съществуващите ефирни светове и други, докато сме живи?

И не на последно място - много учени вярват в езотериката, практикуват йога, но едното(наука) не изключва другото(езотерика и практика) - това е достигане на пълна хармония, според мен. Защото освен духовното оцеляване и развитие, е нужно и физическо, ментално, психическо развитие и здраве, понеже сме още тук. Благодарение на НТП в момента комуникираме, впрочем. Не познавам обаче нито един противник на науката, който да не се ползва от нейните достижения.
« Последна редакция: Май 30, 2009, 09:44:41 am от Shin-On »

Неактивен Trandev

  • Пишещ
  • ***
  • Публикации: 740
  • Tread softly, Because you tread on my dreams. W.Y.
    • Елементи от някои умозаключения
Re:Наука за начинаещи
« Отговор #22 -: Май 30, 2009, 14:18:28 pm »
Трандев,

Много ти е противоречиво мнението бе човек. Пък и откъде си сигурен, че не познаваме езотериката? От последното ти мнение е ясно само едно, че също си поклонник на университетската наука, която се стреми да научи само собствените си догми и възникналите от това разсъждения, но не и ученията на езотериката. Написах горното под влияние на езотериката и на онези учени като Тесла, Шаубергер, Райф, Райхенбах, Райф и т.н., които не са се съобразявали с насадените догми на университетската наука, които догми пък са подсказани от тайните общества, искащи да сложат капаци на очите на хората търсещи знание и да им кажат, че има само един единствен път на развитие на науката. Бих казъл, че познавам голяма част от догмите и заблудите на съвременната наука и нената парадигма, и тъкмо затова си позволявам да я критикувам. И недей да се пишеш такъв капацитет, който познава езотериката... Ако беше капацитет щеше да знаеш отговора на въпроса, какво представлява гравитацията!!! Ти не го знаеш!
--------------------------------------------------------



Направо съм изумен.  :o :o :o. Ти бъркаш учени, търсещи и намиращи алтернативни способи с езотеричната мисъл. И аз съм тръгнал да споря. Пълна загубата на време.

А, да - Какво представлява гравитацията според теб?  ::) Я по-добре не ми казвай, не искам да знам.

Неактивен Empistosunh

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 157
Re:Наука за начинаещи
« Отговор #23 -: Май 31, 2009, 14:03:22 pm »
Здравейте! :)
Правило ми е впечатление, че различните хора по различен начин приемат дадено твърдение. Някои приемат с лекота твърдения, които наричат истинни, а за други самото твърдение е повече от абсурдно, за да се класира извън кофата. Според мен тези крайни два типа хора определят и възможността дадено твърдение да има някакъв смисъл за тях. Първият тип приема твърдението без обструкции и започва да си го допълва и доизгражда, а вторият тип го отхвърля, без дори да се усъмни в крайната форма, която прилага. Разбира се между тези два типа хора, има и безброй други възможности за приемане и/или отхвърляне на дадено твърдение.
Предполагам и затова има толкова много видове религия, учения, течения, теории..., така защото да задоволяват потребностите на хората от инструментариум за обясняване на събития. Ако има извънземни, които да обикалят из Космоса, за да привличат разумни форми на живот към своята религия, то те на Земята ще намерят повече от топло посрещане и последователи. Независимо каква абсурдна идея проповядват.
Вглеждала съм се детайлно из основните човешки науки, от интерес каква материя се опитват да разглеждат. И това, което ме изуми в този ми рисърч е самочувствието на философията. Нейната материя е повече от изобилна. Никоя друга наука не може да се похвали с толкова много основни системи от познания в толкова различни аспекти от живота. В същото време инструментариума, с който борави философията е меко казано повърхностен, за да има възможност да представи чрез собствени уникални форми изследванията, които припознава като нейна материя. По този начин всичко, което разглежда тази дисциплина е оспоримо.
Ето едни от основните дисциплини, с които се занимава философията:
онтология, гносеология (теорията на познанието), логика, религия (философия на религията), изкуство (философия на изкуството или естетика), морал (философия на морала или етика), наука (философия на науката), право (философия на правото), философска антропология, спецификата на човешката история и на историческото познание (философия на историята), природата (натурфилософия) и в обществото (социална философия, философия на икономиката, философия на политиката), идеализъм и материализъм, емпиризъм и рационализъм, психологизъм и логицизъм, философски учения - схоластика, монадология (наука за монадите - основополагащи елементи на битието(!)), картезианство, диалектика, исторически материализъм, психоанализа, спиритуализъм, феноменология, екзистенциализъм...
Списъкът е дълъг и уморителен, а най-неприятна част от него е, че всичко това са лишени от обстоятелствена част термини. Не е възможна една-единствена, абсолютно истинна философия. За разлика от науката философията не е в състояние да предложи общовалидни познания поради иманентната и претенция за универсалност, която надхвърля исторически определения опит. В този смисъл е "леко" преувеличено да я наричаме "наука", тя по-скоро е "логия".
Ами това исках да кажа...
"Злото идва при нас, хората с фантазия, носейки като своя маска всички добродетели." - Уилям Батлър

Неактивен Спорт-Здраве4

  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 244
Re:Наука за начинаещи
« Отговор #24 -: Май 31, 2009, 16:54:23 pm »
...че всичко това са лишени от обстоятелствена част термини. Не е възможна една-единствена, абсолютно истинна философия. За разлика от науката философията не е в състояние да предложи общовалидни познания поради иманентната и претенция за универсалност, която надхвърля исторически определения опит.

Нека ти припомня за "Сенките и пещерата" на Платон - исторически ОПРЕДЕЛЕН опит от преди много години.

Според него, битието представлява една пещера.В нея, човекът седи и гледа към стената.Зад него има запалена факла и стената е осветена.Някакви неща се появяват пред факлата и веднага на стената се появява сянката на тези неща.
Според Платон човекът, през живота си, вижда единствено сенки - сенки на неща.Онова, което се вижда като катерица, е само сянка на нещото, наречено катерица.Онова, което се вижда като планина, дървета и море, е само сянката на онова, което всъщност са.
Човекът вижда само контурите на сянката, а не истинските неща.

И науката с всеки изминал ден все повече се домогва до тази идея, постепенно, бавно и уморително - идея, която Платон е изразил с метафора, актуална за времето му, още преди много много време.

Чрез "лишени от обстоятелствена част термини" ! Учените с всичикте си термини, все още не могат да догонят онова, което Платон е искал да каже.Защото науката все е назад.

Ти с какво мнение оставаш за едно дете, когато то все е назад в училище и все се извинява, че материала надхвърлял исторически определения опит?



Представяш ли си къде щеше да е науката сега, само ако беше допуснала някои твърдения от миналото за верни? Но не - тя трябва да има доказателство.Въпреки че повечето основополагащи неща от висшата математика произлизат от допускане и стигане до противоречие.

И тази тенденция за недопускане от страна на науката е смешна тъкмо с това, че е ясен израз на нейната неспособност да се движи според математическата логика на 2 и 2. Но въпреки това си втълпява авторитет.
« Последна редакция: Май 31, 2009, 17:04:40 pm от Спорт-Здраве4 »

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Наука за начинаещи
« Отговор #25 -: Май 31, 2009, 19:10:18 pm »
Явно нищо не си разбрал от математиката.  ;D


Приемането на противоречие се прилага само в рамките, вътре на самото доказателство.

След като приключиш с доказателството никакво противоречие не се приема.

Учебниците по математика, например са пълни с верни твърдения, а не с хипотези, дето само чакат да се докажат, че са в противоречие.

Същото е и при науката.
Ама ти .... взе наистина съвсем свободни съчинения да съчиняваш.  :P
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

Неактивен Empistosunh

  • Четящ
  • *
  • Публикации: 157
Re:Наука за начинаещи
« Отговор #26 -: Май 31, 2009, 20:51:58 pm »
То от 340-та г. пр. Хр. е минало известно време...
Странното е, че за хора от века на технологиите, научният човешки прогрес се отъждествява все още с пламъци, сенки, пещери, високохудожествени диалози на Платон... Между другото, последният е бил много приятен пич, който пръв е обявил, че идеите и вторичният материален свят са различни "бири".  ;) И е имал повече от разумността да си признае, че се интересува само от философската страна на нещата, то за другата страна е "блъскал" Питагор, който и до днес няма кой да му обори доказателствата.
Tangrata, на това съчинение ли да му кажем?  ;) На мен повече ми прилича на клишета, които не просто се повтарят, не просто стават досадни - те се превръщат в нещо като натрапчивост, в идея фикс. ;)
"Злото идва при нас, хората с фантазия, носейки като своя маска всички добродетели." - Уилям Батлър

Bell

  • Гост
Re:Наука за начинаещи
« Отговор #27 -: Май 31, 2009, 22:55:36 pm »
А не е ли достатъчно да се каже, че науката сама оборва "себе си"?

Науката прави едни открития и ги абсолютизира, след време ново откритие опровергава досегашните открития и така...

Според мен, да вярваш сляпо в науката е несериозно, защото е очевадно, че научните открития не са абсолютни като цяло, дори в математиката  в крайна сметка нещата опират до презумция и избирателна изходна точка. Науката уж се развива, но реално само се опитва да догони и облече заобикалящата ни реланост в обяснения смилаеми за по-примитивното ниво на съзнанието.

Другото нещо, което ми се струва най-клиширано и убиташко (без извинение за опростения вариант на словосъчетанието) е, че ми изглежда супер банално вече някой да се пъне да си парфюмира словесно тезите чак толкова, че да затруднява четящите едва ли не - с цел да си придаде някаква тежест, която да внушава респект и авторитет. :-X Като соц учебник, трябва да го обърнеш няколко пъти отгоре надолу и да премислиш още толкова преди да си сигурен, че си разбрал правилно какво точно е искал да каже автора с даденото претенциозно изречение. WTF?  :-[

Някои хора по това явно си мерят нивото...или нещо друго...






Неактивен Black Adder

  • Администратор и Собственик на XNETBG.NET
  • Доста Писал
  • ****
  • Публикации: 1 791
  • Администратор и Собственик на XNETBG.NET
Re:Наука за начинаещи
« Отговор #28 -: Юни 01, 2009, 01:18:51 am »
Spirit, интересни неща споделяте, бихте ли дали 2-3 примера, колкото да подхраним дискусията, а и да проличи, че не говорите, колкото да си направите гимнастика на пръстите. ;)
Когато сменят овчаря, само овцете си мислят, че се е сменил и стопанина.

Неактивен Tangrata_

  • Много Писал
  • *****
  • Публикации: 2 465
Re:Наука за начинаещи
« Отговор #29 -: Юни 01, 2009, 04:07:19 am »
Всъщност това ми прилича на вица
.. Що е наглост:
"Да се изс..еш пред входната врата на някой, а после да почукаш и да поискаш тоалетна хартия."

Та и някои потребители.
- Чаткат си по клавиатурата - плод на научно-технологична разработка
- Ползват интернет - плод на научно-технологична разработка
- Пишат във форум - Това изисква 100 софтуера предварително разработени - операционни системи, интернет транспортни протоколи, HTTP браузъри, самия форум също е софтуер и тн и тн. - пак плод на научна работа
- Отварят си бутилка бира - пак плод на научно-технологична разработка
отиват в кенефа
- цъкат ключа на ел. лампа  - пак плод на научно-технологична разработка
- свършват работата (за съжаление) естествен физиологичен процес
- пускат водата от сифона - пак плод на научно-технологична разработка
- мият си ръцете (на чешмата пак изработена от инженери, водопроводните инсталации, помпите, дето създават налягане и изпомпват водата), бойлера, дето топли водата
и тн и тн и тн и тн

И най-накрая имат наглостта да казват:
 "Няма нужда от наука. Науката да го д...."

.. Ами хууу'! За да имаш очи да го твърдиш това, ще трябва да задгърбиш абсолютно всяко нещо, плод на науката и на технологична инженерна разработка. В противен случай си е връх на наглостта и лицемерието.
« Последна редакция: Юни 01, 2009, 04:12:23 am от Tangrata_ »
Искаш да свалиш някое момиче: www.lovestyle.org/forum  Българите в Канада: www.bgcanada.com

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27